FinExpert.e15.cz

KB už umí úvěrovat bytová družstva, mezitím ale přišla o klienty

Od začátku dubna nabízí Komerční banka nový Program Bytový dům, který je určen bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytových jednotek k získání úvěrů. Hlavní výhodou je vysoká dostupnost úvěrů plynoucí z minimálních nároků na zajištění. Úvěr lze získat zcela bez zajištění a bez ručení ze strany majitelů jednotlivých bytových jednotek.

Parametry úvěru:

  • rekonstrukce, opravy nebo modernizace jednotlivých bytů nebo celého domu,
  • splatnost max. 15 let.

Bez zajištění

Pokud bude celková zadluženost v průměru na jednu bytovou jednotku do 300 000 korun v Praze, může společenství vlastníků jednotek získat úvěr zcela bez zajištění, bytové družstvo předloží pouze krycí blankosměnku. Pro krajská města platí hranice 200 000 korun, v ostatních případech 150 000 korun na bytovou jednotku. Úvěry přesahující tyto hranice průměrné zadluženosti na jednotku mohou být potom zajištěny například zástavním právem k nemovitosti nebo bankovní zárukou ČMZRB.

Trochu pozdě

Komerční banka přišla s touto nabídkou poměrně pozdě, pomyslný koláč jí už dávno téměř snědla převážně ČSOB společně s ostatními bankami. Podle zkušeností některých předsedů bytových družstev neměla družstva a společenství vlastníků moc velkou šanci získat od KB na rekonstrukce domů a bytů úvěry, přestože byla např. dlouhodobými klienty banky a přes Komerční banku prováděli všechny transakce.

„Obrátili jsme se na Komerční banku s žádostí o úvěr, protože jsme jejími dlouhodobými klienty a letos chceme vyměnit v celém domě okna včetně zateplení“, sděluje člen kontrolní komise Bytového družstva Evžen Pavel Šedý a dodává, že „banka se k nám nechovala vstřícně, požadovala vysoký poplatek jen za podání žádosti o úvěr a nabídnuté parametry úvěru by naše družstvo velmi zatížily, pokud bychom úvěr vůbec dostali. Celé jednání s bankéřem mi připadalo, že jsme moc malí zákazníci na to,  abychom po něm něco chtěli. Přitom jsme žádali o úvěr na 3 miliony korun.“ Po prvním neúspěšném jednání se tak družstvo obrátilo na ostatní banky a přijalo nabídku ČSOB. „ČSOB nám okamžitě nabídla transparentní podmínky úvěru, přijatelnou úvěrovou sazbu a za přidělení úvěru jsme neplatili nic. Navíc nám pomůže při jednání s ČMRZB. Podmínkou však bylo převedení hlavního účtu družstva do ČSOB, takže KB tak přišla o jednoho klienta“, uzavírá Šedý.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená