Zhruba polovina Čechů plánuje, že pojede letos v létě někam na dovolenou. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Citibank a.s. prováděla společnost Factum Invenio. Na otázku: „Plánujete, že pojedete letos v létě někam na dovolenou?“, odpovědělo kladně 47,3 procenta respondentů. Z těch, kteří se na dovolenou chystají, plných 57,3 procenta hodlá zamířit do zahraničí, 42,8% bude trávit dovolenou v tuzemsku.
Průzkum ukázal, že zatím drtivá většina lidí (87,2 procenta) hradí letní dovolenou pouze z úspor a plných 85,4 procenta na ní platí hotově. Pro téměř polovinu lidí (48,9 procenta) znamená dovolená nutnost dočasně omezit další výdaje. Třetina lidí cestuje bez uzavřeného cestovního pojištění. Necelým dvaceti procentům se stalo, že jim na dovolené byly odcizeny peníze, nebo je ztratily.
Podle průzkumu necelá polovina lidí plánuje utratit na dovolené do deseti tisíc korun na osobu, třetina potom mezi deseti a dvaceti tisíci korunami.