FinExpert.e15.cz

Kapitál na podnikání? S bankami nepočítejte!

Chcete se pustit do podnikání, ale potřebujete nejprve sehnat počáteční kapitál? Mnoho bank nabízí podnikatelské úvěry. Kdo má ale šanci půjčku získat?
Kapitál na podnikání? S bankami nepočítejte!

Více než deset bank nabízí úvěry pro podnikatele, nicméně na rozjezd podnikání většinou nejsou určeny. V mnoha případech musí podnikatel předložit daňová přiznání za alespoň jeden až dva roky. Jiné banky zase nabízejí půjčky pouze pro vybrané skupiny svobodných povolání, jako například lékařům, stomatologům či právníkům. Kde a za jakých podmínek si mohou půjčit ostatní začínající živnostníci či drobní podnikatelé? Snažili jsme se získat úvěr pro podnikatele, který chce založit sportovní centrum a potřebuje milion korun na nákup sportovního vybavení. Ručit nemovitostí nemůže – má pouze byt v osobním vlastnictví, který je však zatížen hypotékou.

Pohádka bez konce

Úvěry určené i pro začínající podnikatele nabízí pouze tři banky, respektive jedna banka – Česká spořitelna, družstevní záložna Fio a spořitelní družstvo WPB Capital.

Na internetových stránkách České spořitelny naleznete nabídku Provozního či Investičního úvěru 5 Plus určenou podnikatelům a malým firmám, včetně těch začínajících, které nemají uzavřeno ani jedno dvanáctiměsíční období. Jedinou podmínkou poskytnutí úvěru je, aby klient dostatečně prokázal odpovídající zajištění ve vztahu ke svému konkrétnímu požadavku. Banka hodnotí finanční situaci žadatele i podle toho, zda se jedná o nového klienta, o němž nemá žádné informace, či jde o klienta stávajícího. Ručení nemovitostní není potřeba. Zavolali jsme do České spořitelny a zažádali o úvěr na sportovní centrum. Máme zpracovaný podnikatelský plán a potřebujeme půjčit milion korun na nákup vybavení, nemovitostí ručit nemůžeme, jako záruku nabízíme kupované přístroje na cvičení. Dozvěděli jsme se, že bez lepšího ručení a minimálně 40 % vlastní hotovosti nemáme šanci úvěr získat. Paní na telefonní lince prý pamatuje pouze jeden případ, kdy byl tento typ úvěru někomu schválen.

Chybí jen krůček

Další, kdo podporuje začínající podnikatele, je družstevní záložna Fio. Ani zde jsme ale neuspěli. Fio sice nevyžaduje několikaleté doložení výsledků hospodaření, nicméně pro úplný start podnikání není šance peníze získat – je nutná alespoň několikaměsíční historie, nové ziskové zakázky či prokázání tvorby kladného cashflow. Úvěr bývá poskytován od tří milionů, lze však sjednat i individuální částku. Financování je obvykle poskytováno maximálně do výše 70 % tržní hodnoty bonitních zástav. Preferovaným zajištěním úvěru je zástava nemovitosti, ručení lze však i kombinovat z různých typů záruk, včetně méně obvyklých – například cenné papíry, družstevní byty, dopravní technika po skončení leasingu, zástava obchodního podílu. Movitý majetek lze použít pouze k dozajištění úvěru. Pokud ale klient nemůže ručit nemovitostí, je posuzování úvěru přísnější.

Slibně vypadal Podnikatelský úvěr „na míru“ od spořitelního družstva WPB Capital, které má dlouhodobé zkušenosti s poskytováním úvěrů i pro start podnikání. Minimální částka, o kterou lze žádat, jsou však tři miliony korun a financování je maximálně do 70 % tržní ceny nemovitosti. Ručení nemovitostí je nutné vždy, movitý majetek může sloužit pouze k dozajištění. V našem případě jsme tedy opět nemohli s žádostí o úvěr uspět.

Výjimečně poskytuje úvěr začínajícím podnikatelům také Banco popolare, na základě individuálního posouzení konkrétního případu. Banka nabízí Presto úvěr, kde je maximální výše stanovena na 500 tisíc korun – tato částka je však v našem případě nedostačující. Zajišťování úvěru je požadováno pouze formou blankosměnky, začínající podnikatel by musel nabídnout ještě další záruky.

Přihlásit se může každý

Záruku poskytne např. Českomoravská zástavní a rozvojová banka (ČMZRB). Letos totiž obnovila program Start, jehož cílem je umožnit realizaci podnikatelských záměrů začínajících podnikatelů, a to poskytnutím podpory ve formě zvýhodněné záruky s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru. Program je určen pro drobné podnikatele s maximálně devíti zaměstnanci s podnikatelskou historií do tří let, kteří chtějí realizovat investičně zaměřený projekt, zejména v průmyslu a stavebnictví. K získání úvěru do 3 milionů Kč mohou využít záruku do výše 80 % poskytovanou zjednodušeným postupem od některé z jedenácti bank, se kterými ČMZRB na základě uzavřené smlouvy spolupracuje – například Banco popolare, Česká spořitelna, ČSOB, Volksbank, WPB Capital. V praxi ale bankám tato záruka příliš nestačí.

Zásah vyšší moci

Existuje vůbec nějaká možnost, jak si peníze půjčit, když nemůžete ručit nemovitostí a nechcete se obrátit na společnosti, které sice úvěr poskytnou, ale za velmi nevýhodných podmínek? Kde tedy vzít peníze na další rozvoj? Máte ještě jednu možnost – poprosit o peníze byznys anděla. Kdo to vlastně je?

Jde zpravidla o fyzické osoby, které disponují kapitálem v desítkách nebo stovkách milionů korun a rozhodly se jeho část investovat do nových začínajících projektů. Typicky se byznys anděly stávají podnikatelé, kteří dokázali svoje firmy dovést až k exitu – prodeji dalšímu investorovi – a získat značné finanční prostředky.

Pozice podnikatelů je jasná – potřebují kapitál, který umožní rozvoj společnosti. Hledají tedy peníze a partnery, kteří jim pomohou dojít k cíli. Pozice investorů ale rozhodně není tak „andělská“, jak by se mohlo zdát. Byznys anděl disponuje kapitálem v objemu, který je poměrně zajímavý pro banky, a ty mu jsou schopny nabídnout nadstandardně výhodné zúročení prostředků. Není proto nucen „udělat byznys“. Jeho vyjednávací pozice je tedy na začátku výrazně výhodnější – podnikatel jej musí přesvědčit. Pokud se to podaří, bude se byznys anděl snažit o co největší zhodnocení své investice, za co největší ochrany a snahy předejít problémům.

Najít byznys anděla však není lehké. Kromě televizního pořadu Den D, kam se lze přihlásit, můžete sledovat networkingové akce, které pořádají podnikatelská sdružení, a chodit na ně nebo hledat na internetu například na www.investori.net.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Ahoj Jsme křesťanská organizace vytvořená tak, a...
Pastor Williams
29. 9. 2017, 05:56
Potřebujete úvěr pro podnikání nebo potřebujete osob...
David Peterson
24. 9. 2017, 23:09
Potřebujete úvěr? Jste v nouzi jakéhokoliv druhu úvě...
Kazim.
10. 1. 2013, 02:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená