Jak ukázal průzkum společnosti Cetelem podle rodičů by děti měly dostávat kapesné nejčastěji od 10 let věku, či při nástupu na základní školu. Výše kapesného se pohybuje zpravidla nejprve do stokoruny, s věkem dítěte se zvyšuje. Nejčastější kapesné od 16 let je v rozmezí mezi 500 až 1000 Kč. Kvůli finanční krizi však řada rodičů kapesné nezvyšuje, a někteří dokonce přistoupili k jeho snížení. Kapesné rodiče dávají dětem z mnoha důvodů – nejčastěji proto, aby se děti naučily hospodařit s penězi, ale také například jako odměnu za domácí úkoly či pomoc v domácnosti.
Kapesné? Nejčastěji od 10 let
Kapesné by podle respondentů měly děti dostávat nejčastěji od 10 let (25 procent), případně již při nástupu na základní školu (18 procent – od 6 let, 11
procent od 7 let). Dříve než v 6 letech by mělo dítě dostávat kapesné podle 3 procent rodičů.
Naprostá většina rodičů (91 procent) přitom považuje výši kapesného, kterou potomkovi dává, za dostatečnou. Zhruba do 10 let dostávají děti měsíčně kapesné nejčastěji do 100 Kč. Platí ale, že se zvyšujícím se věkem se zvětšuje skupina rodičů, která potomkovi dává více. Například zatímco v sedmi letech dostává až 200 Kč každé páté dítě, v deseti letech už je to téměř třetina.
Kapesné řady dětí ovlivnila finanční krize
40 procent rodičů přitom uvádí, že na výši kapesného měla či má vliv finanční krize. 72 procent z nich ho nezvyšuje, 28 procent ho snížilo. Nejčastějším důvodem je v obou případech snížení rodinných příjmů či snaha naučit dítě lépe hospodařit v situaci, kdy není peněz nazbyt. Zhruba každý 12 rodič se pak obává ztráty zaměstnání a každý desátý uvedl jako důvod plány více šetřit.