FinExpert.e15.cz

Kde jsou nejlepší místa k životu?

Žebříčky nejlepších měst k životu se řídí kritérii: Životní prostředí, ekonomika, kultura, zdravotnictví, školství a infrastruktura.
Kde jsou nejlepší místa k životu?

Několik analytických společností pravidelně sestavuje žebříček nejlepších měst k životu. Kde se žije nejlépe? Přestože se pořadí jednotlivých měst u jednotlivých žebříčků liší, patří první místa středně vělkým rakouským, australským, švýcarským, kanadským, německým a skandinávským městům.

Proč? Nabízejí pěkné a čisté životní prostředí, vyspělou prosperující ekonomiku, dostatek pracovních a volnočasových možností, výborně zvládlou infrastrukturu, kde nejsou dopravní zácpy na dennodenním programu a nízkou kriminalitu.

Evropská města mají ve všech žebříčcích velmi dobré hodnocení. Bezpečnost, vysoká osobní a podnikatelská svoboda, bohatý kutlurní život a vyspělá domácí ekonomika, to jsou hlavní důvody pro dobré hodnocení evropských měst.

Asijská města, až na některá japonská města jako Tokio a Osaka, se na předních místech žebříčku neobjevují. Americká města oproti evropským rovněž ztrácejí. Mimo tradiční západoevropská města se zlepšují životní podmínky ve východní Evropě. Nejlepší hodnocení z východoevropských měst má Praha.

Bez peněz to nejde

Náš každodenní život ovlivňuje celá řada aspektů, ekonomické hledisko však převažuje. Všechna města na předních místech jsou tedy města s vysokými průměrnými příjmy obyvatel. Na dostatku financí závisí kvalita ostatních služeb jako je zdravotnictví, školství či kultura.

Současně platí, že ekonomická vyspělost je i předpokladem pro ekologickou vyspělost. Ekologická města, např. Calgary, Helsinky, Ottawa či Wellington, jsou i bohatými městy. Co mají města na prvních místech společného? Mimo vysokých průměrných mezd občanů jsou zde veškeré služby na špičkové úrovni, nízká kriminalita a čisté životní prostředí.

Quality of Living 2010

Ve zprávě Quality of Living 2010 hodnotí společnost Mercer 221 měst světa. Výslednému žebříčku dominují evropská města. Výsledný index jednotlivých měst je založen na hodnocení 39 kritérií, rozdělených do 10 kategorií, např. politika, ekonomika, sociální prostředí, zdravotnictví, školství, bydlení, životní prostředí, rekreace, kultura, kvalita služeb a zboží.

Výsledný index tedy zohledňuje hodnocení ve všech těchto deseti kritériích. Nejlepší hodnocení a nejvyšší výsledný index pro rok 2010 má Vídeň, nejnižší Bagdád. První desítku tvoří Vídeň (Rakousko), Curych (Švýcarsko), Ženeva (Švýcarsko), Vancouver (Kanada), Auckland (Nový Zéland), Düsseldorf (Německo), Frankfurt (Německo), Mnichov (Německo), Bern (Švýcarsko) a Sydney (Austrálie). Z asijských měst má nejlepší hodnocení Singapur (28. místo) a Tokio (40. místo).

World's Most Liveable Cities 2011

Ve zprávě společnosti The Economist Intelligence Unit´s „World's Most Liveable Cities 2011“ patří do první desítky měst s nejlepšími podmínkami k životu Vancouver (Kanada), Melbourne (Austrálie), Vídeň (Rakousko), Toronto (Kanada), Calgary (Kanada), Helsinki (Finsko), Sydney (Austrálie), Perth (Austrálie), Adelaide (Austrálie) a Auckland (Nový Zéland).

Most Liable Cities Index 2010

Mezinárodní magazín Monocle pravidelně rovněž sestavuje pořadí nejlepších měst k životu. Kritéria jsou více zaměřena přímo na občany a jejich přání, jako tolerantnost, svoboda, rovnost přístupu ke všem službám, bezbečnost. První desítku měst s nejlepšími podmínkami k životu tvoří Mnichov (Německo), Kodaň (Dánsko), Curych (Švýcarsko), Tokio (Japonsko), Helsinki (Finsko), Stockholm (Švédsko), Paříž (Francie), Vídeň (Rakousko), Melbourne (Austrálie) a Madrid (Španělsko).

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená