Každý pátý Čech ve věku 25 až 34 let využívá výhod tzv. „mamahotelu“, tedy pohodlného a praktického bydlení s rodiči. Kromě vypraného prádla a plné ledničky je dalším z důvodů proč bydlet společně s rodiči, nedostatek financí. Pořízení vlastního bydlení a zvládnutí dalších nákladů s tím spojených může být pro mnohé velmi obtížné. Služeb mama hotelu využívají častěji muži než ženy, přičemž pro ženy právě tato skupina mužů nebývá dostatečně atraktivní zejména v důsledku možného svazujícího vlivu potenciální tchýně. Závěry vyplývají z průzkumu Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot.
Luxus místo soukromí
Jedním z hlavních důvodů, proč ve společné domácnosti s rodiči setrvat co nejdéle, jsou finance. Průměrný čistý příjem mladých lidí ve věku od 25 do 34 let se pohybuje kolem 6 000 korun měsíčně, což na pokrytí výdajů, které se k samostatnému bydlení vážou, zdaleka nestačí.
Ovšem neméně významným důvodem, proč se třicátníkům bydlení s rodiči stále více zamlouvá a nijak výrazně se do osamostatnění nehrnou, je pohodlný životní styl. Mamánci, jak se obyvatelům mamahotelů také přezdívá, často nechávají na rodičích, přesněji řečeno na matkách, veškeré nákupy, vaření, praní a další domácí práce.
Mají tak zajištěn standard a komfort, na který jsou dlouhodobě zvyklí, a za ušetřené peníze potom dělají radost především sami sobě. Nakupují, cestují a dopřávají si výhod, kterých by si s výdaji investovanými do společné domácnosti nebo za vlastní bydlení dovolit nemohli.
Jak z toho ven?
Základním určujícím znakem dospělosti není věk, ale schopnost osamostatnit se, s čímž souvisí i zajištění vlastního bydlení. Celé třetině respondentů se na financování jejich současného bydlení zčásti nebo plně podíleli rodiče či jiní rodinní příslušníci. Pouze každý šestý respondent si byl schopný financovat bydlení výhradně ze svých zdrojů. Zbývající část respondentů se spoléhá na úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr nebo hypotéku.