FinExpert.e15.cz

Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání?

Většina samostatně podnikajících občanů při neúspěchu v podnikání rychle najde zaměstnání. Jsou zvyklí se o sebe sami postarat. Kde na světě jsou dle studie Světové banky nejlepší podmínky k podnikání?
Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání?

Podnikatelé a malé firmy jsou hnacím motorem ekonomiky. V regionech, kde se daří drobným živnostníkům je nižší nezaměstnanost než je průměr v daném státě.  Podnikatelé pomáhají ekonomickému rozvoji, jsou aktivní a vydělané peníze dále investují. Rozvíjením svého podnikání současně  podporují technologický rozvoj. Drobní podnikatelé v mnoha případech zakládají malé firmy (do deseti zaměstnanců). Tyto firmy se výrazným způsobem podílejí na snižování nezaměstnanosti v jednotlivých zemích.

Kritéria hodnocení

V tabulce máme uvedených všech dvacet zemí světa s nejlepšími podmínkami k podnikání, jako další země uvádíme již pouze členské země Evropské unie. Česko se celkem umístilo na 41. místě (tj. před Portugalskem, Francií, Maďarskem, Polskem, Slovinskem, Itálií a Řeckem). Na posledním místě z hodnocených zemí se umístilo Kongo.  Světová banka při hodnocení jednotlivých zemí světa (bylo celkem hodnoceno 155 zemí) mimo jiné posuzovala: podmínky pro založení společnosti, fungování trhu práce, právní ochranu obchodně-závazkových vztahů, úpadkové právo, ochranu majetku, daňové zatížení, úvěrové možnosti, přístup pro zahraniční investory na domácí trhy…

Dobré podmínky k podnikání jsou zárukou výkonné ekonomiky

Hrubý domácí produkt slouží k porovnávání ekonomické úrovně jednotlivých zemí a ukazuje nám,  jak se daří celému národnímu hospodářství daného státu. HDP vyjadřuje hodnotu veškerého vyprodukovaného zboží a služeb v domácí ekonomice během jednoho roku.  Nejvyšší hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele v Evropě  vykazuje malé Lucembursko. Na dalších místech jsou nečlenské země EU – Norsko, Švýcarsko, Irsko a  Švédsko – tedy země, které patří do první dvacítky zemí s nejlepšími podnikatelskými podmínkami na světě (s výjimkou Lucemburska, které ovšem nebylo hodnoceno).  Můžeme říci, že když mají občané patřičné podmínky k podnikání, zažívá hospodářský růst celá země. Klíčovým faktorem pro růst potom zůstává kvalifikace  občanů  - „lidský kapitál“.

Svět versus Evropa

Nejvyšší podpora podníkání je na Novém Zélandu a v Singapuru. Spojené státy jsou však dlouhé roky na špici. Administrativní rychlost (nejenom při zakládání nové společnosti) je v USA   obdivuhodná. Značné rozdíly v nezaměstnanosti se daří  stírat díky pohybu pracovních sil  mezi jednotlivými  státy.  Evropané se oproti tomu neradi stěhují. Američané jsou mnohem podnikavější než Evropané.  V tom je možná největší rozdíl mezi Evropou a Amerikou. Většina Američanů změní za život několikrát místo svého trvaného pobytu a profesi, dokáží se rychle přizpůsobit novým podnětům na trhu práce. Zakládají nové firmy a zdravě riskují. Případný neúspěch je neodradí a zkouší to stále dál. Při případném krachu se otřepou a znovu postaví na nohy.

Podnikatelské prostředí ve světě (za rok 2005)

Země Pořadí
Nový Zéland 1
Singapur 2
USA 3
Kanada 4
Norsko 5
Austrálie 6
Hong Kong 7
Dánsko 8
Velká Británie 9
Japonsko 10
Irsko 11
Island 12
Finsko 13
Švédsko 14
Litva 15
Estonsko 16
Švýcarsko 17
Belgie 18
Německo 19
Thajsko 20
Nizozemí 24
Lotyšsko 26
Španělsko 30
Rakousko 32
Slovensko 37
Česko 41
Portugalsko 42
Francie 44
Maďarsko 52
Polsko 54
Slovinsko 63
Itálie 70
Řecko 80
Kongo 155

Pramen:
• Worldbank – Doing Business 2005, ISBN 0-8213-5748-4
• OECD in Figures – 2005 edition – ISBN 9264013059

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Existuje nějaké "Kongo"?
Robert Štícha
29. 3. 2006, 00:33
Re: chybka
Honza1111
31. 1. 2006, 15:42
chybka
jméno
31. 1. 2006, 01:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená