Podnikatelé a malé firmy jsou hnacím motorem ekonomiky. V regionech, kde se daří drobným živnostníkům je nižší nezaměstnanost než je průměr v daném státě. Podnikatelé pomáhají ekonomickému rozvoji, jsou aktivní a vydělané peníze dále investují. Rozvíjením svého podnikání současně podporují technologický rozvoj. Drobní podnikatelé v mnoha případech zakládají malé firmy (do deseti zaměstnanců). Tyto firmy se výrazným způsobem podílejí na snižování nezaměstnanosti v jednotlivých zemích.
Kritéria hodnocení
V tabulce máme uvedených všech dvacet zemí světa s nejlepšími podmínkami k podnikání, jako další země uvádíme již pouze členské země Evropské unie. Česko se celkem umístilo na 41. místě (tj. před Portugalskem, Francií, Maďarskem, Polskem, Slovinskem, Itálií a Řeckem). Na posledním místě z hodnocených zemí se umístilo Kongo. Světová banka při hodnocení jednotlivých zemí světa (bylo celkem hodnoceno 155 zemí) mimo jiné posuzovala: podmínky pro založení společnosti, fungování trhu práce, právní ochranu obchodně-závazkových vztahů, úpadkové právo, ochranu majetku, daňové zatížení, úvěrové možnosti, přístup pro zahraniční investory na domácí trhy…
Dobré podmínky k podnikání jsou zárukou výkonné ekonomiky
Hrubý domácí produkt slouží k porovnávání ekonomické úrovně jednotlivých zemí a ukazuje nám, jak se daří celému národnímu hospodářství daného státu. HDP vyjadřuje hodnotu veškerého vyprodukovaného zboží a služeb v domácí ekonomice během jednoho roku. Nejvyšší hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele v Evropě vykazuje malé Lucembursko. Na dalších místech jsou nečlenské země EU – Norsko, Švýcarsko, Irsko a Švédsko – tedy země, které patří do první dvacítky zemí s nejlepšími podnikatelskými podmínkami na světě (s výjimkou Lucemburska, které ovšem nebylo hodnoceno). Můžeme říci, že když mají občané patřičné podmínky k podnikání, zažívá hospodářský růst celá země. Klíčovým faktorem pro růst potom zůstává kvalifikace občanů - „lidský kapitál“.
Svět versus Evropa
Nejvyšší podpora podníkání je na Novém Zélandu a v Singapuru. Spojené státy jsou však dlouhé roky na špici. Administrativní rychlost (nejenom při zakládání nové společnosti) je v USA obdivuhodná. Značné rozdíly v nezaměstnanosti se daří stírat díky pohybu pracovních sil mezi jednotlivými státy. Evropané se oproti tomu neradi stěhují. Američané jsou mnohem podnikavější než Evropané. V tom je možná největší rozdíl mezi Evropou a Amerikou. Většina Američanů změní za život několikrát místo svého trvaného pobytu a profesi, dokáží se rychle přizpůsobit novým podnětům na trhu práce. Zakládají nové firmy a zdravě riskují. Případný neúspěch je neodradí a zkouší to stále dál. Při případném krachu se otřepou a znovu postaví na nohy.
Podnikatelské prostředí ve světě (za rok 2005)
Pramen:
• Worldbank – Doing Business 2005, ISBN 0-8213-5748-4
• OECD in Figures – 2005 edition – ISBN 9264013059