FinExpert.e15.cz

Kauza: budeme platit kartou více než v hotovosti?

A máme to tu zase. Poměrně klidnou hladinu čtenářské obce rozhoupala informace zveřejněná na serveru iDnes, která uvádí, že při platbě kartou zaplatíme více než v hotovosti. Na tento článek společnost MasterCard okamžitě kontrovala. Je opravdu nutné se obávat?
Kauza: budeme platit kartou více než v hotovosti?

Jak to všechno vzniklo

V pátek 26. srpna 2005 zveřejnil server iDnes článek, podle kterého společnost Ahold uzavřela s bankou dohodu o účtování přirážky u platebních karet MasterCard. Tím by se placení kartou stalo dražší než za hotové peníze; poplatek by platil zákazník, nikoliv obchodník.  V článku se „varuje“, že o těchto poplatcích začínají uvažovat i další obchodníci. Téměř obratem byla tato informace dementována tiskovým mluvčím Aholdu i zástupcem společnosti MasterCard pro Českou republiku.

Přečtěte si tiskové prohlášení, kterou uvádíme v původním znění bez grafických úprav; je zachován formát vč. verzálek. Je vidět, že článek na iDnesu zastoupení MasterCardu pěkně rozzlobil.


Tisková zpráva, Praha, 26. srpna 2005

INFORMACE ZVEŘEJNĚNÁ MLADOU FRONTOU DNES JE NEPRAVDIVÁ. SPOLEČNOST AHOLD CZECH REPUBLIC NIKTERAK NEMĚNÍ PRAVIDLA ZPRACOVÁVÁNÍ PLATEB KARTAMI ANI TOM NEJEDNÁ SE ZÚČTOVACÍ BANKOU
 
DRŽITELŮM PLATEBNÍCH KARET MASTERCARD ŽÁDNÉ ZDRAŽOVÁNÍ NÁKUPŮ NEHROZÍ – MLADÁ FRONTA DNES ZVEŘEJNILA INFORMACI, KTERÁ POŠKOZUJE DOBRÉ JMÉNO SPOLEČNOSTÍ MASTERCARD A AHOLD

SPOLEČNOSTI MASTERCARD A AHOLD CZECH REPUBLIC ŽÁDAJÍ REDAKCE, ABY INFORMACI ZVEŘEJNĚNOU V DENÍKU MF DNES (A PŘÍPADNĚ PŘEVZATOU DALŠÍMI MÉDII) NEPŘEBÍRALI A NEUVEŘEJŇOVALI. NEZAKLÁDÁ SE NA PRAVDĚ A POŠKOZUJE JAK SPOLEČNOST MASTERCARD TAK SPOLEČNOST AHOLD.

V dnešním vydání deníku Mladá fronta DNES je uveřejněn článek „ZAPLATIT KARTOU SE PRODRAŽÍ“, který je postaven na informaci, že společnost Ahold Czech Republic (provozovatel supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova) údajně uzavřela se svou bankou dodatek ke smlouvě umožňující účtovat zákazníkům platícím kartami MasterCard k nákupu příplatek pokrývající náklady spojené s platbou platební kartou.

TATO INFORMACE A POJETÍ ČLÁNKU JSOU ZCELA NEPRAVDIVÉ A SPOLEČNOSTI AHOLD A MASTERCARD JI RAZANTNĚ ODMÍTAJÍ.

„NEUZAVŘELI JSME ŽÁDNOU TAKOVOU SMLOUVU ANI JAKÝKOLI DODATEK, KTERÝ BY TOTO UPRAVOVAL,“ říká Kateřina Černá, tisková mluvčí společnosti Ahold Czech Republic a dodává: „V TÉTO VĚCI NEPROBÍHAJÍ ANI ŽÁDNÁ JEDNÁNÍ A NIC TAKOVÉHO ROZHODNĚ NEPŘIPRAVUJEME. BYLI BYCHOM NERADI, ABY TAKOVÁTO NEPRAVDIVÁ INFORMACE POŠKODILA JAK SPOLEČNOST AHOLD TAK NAŠE ZÁKAZNÍKY, KTEŘÍ U NÁS NAKUPUJÍ A KARTAMI MASTERCARD PLATÍ. ŽÁDNOU TAKOVOU INFORMACI JSME DENÍKU MLADÁ FRONTA DNES NEPOSKYTLI – JDE O SMYŠLENOU VĚC“.

Společnost Ahold Czech Republic by navíc takovýto postup vůči zákazníkům považovala za nelogický a z konkurenčního hlediska naprosto nevýhodný.

Není tedy pravda, že by zákazníkům v České republice platícím kartami MasterCard hrozilo jakékoli účtování poplatků za realizaci plateb prostřednictvím karet MasterCard. Vyplývá to i z dostupných informací od bank provozujících u obchodníků platební terminály, které s obchodníky takováto jednání nevedou.

Z údajů společnosti MasterCard současně vyplývá, že i trend v zahraničí je naprosto opačný. Pokud existovali obchodníci, kteří z nějakého důvodu účtovali za platby JAKOUKOLI ZNAČKOU PLATEBNÍCH KARET PŘRÁŽKU POKRÝVAJÍCÍ SOUVISEJÍCÍ NÁKLADY, z konkurenčních důvodů většinou podobné poplatky zrušili. Zákazníci se totiž pak rozhodovali pro jiného obchodníka, který jim neúčtoval jakoukoli přirážku, než že by se vzdávali pohodlného placení kartou.


O jaké poplatky jde?

Nejde v zásadě o žádnou novinku. MasterCard umožnil od 1.1.2005 obchodníkům v ČR, aby při akceptaci jeho karty mohli na držitele karty přenést náklady spojené s přijetím karty, které jim zcela prokazatelně vznikají. Tato možnost je v zahraničí u karet MasterCard běžná a povolená, v praxi se však příliš často nevyskytuje a nepoužívá. Smyslem těchto poplatků je umožnit MALÝM obchodníkům, aby se nebáli přijímat platební karty a mohli platbu kartou nabídnout jakou určitou alternativu pro své zákazníky, kteří platbu kartou preferují i za cenu nákladů zvýšených o transakční poplatky. V praxi se tak může stát, že obchodník akceptující karty může navýšit celkovou cenu o:

 • Prokazatelné telekomunikační náklady na autorizaci transakce
 • Procenta za transakci účtované zpracovatelskou bankou
 • Jiné prokazatelné náklady spojené výhradně s karetní transakcí

Nutno dodat, že na tuto možnost na jaře houfně upozorňovaly i naše české banky držitele karet, a to většinou oznámením na výpise z účtu, resp. z karty.

Obchodník musí podepsat dodatek

Pokud se český obchodník rozhodne uplatnit tuto přirážku, musí podepsat se svojí zpracovatelskou bankou dodatek ke své smlouvě o příjmu platebních karet, v němž se stanoví, že u karet asociace MasterCard může účtovat prokazatelné náklady spojené s karetní transakcí. Mimo to musí ve své provozovně srozumitelně a viditelně oznámit, že při použití platebních karet MasterCard tyto náklady mohou být účtovány.

V České republice zajišťují akceptaci karet tyto banky a společnosti:
 1. Česká spořitelna
 2. Československá obchodní banka
 3. HVB Bank
 4. Komerční banka
 5. eBanka
 6. American Express

Jakých karet se to týká?

Pokud se vám v zahraničí stane, že vám obchodník bude chtít navýšit cenu při platbě kartou, stane se tak povětšinou bez podmínky určitého typu karty. Zahraniční obchodník prostě platební kartu vnímá jako celek a neposuzuje, v jakém systému je vydána. V ČR se však v tomto případě jedná zatím jen o „lokální“ problém MasterCardu.

Karty MasterCard
 • Embosovaná karta MasterCard Standard, Gold, Platinum
 • Elektronická karta MasterCard Unembossed
 • Elektronická karta MasterCard Electronic
 • Elektronická karta Maestro

V Česku jsme citliví na cenu

… a to obchodníci moc dobře vědí. Typicky český zákazník neváhá v případě i jen nižšího rozdílu nakoupit u konkurence s dobrým pocitem, že ušetřil (je škoda, že takto neumí někteří zákazníci „nakupovat“ i u bank a jen jsou rozmrzelí, kolik platí za bankovní služby a  přitom by banku mohli změnit). Když začátkem roku oznámil MasterCard účtování přirážky, konkurenční VISA rovněž oznámila, že v žádném případě o takovéto možnosti neuvažuje a většina českých bank tuto možnost označila jako kontraproduktivní. Komerční banka dokonce sdělila, že pokud by zaznamenala výrazný počet stížností svých držitelů karet na účtování poplatku (byť oprávněné), nabídne svým klientům jinou kartu, kde tyto poplatky účtovány nebudou.

Můžete se bránit

Pokud se setkáte s obchodníkem, který informuje o účtování poplatku u karet MasterCard, máte v podstatě několik možností, jak reagovat:

 • Poplatek akceptovat a kartou zaplatit
 • Zvolit jinou platební kartu, ne od MasterCardu
 • Zaplatit v hotovosti

Alternativní karty existují

V bouřlivých diskuzích na téma poplatků za transakce kartou většina držitelů karet MasterCard oznamovala, že pokud se setkají byť jediným obchodníkem, který bude tento poplatek účtovat, kartu zruší a pořídí si kartu konkurenční společnosti VISA, která na účtování poplatků v ČR nepřistoupila. To je také jedna z cest, jak může držitel karty reagovat.

Konkurenční karty:

 • Embosovaná karta VISA Classic, Business, Gold, Platinum
 • Elektronická karta VISA Electron
 • Embosovaná karta American Express Green Card, Blue Card, Gold Card, Centurion
 • Embosovaná karta Diners Club
 • Embosovaná karta Japan Credit Bureau Standard, Gold

Analýza dalšího vývoje

Domnívám se, že situace kolem poplatků se v ČR postupně uklidní a z obchodních řetězců k účtování poplatků nepřistoupí žádný. Je to velmi jednoduché: zákazníci by šli nakupovat k obchodníkovi, který poplatek neúčtuje. Jiná situace panuje např. u zahraničních leteckých společností, které tento poplatek účtují již nyní (a bez rozdílu typu karty). U menších obchodníků situace s poplatkem také nebude nijak dramatická, protože český držitel karty by k platbě zvolil konkurenční kartu VISA, kterou často může obdržet ke svému účtu jakou druhou alternativu. Mimo jiné, vyvěšovat oznámení o účtování poplatků u karet MasterCard a vysvětlovat to zákazníkům by také nebylo pro obchodníka příjemné, nehledě na to, že tento úkol by často „odskákal“ prodavač a ne majitel firmy.

Pokud by se skutečně nějaký obchodník rozhodl poplatek účtovat, je pravděpodobé, že se omezí pouze na příjem platebních karet od MasterCardu, aby „vysvětlování“ předešel. To obchodníkovi nikdo nemůže zazlívat a je to zcela na jeho volbě. Možná by tato varianta byla spravedlivější pro držitele MasterCard, kteří by tak ihned věděli na čem jsou a nepřipadali si před pokladním jako chudáci se „špatnou“ kartou. Ikdyž je otázkou, proč obchodník přijímá platební karty, je-li to pro něj nevýhodné. Vždyť ho nikdo karty přijímat nenutí a pokud bude akceptovat výhradně hotovost, každý to pochopí a přizpůsobí se. Já například u něho nenakoupím a raději půjdu tam, kde mi kartu vezmou (a bez poplatků). Hotovost totiž u sebe téměř nenosím.

A čím platíte vy?

Další článek


 

Související články


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Procenta
t
9. 9. 2005, 12:06
anglie
tetev
6. 9. 2005, 16:49
Re: trn fees
Sirius Black
2. 9. 2005, 20:30
...to určitě
Travis
30. 8. 2005, 21:17
Procenta
Fido
30. 8. 2005, 14:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená