FinExpert.e15.cz

Každý třetí Evropan má připojení k internetu z domova

Nové a dokonalejší informační a komunikační technologie významně ovlivňují náš každodenní život. Mění způsob vykonávání práce, pracovní vztahy, organizaci podniků, přípravu na budoucí povolání i způsob komunikace. Jak si ve využití internetu vede Česká republika v porovnání s jinými zeměmi EU?
Každý třetí Evropan má připojení k internetu z domova

Používání internetu vede k růstu produktivity práce a ke zvyšování kvality poskytovaných služeb. Úspěch podniků a živnostníků je závislý na kvalitě a rychlosti předávání informací.

Žijeme v informační společnosti

Téměř žádná profese se dneska neobejde bez znalostí práce s nejnovějšími technologiemi, internet mění současně vztah mezi státem a veřejností, kdy každý občan má individuální přístup k veřejným službám a může jich lehce využívat. Díky internetu mají všichni občané možnost získávat požadované informace od různých zdrojů. Používání nových technologií zvyšuje konkurenceschopnost občanů na trhu práce a zvyšuje zaměstnanost v zemi. Firma, která chce být na světovém trhu úspěšná se musí zapojovat do výzkumu a vývoje, jedině tudy vede cesta k vyšším ziskům. Vychází totiž z poznání, že rozhodující podmínkou konkurenční schopnosti je v dnešním propojeném světě nehmotná stránka, tj. intenzita výzkumu a vývoje, jeho rychlé průmyslové využití, inovace, kvalita a rychlost servisu i způsob a rychlost reakce firem na společenské změny.

Mezi Evropany má přístup na internet z domova nejvíce Dánů

S internetem se dneska setkal již téměř každý občan a mnoho lidí jej denně využívá ve své práci. Jednoznačným trendem však je mít přístup na internet doma. V tomto směru jsou na samé špici Evropské unie Dánové (69 % má přistup na internet z domova), následují Švédové (65 %) a Nizozemci (58 %). Na pomyslném konci tabulky jsou obyvatelé nových členských zemí Evropské unie – Litevci (pouze 4 %) a Lotyši (7 %). V České republice má přístup na internet z domova každý pátý občan, což je více než v Řecku, ale pořád nás to řadí až na 18. příčku mezi pětadvaceti členskými zeměmi Evropské unie. Internet je dneska považován za základní věc (tak jako třeba auto) a kdo nemá k internetu přístup, protože si to nemůže finančně dovolit, může se cítit handicapovaný a sociálně vyloučen. O kvalitě života v jednotlivých členských zemích mimo výše průměrné mzdy vypovídá i dostupnost využívání nejnovějších technologických vymožeností a právě v těchto činnostech mají oproti ostatním členských zemím Evropské unie navrch obyvatelé Skandinávie. Je zajímavé, že zároveň patří mezi nejspokojenější a nejzdravější.

Používání internetu snižuje nezaměstnanost

Není jistě bez zajímavosti, že občané hledající práci přes internet jsou při hledání velmi úspěšní. V podstatě každá prosperující firma upřednostňuje uchazeče, který se o volném pracovním místě dozvěděl přes internet a emailem zaslal svůj životopis s žádostí o zaměstnání. U takového zaměstnance má totiž společnost jistotu alespoň základní druhotné gramotnosti (do které dneska patří práce s počítačem a řidičský průkaz) a teprve z těchto uchazečů si v některých případech může vybírat hledaného zaměstnance. Díky internetu mnoho občanů může vykonávat svoji profesi či řídit svoje podnikání na dálku. Dovoluje čerpat dovolenou a současně být k dispozici při nečekaných obchodních problémech. Mezi nejúspěšnější společnosti se řadí firmy provozující své podnikání právě na internetu.

Kolik Evropanů má přístup na internet z domova v roce 2004 (v %)

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Daten und Faktern, People in the EU

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená