Vysněnou dovolenou může snadno pokazit nějaká nemoc či nepříjemnost. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý čtvrtý pojištěný člověk v zahraničí svoji pojistku čerpá. Nejčastějšími příčinami přitom bývají krátkodobá onemocnění, jako jsou záněty horních cest dýchacích a mandlí či virózy.
Kolik zaplatíte?
Například prodělat srdeční kolaps v USA s několikadenní hospitalizací včetně řady odborných vyšetření vyjde na 600 765 Kč. Pokud vás chytne astmatický záchvat v Itálii, upadnete do bezvědomí a budete potřebovat transport leteckou ambulancí do nejbližšího zdravotnického zařízení, připravte si 540 000 Kč. Například ošetření zánětu zubu v Německu vyjde na 69 000 Kč a ošetření zlomeniny prstu v Chorvatsku může přijít na 45 000 korun.
Než tedy vyrazíte do zahraničí, rozhodně se vyplatí sjednat si pojištění v řádu stokorun. Výše limitu pojistného plnění se samozřejmě odrazí v celkové ceně pojištění.
Pojištění za nulu
Po zemích EU a zemích, které uzavřely speciální dohodu s Českou republikou, je možné
vycestovat jen s Evropskou zdravotní kartou, kterou se lidé prokazují i v tuzemských ordinacích. Tato karta opravňuje držitele k využití základní lékařské péče ve veřejných zdravotnických zařízeních. Ale důležité je si uvědomit, že v tomto případě má pacient nárok pouze na nezbytně nutnou péči. Nemůže ji uplatnit jinde než ve státních zdravotnických zařízeních. Navíc se hrazená spoluúčast jakož i různá omezení a povinnosti vyplývající z místních platných zákonů vztahují i na zahraničního pacienta. Převoz do ČR ani repatriace do ČR není hrazena.