FinExpert.e15.cz

Kampaň EU: Trvejte na svých právech

Celkové přesné náklady na pořízení spotřebitelského úvěru, finální výše úrokových sazeb a dodatečné poplatky jsou problémy, na něž by si spotřebitelé měli dát největší pozor při uzavírání smlouvy o spotřebitelském úvěru. Nejčastější problémy v oblasti uzavírání úvěrových smluv byly včera novinářům a veřejnosti předvedeny před pražským Palácem Flóra v rámci scénky, při které se mladá naivní dívka pokouší koupit ojetý vůz a dopustí se přitom všech možných chyb. Včerejší akce byla součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech, která nyní probíhá v České republice, na Slovensku a ve Slovinsku, aby zvýšila povědomí spotřebitelů o jejich právech.

Zajímejte se o svá práva   

Nákupy na úvěr jsou v Česku stále populárnější, lidé si jenom za loňský rok půjčili nejrůznějšími formami přes 100 miliard korun. Problémem je, že si zákazníci přesně neuvědomují, jaké jsou přesné obchodní podmínky a jak si mají vypočítat všechny náklady a úrokové sazby. Tato kampaň chce upozornit spotřebitele, že je v jejich zájmu znát všechna svá práva a vzít v úvahu všechny podmínky spotřebitelských úvěrů před podpisem smlouvy.

V rámci prezentace problematiky spotřebitelských úvěrů byla dnes sehrána scénka, při níž se mladá dívka snaží koupit starší vůz v autobazaru. Prodejce pro ni také zprostředkoval spotřebitelský úvěr, ale nedal jí jasné informace o nákladech na úvěr a nevysvětlil jí všechna její práva a všechny povinnosti. Zástupci SOS a spotřebitelského časopisu TEST pak dívce poradili se správným postupem.

Chyby jsou časté

„Z našich zkušeností víme, že se tyto chyby dějí často. Prodejci, kteří mohou zprostředkovávat bankovní úvěry, nejsou obvykle úplně dobře informováni a mnohdy se snaží navrhnout nejdražší možný produkt. Jsme rádi, že jsme té mladé dívce mohli pomoci, protože to přesně odpovídá duchu našeho časopisu, který pomáhá spotřebitelům orientovat se v podobných problematických okruzích a uvádí konkrétní příklady, jak řešit potenciální problémy“, řekla Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST.  

Evropská unie organizuje kampaň Trvejte na svých právech pro Českou republiku ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů a časopisem TEST. Kampaň se postupně realizuje ve všech nových členských zemích EU.

„Jedna věc je mít zákony se stejnými základními spotřebitelskými právy v celé Evropské unii. Druhým důležitým krokem ale je správné uvedení těchto pravidel do praxe. Aby se to mohlo stát, musejí lidé znát svá práva, mít odvahu na nich trvat a vědět, že existují spotřebitelské organizace, které jim v případě potřeby pomohou,“ uvedl zástupce EU Radim Dragomaca.

V rámci kampaně jsou až do konce roku vysílány TV reklamní spoty  o spotřebitelském úvěru, zájezdech a internetovém nakupování. Spoty jsou doprovázeny distribucí 21 různých letáků o spotřebitelských právech, sérií veřejných akcí a pomocí webových stránek, kde najdete všechny další informace.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená