FinExpert.e15.cz

Kde se nejlépe žije?

Ideálně tam, kde se snoubí zdravé životní prostředí s pohodlným životem.
Odpověď hledala ze svých celosvětových výzkumů společnost Reader´s Digest. Pro sestavení žebříčku nejzelenějších a současně nejobyvatelnějších míst Země analyzovala údaje ze dvou renomovaných vědeckých zdrojů (Index lidského rozvoje OSN za rok 2006 a Index environmentální udržitelnosti za rok 2005).
 
Rozbor vzal v úvahu faktory ekologické, stejně jako společenské (například příjem a vzdělání). Výsledkem je celosvětový žebříček států, které svým obyvatelům nabízejí nejpříjemnější podmínky k životu. Na čele se umístily všechny severské státy – Finskem na prvním místě počínaje, přes Island a Norsko, Švédskem konče. V těsném závěsu najdeme našeho blízkého souseda, Rakousko. Česká republika se umístila na
38. místě, což mezi 141 zeměmi nevypadá špatně. Zajímavé ovšem je podívat se na některé země před námi – 37. Bělorusko, 35. Kuba, 31. Albánie – a také za námi. Z evropských zemí zde najdeme pouze 46. Makedonii, 47. Bulharsko, 48. Polsko, 51. Rusko, 56. Rumunsko, 59. Gruzii a 60. Moldávii.
 

Ekologické poselství

Smyslem takovéto analýzy by však nemělo být vytvoření pořadí jednotlivých světových zemí, ale naopak naznačit cesty, jimiž se lidstvo může ubírat, pokud se rozhodne začít pracovat na svém přežití. Dále ze zdrojů Reader´s Digest vyplynulo, že na posledním místě se z hlediska kvality života umístila Etiopie a těsně před ní další čtyři africké státy. Málokdo si ale uvědomuje, že na tamějších špatných životních podmínkách nesou svůj díl viny také Evropané. Ekologická rovnováha Země je křehká a naše pohodlí je vykoupeno jejím permanentním narušováním.

Země Česká, domov můj

V porovnání se světem si žijeme nadprůměrně dobře a naše životní podmínky se za posledních 20 let výrazně zlepšily. Otázkou ovšem zůstává, zlepšují-li se dostatečně rychle. Dýcháme téměř nejšpinavější vzduch v Evropě, dlouhodobě patříme k nejhorším zemím v Evropské unii ve znečišťování ovzduší drobným prachem. Hůř než obyvatelé českých měst jsou na tom v tomto ohledu pouze Italové a Slovinci. Nepříjemně se také proměňuje krajina. Typické jsou necitlivé zásahy do jejího charakteru, za kterými obvykle stojí investice velkých společností, budující obrovské komplexy na zelené louce. Nemalé problémy máme také s odpadky.
 
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Žebříček
Ne
9. 10. 2007, 13:15
Re: Žebříček
Honda
5. 10. 2007, 15:18
Žebříček
Pet
5. 10. 2007, 14:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená