FinExpert.e15.cz

Kde se dalo vydělat

Korunový investor je za uplynulých 10 let v plusu pouze v akciích firem ze střední a východní Evropy, v korunových dluhopisech a v dluhopisech rozvíjejících se zemí.
Kde se dalo vydělat

Uplynulá dekáda se zapsala do historie kapitálových trhů jako jedna z nejhorších. Období 1999 až 2009 silně kontrastuje s 90. a 80. lety minulého století, kdy akcie i dluhopisy v rozvinutém světě dosahovaly reálně (po očištění o inflaci) slušné výkonnosti. Posledních 20 let minulého století bylo považováno za návrat do normálního stavu, kdy kapitálové trhy investorům vydělávají, po dekádě 70. let, kdy konzervativní investoři končili kvůli zvýšené inflaci reálně v minusu a vyvážení a dynamičtí investoři stěží na nule.

Po dvou investičně šťastných dekádách (80. a 90. léta 20. století) na začátku nového tisíciletí opět dopadla na investory nepříjemná doba. Ke konci první dekády 21. století jsou po 10 letech dynamická portfolia silně v minusu, vyvážená mírně v minusu a jen konzervativní se těší reálné výkonnosti kolem nuly nebo mírně nad nulou.

Pro investory v ČR je přitom výsledek za uplynulých 10 ještě horší než pro investory v západní Evropě nebo USA z důvodu posilování koruny vůči hlavním světovým měnám (EUR, USD, GBP, CHF, JPY).

Měření výkonnosti

V tabulce 1 je uvedena reálná výkonnost otevřených podílových fondů daného zaměření na 10leté periodě v CZK. Jedná se o průměr výkonnosti podílových fondů z dané skupiny. Zahrnuty jsou všechny fondy s domicilem v Lucembursku (i ty, které nejsou distribuovány v ČR). Ve výkonnosti v tabulce 1 je obsažen manažerský poplatek (na rozdíl od indexů). Uvedená výkonnost tedy nebude z pohledu investora snižována o manažerský poplatek, pouze o vstupní nebo výstupní. Výkonnost je očištěna o inflaci v ČR. Korunový investor do podílových fondů tedy může na výkonnosti uvedené v tabulce 1 pohlížet jako na konečnou výkonnost očištěnou o poplatky (vstupní sníží výkonnost na 10leté periodě jen o desetiny procenta), v korunách a reálně (po očištění o inflaci).

Akcie

Akcie jsou třídou aktiv, kde investoři za uplynulých 10 let nejvíc prodělali. Je to alejediná třída aktiv, kde se dalo něco relativně slušného při strategii kup a drž vydělat.

Globálně diverzifikované akciové fondy znehodnotily za uplynulých 10 let majetek investorů o 60,4 %. Část hodnoty si ukrojil pokles akcií, část pokles zahraničních měn vůči koruně, část inflace a část manažerské poplatky. Tyto faktory šly proti investorovi.

V globálně diverzifikovaných akciových fondech zpravidla tvoří kolem 90 % portfolia rozvinuté trhy – západní Evropa, USA a Japonsko. Právě v nich nastal z pohledu korunového investora obrovský pokles. Akcie evropských firem znehodnotily o 55,4 %, amerických o 70,0 % a japonských o 64,6 %. Ve všech třech případech má velkou část propadu na svědomí měnový vývoj (posilování koruny).

Mnohem lépe dopadly fondy akcií firem z rozvíjejících se zemí (převážně Brazílie, Rusko, Čína a Indie, tzv. BRIC). Za uplynulých 10 let znehodnotily investici korunového investora jen o 2,7 %, což kontrastuje s neúspěchem rozvinutých trhů. Hlavním důvodem je fakt, že akcie v rozvíjejících se trzích rostly v období 2003 až 2007 výrazně rychleji než akcie v rozvinutých trzích. Při poklesech v roce 2008 potom padaly z vyššího základu. Druhým důvodem relativního úspěchu akcií z rozvíjejících se zemí je měnový vývoj. Koruna vůči měnám rozvíjejících se zemí tolik neposilovala jako vůči měnám rozvinutých zemí.

V uplynulé dekádě si z pohledu korunového investora na akciových trzích nejlépe vedl region střední a východní Evropy. Jako jediný vydělal, a to 27,9 %, což v ročním vyjádření činí 2,5 % p.a. (nad inflaci). Akcie firem ze střední a východní Evropy jsou jedinou třídou aktiv, kde se dalo za uplynulých 10 let něco relativně slušného vydělat.

Dluhopisy

Pouze o fondech korunových dluhopisů lze říci, že na 10leté periodě splnily očekávání. Dosáhly výkonnosti 12,3 % za 10 let, tj. 1,2 % ročně (nad inflaci). Na rozdíl od akcií nešlo v nic podstatně lepšího doufat.

Třetí skupinou fondů, která zakončila dekádu v plusu, jsou dluhopisy z rozvíjejících se trhů (zpravidla státní). Výkonnost 9,4 % za 10 let, tj. 0,9 % p.a. (nad inflaci)asi nikoho neoslní. Ve srovnání s ostatními zahraničními dluhopisy ovšem skončily na stupni vítězů. Fondy firemních dluhopisů s vysokým výnosem (high yield), a to dolarové i eurové, ztratily téměř polovinu hodnoty (tabulka 1). Korporátní dluhopisy investičního stupně i státní dluhopisy rozvinutých zemí jsou v korunovém vyjádření také hluboko v minusu (tabulka 1).

Peněžní trh

Většina korunových fondů peněžního trhu zklamala jako uchovatel hodnoty. Nominálně skončily za 10 let v průměru v plusu, ale reálně v minusu (-7,8 %, resp. -0,8 % p.a.). Mezi fondy jsou ale rozdíly.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 12/2009

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 12/2009:

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Tabulka 1
cml11
23. 6. 2009, 10:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená