FinExpert.e15.cz

Každý Čech dluží 58 020 Kč

Státní dluh České republiky činil na konci minulého roku 592,6 miliard korun. Dluh státu není v podstatě nic jiného než dluh nás daňových poplatníků. Každý Čech (včetně důchodců a kojenců) tedy dluží přibližně 58 020 Kč.
Každý Čech dluží 58 020 Kč

Přepočítáme-li dluh pouze na pracující občany, dluží každý pracující okolo sto dvaceti tisíc korun. Úroky zaplacené věřitelům stoupají každou minutu, jejich výše je těžko určitelná, jelikož celkový dluh je tvořen mnoha závazky, z nichž každý je úročen jinou úrokovou mírou, přesto přibližně každou minutu roste státní dluh nejméně o 15 tisíc korun. Jak jsou na tom se veřejným dluhem ostatní evropské státy? Jsou na tom v mnoha případech hůře…

Vývoj státní dluhu

Od vzniku České republiky státní dluh rok od roku roste. V roce 1993 činil 192 miliard korun, v roce 1996 činil 207 miliard korun, v roce 1998 činil 240 miliard korun, v roce 2002 činil 454 miliard korun a koncem roku 2004 činil zmiňovaných 592,6 korun. Velice důležitá je rovněž struktura státního dluhu, podíl státního dluhu se splatností do jednoho roku činí 25 %, obchodovatelný státní dluh, tvořený státními pokladničními poukázkami, obligacemi apod., činí 571 miliard korun. Průměrná splatnost státních půjček se pohybuje okolo 3,7 roku. Celkový deficit vyjadřuje rozdíl mezi celkovými příjmy a výdaji bez ohledu na jejich charakter. Úroky placené z placené z veřejného dluhu se zahrnují do rozpočtových výdajů a zvyšují celkový deficit státu.

Přijmout EURO = mít nižší veřejný dluh než 60 % HDP

Státní dluh je dluhem centrální vlády, spolu s dluhy zdravotní pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří veřejný dluh. Veřejný dluh není nic jiného než pohledávky ostatních subjektů vůči státu. Pro veřejný dluh tedy není důležitý důvod jeho vzniku, tj. zda je výsledkem schodkového hospodaření státního rozpočtu či vznikl jinak, ale zatížení plateb daňových poplatníků. Nižší veřejný dluh než 60 % HDP je jednou z podmínek, aby Česko mohlo na konci desetiletí přijmout euro. Země, která chce přijmout euro, musí splnit maastrichtská kritéria. Pozdější přijetí eura by pravděpodobně mělo dopad na stabilitu kurzu, současně by se promeškala možnost, aby se přistoupení k euru stalo oživením domácí ekonomiky. Z tohoto důvodů všech deset nových členských zemí Evropské unie usiluje o co nejrychlejší přechod na euro.

Nejnižší veřejný dluh má Lucembursko

Všechny členské země Evropské unie se potýkají s veřejným dluhem. Dle údajů CIA (Central Inteligence Agency) za konec roku 2003 má nejnižší veřejný dluh z členských zemí Evropské unie Lucembursko (5,7 % HDP), na druhém místě je Estonsko (7,4%) a na třetím místě Lotyšsko (14,4 %). Naopak nejvyšší veřejný dluh má Itálie (106,4 %) a Belgie (102 %). V obou zemích byl však veřejný dluh ještě mnohem vyšší a v posledních letech dochází k jeho postupnému snižování. Jenom pro ilustraci: v roce 2003 mělo pouze sedm členských zemí Evropské unie rozpočet přebytkový (Belgie, Dánsko, Estonsko, Španělsko, Irsko, Finsko, Švédsko). Ostatní členské země měly rozpočet deficitní. V některých zemích byl původně sestaven jako vyrovnaný, ale buď příjmy během roku byly nakonec nižší než se očekávalo při sestavování rozpočtu nebo byly zapotřebí nečekané státní výdaje.


Veřejný dluh v Evropské unii (koncem roku 2003)

Klepněte pro větší obrázek

údaj za konec roku 2004
Zdroj: Pramen: CIA – Central Inteligence Agency - The Word Factbook 2004 a Ministerstvo financí České republiky

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Pro autora
Dan
21. 2. 2005, 17:09
Pro autora
Profesor
21. 2. 2005, 10:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená