FinExpert.e15.cz

Kariéra českého učitele

Výrazně se změny platových tabulek dotkly pouze mladých učitelů. Jak mají naši kantoři ve srovnání se zahraničními kolegy?
Kariéra českého učitele

V lednu učitelé narozdíl od ostatních státních zaměstnanců na výplatní pásce nezaznamenali vládní škrty. Právě naopak, od 1. 1. 2011 došlo v tabulkovém systému k výrazným změnám, z kterých se radují především mladí a nastávající učitelé. Jejich nástupní plat se po přidání zhruba 5 000 Kč vyšplhal na 20 000 Kč hrubého. Zatímco učitelé po 15leté praxi si po vzrůstu platu přijdou jen na stokoruny.

Otázkou je, zda je tento systém efektivní a spravedlivý. Z hrubého odhadu vyplývá, že po změnách je učitelský plat na konci kariéry v průměru jen o 20 % vyšší než na začátku pracovního procesu.

Podle informací vycházející z ročenky Eduacation at a Glance 2010 jsou platy na konci kariéryv primárním a sekundárním vzdělávání v průměru o 70 %vyšší než na začátku kariéry. Mezi jednotlivými zeměmi OECD najdeme velké rozdíly, například v Portugalsku jsou platy na konci kariéy až 2,5krát vyšší než na začátku.

Rozdíly mezí základní a střední školou

Při podrobnějším zkoumání nové platové tabulky zjistíme, že už není velký finanční rozdíl mezi výplatou učitele na základní a střední škole. U začínajících učitelů bez praxe činí rozdíl v platovém ohodnocení zhruba 5 %. V průměru zemí OECD platí, že na vyšší sekundární úrovni vzdělávání (střední školy) jsou platy učitelů za hodinu výuky vyšší zhruba o 39 % než platy učitelů na primární úrovni vzdělávání (první stupeň základní školy).

Minimální rozdíly v platech, resp. do 5 %, jsou mezi učiteli na středních a základních školách např. ve Skotsku. Nejvyšší rozdíly, přesahující více než 75 %, jsou pouze v Dánsku. Vyjímkou je Anglie, kde jsou platy učitelů základních škol o 9 % vyšší než platy učitelů středních škol.

Za kariérou do Lucemburska

Abychom mohli provést mezinárodní srovnání, učitelské platy jsme převedli na americké dolary a přepočetli podle parity kupní síly.Jedná se o hrubé platy před zdaněním, tedy o celkovou částku placenou zaměstnavatelem. Platy jsou očištěny od plateb do systému sociálního a penzijního pojištění.

Pro příklad uvádíme roční tabulkové platy učitelů po 15 letech praxe na úrovni nižšího sekundárního vzdělávání, resp. druhého stupně základní školy. Ty se pohybují od méně než 16 000 $ v Maďarsku, přes 54 000 $ v Německu, Irsku a Švýcarsku až po více než 98 000 $ v Lucembursku. V České republice činil v roce 2008 průměrný roční plat po 15 letech praxe na druhém stupni základní školy 22 084 $.

graf

Klepněte pro větší obrázek

Není žádným překvapením, že platy učitelů v České republice jsou v porovnání s platy ostatních vysokoškoláků daleko nižší. Tabulkový plat učitele na základní škole po 15 letech praxe dosahuje zhruba 50 % průměrného platu vysokoškoláka ve věku 25–64 let. Tabulkový plat učitelů nižší než 60 % je dále v Maďarsku, na Islandu a v Itálii.

Naopak nejvyšší relativní platy mají učitelé na základních školách v Belgii – vlámská část 90 %, Německu – 89 %, resp. 97 %, na Novém Zélandu 97 %, ve Skotsku 98 %, Španělsku 112 %, resp. 126 % a až Švédsku 93 %. Středoškolští učitelé si u nás po 15 odpracovaných letech přijdou na 53 % průměrného platu vysokoškoláka. Na středních školách mají jedny z nejvyšších relativních platů učitelé v Belgii, ve francouzské části 114 %, ve vlámské části 110 %, v Dánsku 106 %, Německu 104 % a ve Španělsku 128 %.

Malý plat a nízká prestiž jdou ruku v ruce

Podle uvedených procent jasně vyplývá, že být učitelem v západní Evropě se jistě vyplatí. Nehledě na vysoké platy a společenskou prestiž pracují např. učitelé v Belgii 37 týdnů, učitelé v Lucembursku jen 36 týdnů. Oproti západním kolegům z Lucemburska tak čeští učitelé pracují o 4 týdny více.

Důvodem nízké společenské prestiže povolání učitele je právě špatné platové ohodnocení a malý rozdíl v hodnocení špatné a dobré práce. Otázkou zůstává, proč se v souvislosti s učitelskou profesí měří v různých zemích různým metrem. Proč po pěti letech studia na vysoké škole vzdělaný aprobovaný učitel nedosáhne ani na průměrný plat vysokoškoláka.

Pro zvýšení atraktivity učitelského povolání jsou důležité právě platy a pracovní podmínky učitelů. Kdo nechtěl učit před změnou platového systému, tak svůj názor nejspíše nezmění. Zvýšení platu na přibližně 20 000 Kč hrubého nelze považovat za pádný argumet jít pracovat do školství.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Publikace Education at Glance je každoročně vydávána Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Vzhledem k tomu, že jednotlivé země realizují sběr statistických dat různými způsoby a v různých časových horizontech, jsou informace v Education at Glance zveřejňovány zpravidla s dvouletým zpožděním.
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Asi taky učíš ... Tohle je reakce podle mého gusta. ...
Campik
20. 7. 2013, 13:47
Milý Venco, nějak mi připadá, že se v Tobě bijí kom...
Jan Novák
4. 5. 2013, 12:03
Osobně jsem letos začal studovat pedagogiku a nyní p...
Lukáš
28. 11. 2012, 17:50
Je to jisté, zvedněte platy, nejen učitelům, aby neb...
Wenca
31. 3. 2011, 08:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená