FinExpert.e15.cz

Každá čtvrtá firma zvažuje přesun sídla do zahraničí

Vadí jim vysoké daně i složitost českých zákonů.

Čtvrtina českých firem zvažuje přesun svého sídla do zahraničí. Vedou je k tomu zejména daňové důvody. Firmy jsou však nespokojené i s přehledností a srozumitelností českých zákonů nebo špatnou vymahatelností práva. Vyplývá to ze společného průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Podnikatelského inkubátoru při Vysoké škole ekonomické v Praze, kterého se zúčastnilo 290 podnikatelů a firem.

„Přes osmdesát procent firem považuje daně v Česku za vysoké, a statistiky jim dávají za pravdu. Podle poslední zprávy Eurostatu je sazba daně z příjmů v České republice nejvyšší ze všech nových členů Evropské unie,“ řekl dnes Miroslav Křížek, ředitel Podnikatelského inkubátoru při Vysoké škole ekonomické v Praze.

Podle průzkumu jsou firmy nespokojeny i s českou legislativou. Za nepřehlednou jí považuje 92 procent respondentů, 85 procent jí nerozumí. Za vůbec neproblematičtější oblast legislativy považuje 35 procent dotázaných právě daně, 19 procent hodnotí jako nejvíce problematickou oblast pracovního práva a 15 procent občansko-právní oblast. Nejvíce problémový je podle podnikatelů a firem Zákon o daních z příjmů (36 procent), dále Zákoník práce (22 procent) a Obchodní zákoník (14 procent). Celých 93 procent dotázaných je nespokojeno s vymahatelností práva v České republice.

„Množství legislativy spojené s podnikáním je enormní a značně nepřehledné, podnikatelům často nezbývá nic jiného, než se řídit zdravým selským rozumem a čekat, co odhalí kontrola. Zdlouhavost rozhodnutí i těch nejjednodušších soudních sporů ve svých důsledcích zapříčiňuje mnohdy i druhotnou platební neschopnost malých a středních podnikatelů, důsledkem které jsou vyhlášené úpadky, resp. minimálně dočasná nemožnost pokračování v podnikatelské činnosti. Stát se zároveň za chybná rozhodnutí svých zaměstnanců neomlouvá, nepostihuje je a ani neodškodňuje postiženého podnikatele, protože mu to žádný zákon neukládá.“ konstatuje Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Jedna oblast průzkumu se týkala i vlivu vstupu České republiky do Evropské unie na podnikání. Celých 33 procent dotázaných firem si myslí, že se jejich situace po vstupu do EU zlepšila, 11 procent naopak cítí zhoršení. Okolo 51 procent firem žádné změny nepociťuje. Co se týká unijních zákonů, tak 41 procent firem je nevnímá, 45 procent je považuje jen za další obstrukce. Přesto se našlo 7 procent dotázaných, kteří si myslí, že jim unijní zákony pomáhají.
 

Zdroj: tisková zpráva Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Podnikatelský inkubátor při VŠE

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená