FinExpert.e15.cz

Každá koruna se počítá a Češi o tom vědí své

Praha, 13. listopadu 2013

Peníze hrají v životě moderního člověka bezesporu důležitou roli. Abychom si je získali a udrželi, jsme schopni tvrdě pracovat a chovat se zodpovědně, tedy jedním slovem: spořit. To potvrzují i poslední data projektu ING Bank Svět spoření, podle nichž měla v uplynulých dvanácti měsících téměř polovina českých domácností vyrovnaný rozpočet. To znamená, že jejich členové zhruba stejně spořili jako utráceli a jejich příjmy a výdaje byly přibližně stejné. Pouhá 3 % lidí se přiznávají k občasnému bezhlavému utrácení, naopak 42 % domácností kupuje jen nejnutnější věci. Letošní Vánoce plánuje většina Čechů (67 %) financovat z dostupných zdrojů na běžném účtu nebo v hotovosti. Asi třetina jich na vánoční nákupy šetří a jen jedno procento už dopředu ví, že se kvůli letošním Vánocům zadluží.

V uplynulém roce měla téměř polovina českých domácností vyrovnaný rozpočet. To znamená, že spořily a utrácely zhruba stejně a také jejich příjmy a výdaje byly přibližně stejné. Zbylá polovina pak častěji utrácela (31 %). „To, že se české domácnosti snaží o vyrovnaný rodinný rozpočet, je pozitivní. S rostoucí finanční gramotností se stále více Čechů zamýšlí nad svou situací a snaží se s penězi hospodařit tak, aby se nedostali do zbytečného ohrožení nebo nezvladatelného dluhového zatížení,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a dodává: „Data ukazují, že nejspořivější jsou vysokoškoláci, což je však dáno tím, že mají vyšší příjmy a že si tedy mohou dovolit spořit více než ostatní příjmové skupiny. Na druhou stranu domácnosti se zastoupením osob s nižším vzděláním se chovají finančně zodpovědně v tom ohledu, že zbytečně neutrácejí a deklarují nákup jen nejnutnějších potřeb.“

Více než polovina Čechů (55 %) v průzkumu uvedla, že se snaží zbytečně neutrácet, nicméně si občas udělají radost nějakým nákupem. Jen tři procenta přiznala sklony k občasnému bezhlavému utrácení. „Pocit, že si můžeme dopřát něco víc, než jen to nejnutnější k pokrytí základních potřeb, je důležitý a bytostný pro velké procento lidí. Koupě předmětů nebo prožitků, které jsou nám příjemné a vlastní, zvyšuje pocit našeho osobního štěstí. A kdo z nás by se nechtěl cítit šťasten? Je ale důležité udržet tu správnou hranici a nenechat se penězi a touhou něco vlastnit za každou cenu ovládnout natolik, že se z občasného nákupu pro radost stane posedlost konzumem s ochotou zadlužit se kvůli zbytným věcem,“ říká psycholog Tomáš Morávek. 

Pokud se podíváme na dva milníky v roce, kdy české domácnosti sahají do svých peněženek nejvíce, i zde se chováme zodpovědně. Letošní dovolenou Češi financovali v souladu s vlastním očekáváním, tedy z úspor (30 %) a z peněz, které měli aktuálně k dispozici (28 %). Jen zanedbatelná 3 % domácností se kvůli dovolené zadlužila. Další výdajově náročné období Vánoc chce většina Čechů (67 %) pokrýt z toho, co bude mít aktuálně na běžném účtu nebo v hotovosti. Více než třetina (36 %) pak na vánoční nákupy spoří. Jen jedno procento plánuje, že si na nákup dárků peníze půjčí. „Potřeba potěšit nejbližší v čase Vánoc a společně strávit příjemné svátky bez pocitu finančního omezování, je silná,“ říká psycholog Morávek. „Jak dokládají statistiky o vzrůstajícím objemu spotřebitelských půjček právě v předvánočním období, předsevzetí nezadlužit se bere často za své a lidé podléhají lákavým nabídkám, vánoční atmosféře a touze dopřát si v posledním tažení starého roku to nejlepší.“

„Kouzlo Vánoc je mocné. Je dobré si to uvědomit v předstihu a na vánoční nákupy začít spořit s odstupem několika měsíců anebo si připravit vánoční seznam dárků podle svých stávajících finančních možností a toho se pevně držet. Jen tak je možné se vyhnout nepříjemné realitě, kdy se v novém roce budete potýkat se zbytečným zadlužením,“ doplňuje Libor Vaníček.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená