Podle České bankovní asociace si 55 % z nás již někdy půjčilo peníze. Téměř desetina z toho si půjčuje na nepříliš důležité věci. Každý osmý Čech (12 %) by si navíc půjčil od podezřelého poskytovatele půjček. „Češi si myslí, že by banky měly být při rozhodování o poskytnutí úvěru přísné a vyjadřují tak podporu zodpovědnému zadlužování. Na druhou stranu část z nich si ne vždy půjčuje s rozmyslem. Téměř desetina klientů uvedla, že si běžně půjčuje i na menší položky,“ uvádí Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.
V bance si půjčují především lidé z větších měst, s vyšším vzděláním a příjmem. 72 % lidí v České republice by si volilo pro půjčení peněz právě banky, mladí nebo naopak staří lidé by si spíše půjčili od někoho z rodiny. Často si také půjčujeme od známých, zaměstnavatelů a v neposlední řadě od nebankovních institucí. Ty volí často lidé, kteří jsou již zadlužení a neví jak z dluhů ven. Tyto instituce totiž neprověřují jejich finanční situaci. To je jejich způsob jak získat klienty a dostat je do svých spárů. Lidé se nechají zlákat, protože jim chybí základní znalosti.
„Neznalost je vždy cestou do problémů – neférová půjčka často vede k nutnosti půjčovat si dál a dál,“ říká Jan Matoušek. „Pozitivní zprávou je, že většina lidí je vůči drobným poskytovatelům úvěrů nabízejícím půjčky ‚snadno a rychle‘ obezřetná. Chybná volba půjčovatele z řad často predátorských firem na nebankovním trhu může mít pro člověka mnohdy fatální dopad, včetně pádu do dluhové pasti, exekuce majetku a v nejhorších případech i osobního bankrotu,“ vysvětluje Libor Dupal ze Sdružení českých spotřebitelů.