FinExpert.e15.cz

Každý šestý Evropan je starší 65 let

V posledních měsících sledujeme debatu na téma penzijní reformy. Ta se připravuje nejen u nás. V různých podobách ji jako nutnost vidí většina evropských zemí.
Každý šestý Evropan je starší 65 let

Obyvatelstvo Evropy je v porovnání s ostatními kontimenty v průměru nejstarší na světě. Počet penzistů rok od roku roste, vždyť každý šestý občan Evropské unie je starší 65 let. Příčin je několik: k těm pozitivním patří skutečnost, že se neustále prodlužuje věk dožití. Mezi negativními je problém, se kterými se potýkají všechny členské země Evropské unie, nízká porodnost. Přitom pomoc státu rodinám s malými dětmi je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa neporovnatelně vyšší. Důvodem nízké porodnosti tedy je upřednostňování kariéry a vychovávání pouze jednoho dítěte v rodině. Za této situace je jasné, že věková hranice pro odchod do důchodu se bude v budoucnosti posunovat a státem zaručené penze snižovat. Kdo si chce na stáří zaručit stejný životní standard jako má nyní, musí mít uzavřeno penzijní připojištění. Současně již nyní členské země Evropské unie, včetně České republiky, usnadňují získání občanství mladým vysokoškolsky vzdělaným lidem z východoevropských zemí, jako jsou Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a jiné země.

Nejstarší obyvatelstvo má Itálie

Nejvíce obyvatel starších 65 let žije v Itálii (18,2%), v Německu (17,5%) a v Řecku (17,3%). Přičteme-li k občanům starších 65 let, kterých pracuje jich již jen velmi málo, občany, kteří odchází do důchodu před dovršením důchodové hranice na tzv. předčasné důchody, vdovce či vdovy, občany pobírající invalidní penzi, tak zjistíme, že stát musí vyplácet penzi každému pátému občanovi, což státní rozpočty nesmírně zatěžuje. Navíc jsou nastolena určitá pravidla pro vyplácení důchodů, které nelze měnit z roku na rok, a tak tyto výdaje nemůže vláda v žádném případě snižovat. Jedná se v podstatě o povinné výdaje. Nejmladší obyvatelstvo žije v Irsku, kde je podíl občanů starších 65 let nejnižší (11,1%), následuje Slovensko (11,6%) a Kypr (11,8%).

Penzijní připojištění je naprostou nutností

Vzhledem k nepříznivému demografickému trendu mají všichni občané žijící v západní Evropě, kteří myslí „na zadní kolečka“, uzavřeno penzijní připojištění. Většinou ho uzavírají okolo třicátého roku, kdy již bydlí ve svém a přesně ví, kolik musí měsíčně splácet na hypotéce či jiném úvěru, který čerpali na bydlení. Většina penzijních fondů samozřejmě umožňuje platit měsíční platby podle momentálních finačních možností rodiny. Mladá rodina musí splácet úvěr na bydlení, a proto jsou měsíční platby na penzijní připojištění nižší než v následujících letech, od padesáti let jsou potom měsíční úložky absolutně nejvyšší. Penzijní připojištění podporují samotné evropské vlády, kdy stát zodpovědným občanům měsíčně přispívá na každou jejich úložku. Zaplacené příspěvky na penzijní připojištění jsou v mnoha případech daňově odpočitatelnou položkou, podobně jako je tomu u nás. Hospodaření penzijních fondů je více kontrolováno a jejich investování podléhá více omezením, než u běžných investičních společností.

Na nepříznivé demografické situaci v Evropě se podepisuje drahé bydlení, které omezuje možnosti mladých rodin pořídit si  byt podle svým představ. Daní za cenu bydlení je většinou nutnost splácet dlouhodobé úvěry a hypotéky. Řada mladých lidí také splácí jiné úvěry: vzniklé při studiu, při pořízení automobilu apod. Pokud při tom zamýšlí dopřát svým potomkům kvalitní vzdělání, možnost cestovat a pod., nechtějí zakládat příliš početnou rodinu.

Uvolněnější imigrační politika

Zejména občané z východoevropských zemí, které nejsou členy Evropské unie, mají díky stárnutí evropské populace mnohem větší šanci získat občanství některé z členských zemí Evropské unie. Platí to však především pro mladé vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří ovládají místní jazyk (jazykové zkoušky jsou dosti náročné). Pokud se však demografický trend v Evropě nezmění, dá se očekávat postupné rozšíření vstřícného přístupu státních administrativ na další skupiny obyvatel (řemeslníci, dělníci…).


Obyvatelstvo starší 65 let v zemích EU

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Pressemitteilungen Nr. 119/2004

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená