FinExpert.e15.cz

Kde jsou ve světě nejvyšší mzdy?


Petr  |  29. 11. 2008 21:38

Zajímaly by mě v této souvislosti ale dva další údaje (ani tak netřeba bazírovat na tom kolik lidí průmernou mzdu má a kolik ne - medián se dle tabulky výrazně neliší)

1) Celkem by mě zajímalo jak by se v žebříčku umístila ČR pokud by se uváděly skutečné náklady zaměstnavatele (superhrubá mzda). Ví někdo jak je to s těmito náklady v okolních zemích?

2) Velmi důležité pro celkový obraz je ale průměrná mzda čistá / nebo její medián. Například v Dánsku je údajně zdanění výrazně vyšší než u nás. Umí někdo odpovědět?

 | 
peppe  |  30. 11. 2008 20:55

Ano, s Danskem mas pravdu. Odmitl jsem zajimavou praci v Dansku prave diky zdaneni. V mem pripade kdy jsem vobodny bezdetny by bylo zdaneni temer neuveritelnych 50% hrube mzdy. Socialni a zdravotni system je v Dansku sice na vysoke urovni ale pokud hodlas pracovat je to zdaneni proste az prilis vysoke.

Na druhe strane nam pomerne blizke zdaneni je ve Svycarsku. Zalezi na Kantonu kde clovek pracuje a kde plati dane a take na typu povoleni, nicmene bezne zdaneni cizince zakladni dani (bezdetny, svobodny) je cca. 25-30% coz je temer uroven CR. Libi se mi ovsem ze zdravotni pojisteni si ve Svycarsku plati kazdy sam individualne - a podle typu sluzeb a nadstandardu to pak je mesicne od 200CH az treba k 500CHF, nicmene clovek ma volbu pojistovny a pojistneho a sam si muze zvolit jake pojistovne a kolik teda bude platit, coz u nas v CR nezle Jedine zdrav.pojisteni neplatit a pak ovsem hradit vsechno jako samoplatce, coz je v pripade urazu nebo nemoci temer nepredstavitelne.

 | 
Petr Gola  |  01. 12. 2008 07:29

Dobrý den,

máte pravdu, medián je výrazně nižší než průměrná mzda, bohužel jej (na rozdíl od průměrné hrubé mzdy) nezveřejňují všechny statistické úřady.

Náklady práce pro zaměstnavatele a průměrnou čistou mzdu se pokusím určitě zpracovat v některém příštím článku.

S pozdravem

Petr Gola

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená