FinExpert.e15.cz

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy lákají příjemným celoročním podnebím na přímořských plážích. To ale není zdaleka jediné, co mohou nabídnout.

Ve starověku měly Kanárské ostrovy jméno Fortunate Ensulae (Šťastné ostrovy), což je charakterizuje daleko lépe než jejich současný název, ale často se jim říká také Ostrovy věčného jara. „Kanáry“ najdete v Atlantickém oceánu 115 km západně od pobřeží Maroka.
Kdybyste se chtěli podívat na některý ze sedmi ostrovů, které do souostroví patří, můžete se vydat na cestu prakticky v kterémkoli ročním období. Kanáry jsou totiž proslulé mírným podnebím, jenž se během roku příliš nemění. Během naší zimy je tady kolem 18 °C a průměrné teploty v letním období se pohybují kolem 25 °C. Podnebí se ale liší na jednotlivých ostrovech. Především nejvýchodnější Lanzarote a Fuerteventura jsou velmi suché; nejvíc srážek spadne na La Palmě.

Kryštof byl tady
Ve 13. století byly ostrovy pod kontrolou Arabů a postupně se více nebo méně úspěšně pokoušely ostrovy dobýt ještě Italové, Francouzi, Portugalci a Španělé. Před výpravou, která vedla k objevení Ameriky, tady kotvil Kryštof Kolumbus. V polovině 19. století se Kanárské ostrovy definitivně staly zámořskou provincií Španělska a autonomní status získaly v srpnu 1982.
Pro české turisty z příslušnosti ke Španělsku vyplývá neexistence vízové povinnosti. Při vstupu na španělskou půdu musíte předložit platný cestovní pas, prokázat účel pobytu (voucher, zvací dopis) a dostatečnou finanční vybavenost (30,050 EUR na osobu a den; na měsíc pobytu musíte mít 900 EUR a pokud pobyt přesahuje jeden měsíc, přičítá se 30 EUR za každý další den). Dbejte na to, abyste se nezdrželi déle než 90 dní a měli v pase platné razítko o vstupu do země!

Pesety už nejsou v kurzu
Od 1. března 2002 je ve Španělsku možno platit pouze eurem a od 30. června 2002 vám pesety na euro vymění jen Banco Central de Espana. Kreditní karty jsou přijímány v hotelích, bankomatech a u čerpadel. Ceny jsou na Kanárech nižší než ve většině zemí západní Evropy, ale o něco vyšší než v kontinentálním Španělsku, protože se vše vozí z pevniny. Ostrovy nejsou klasickým místem pro batůžkáře, ale pokud budete spávat ve společném pokoji levného penzionu nebo v apartmánu, cestovat autobusy a trajekty, jíst jednou denně v restauraci a jinak se živit tím, co nakoupíte v samoobsluhách, můžete vyjít s 35–40 EUR na den. Jestliže dáváte přednost komfortnějšímu způsobu cestování, mělo by vám i tak stačit 50–70 EUR na den.

Vyhněte se sezoně
Na Kanárech víc než na jiných místech platí, že pobyt mimo hlavní sezonu (zhruba prosinec, leden, únor a červenec, srpen) vás vyjde levněji. Ubytování je v průměru o 25 % levnější a jinak se dá ušetřit hlavně na organizovaných výletech. Spropitné v restauraci je zahrnuto v ceně jídla, takže je jen na vás, jestli obsluze necháte něco navíc.
Orientační ceny (listopad 2002): dvoulůžkový pokoj v penzionu – od 18 EUR; jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj v hostelu – 24/36 EUR; bageta – od 0,7 EUR; mléko 1 l – od 0,75 EUR; uzeniny 10 dkg – od 1,55 EUR; kuře 1 kg – 1,45 EUR; voda 1,5 l – 0,42 EUR, Fanta, Sprite a jiné nealko 2 l – od 1,1 EUR; pivo 1 l – od 1,2 EUR; snídaně/oběd/večeře v restauraci – zhruba 3/6/12 EUR.
Poštovné: dopis nebo pohled do 20/20–50 g do Evropy 0,45/1 EUR.
Telefony: tříminutový hovor do Evropy – 1,4 EUR; levněji lze telefonovat mezi 20.00–8.00 a v neděli.

Letadlem tam, zpět i mezi
I dnes občas dochází k tomu, že na některém z východních ostrovů přistane chatrně vybavená loď s uprchlíky z některého západoafrického státu. Nejčastěji používaným způsobem dopravy pro běžného Evropana je ovšem letadlo. Z Prahy létají přímo charterové lety společností Travel Servis a Fischer. Zpáteční letenka na velké ostrovy Gran Canariu a Tenerife, stejně jako Lanzarote a Fuerteventuru, které jsou Evropě nejblíž, stojí v současnosti asi 10 700 Kč včetně letištních poplatků; klasická letenka by vás přišla asi o čtyři až pět tisíc dráž.
Letecká doprava je poměrně používaná i mezi jednotlivými ostrovy a například jednosměrná letenka z Tenerife Norte na Gran Canariu/La Palmu/El Hierro stojí asi 39/42/43 EUR (viz www.bintercanarias.es).

Lodí, autem, autobusem
Mezi ostrovy se lze dopravovat také pomocí trajektů společností Naviera Armas (www.naviera-armas.com), Fred Olsen (www.fredolsen.es) a Trasmediterranea (www.trasmediterranea.es). Ceny jsou u všech společností velmi podobné a například z Las Palmas de Gran Canaria do Santa Cruz de Tenerife se dostanete asi za 20 EUR; plavba trvá čtyři hodiny.
Dostupnou a často jedinou přijatelnou možností individuální dopravy je automobil. Cesty pro pěší, s výjimkou národních parků a odlehlejších oblastí, totiž prakticky neexistují. Automobil si můžete půjčit v některé z poboček mezinárodních společností, ale v místních půjčovnách zaplatíte méně. Půjčovné za menší automobil na jeden den/tři dny/týden je zhruba 24/60/120 EUR.
Můžete také využít místních autobusů, kterým se říká guagua. Nejsou ovšem nijak levné – např. jízdenka ze Santa Cruz de Tenerife na Playa de Las Américas (asi 80 km) stojí zhruba 6 EUR – a především na menších ostrovech jezdí třeba i ve 12hodinových intervalech.

Neválejte se na pláži!
Ačkoli jsou Kanárské ostrovy zapsány do širokého povědomí jako místo nekonečných písečných pláží, jsou na nich k vidění daleko zajímavější věci. Například 3 718 m vysoká hora vulkanického původu Pico del Teide (mimochodem největší hora Španělska), která je středem Tenerife a národního parku las Caňadas. Lanovka (lístek stojí 19 EUR a před výstupem je potřeba se nejméně den předem registrovat u místních úřadů) vede téměř až na vrchol hory, ze kterého uvidíte za dobrého počasí nejen třetí největší světový kráter o obvodu 20 km a okolní ostrovy, ale možná i africké pobřeží. Mezi další zajímavosti, kterých na Kanárech rozhodně není nedostatek, patří vulkanické útvary na Gomeře, unikátní sopečná kaldera na ostrově La Palma, nebo skotsky vyhlížející ostrůvek El Hierro.
Pokud se tedy na Kanárské ostrovy rozletíte, pokuste se objevit alespoň část krásných věcí, které jsou mimo plážová střediska a hotelové komplexy. Nebudete toho litovat.


Velvyslanectví
Velvyslanectví Španělska
Pevnostní 9, 162 00 Praha 6
úřední hodiny: Po–Pá 8.30–16.00
tel.: 224 311 441, 224 311 222

Honorární konzulát České republiky ve Španělsku
Luis de la Cruz y Rios, 9 3°A,
303 00 La Orotava (Santa Cruz de Tenerife)
úřední hodiny: Po–Pá 10.00–16.00
tel: 0034/922 323 645


Vzhůru na Kanáry 

+ možnost celoroční návštěvy
+ přijatelné náklady na jídlo a ubytování
– příliš mnoho jiných turistů
– relativně vysoké náklady na dopravu
– ne zcela automatická možnost domluvy v angličtině; hodí se znalost několika španělských slovíček

 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zdravím. S přítelem bychom chtěli vyrazit alespon...
Adéla
12. 11. 2017, 11:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená