FinExpert.e15.cz

Kam směřují sociální sítě?

Jak z pohledu na cenu akcie určit, co investoři očekávají? Vcelku jednoduchým ukazatelem je aktuální ukazatel P/E.
Kam směřují sociální sítě?

Tuto složitou otázku se nebudu snažit uchopit vizionářsky, neboť odhadovat technologické a internetové možnosti v horizontu několika let není v mých silách, ale spíše z pohledu očekávání investorů, jak ti by si představovali budoucnost těchto platforem a co pro to už firmy samé dělají.

Jak z pohledu na cenu akcie určit, co investoři očekávají? Vcelku jednoduchým ukazatelem je aktuální ukazatel P/E (cena akcie děleno zisk na akcii, neboli kolik let musím počkat, aby se mi po rozdělení všech zisků společnosti investice vrátila). Technologický index Nasdaq má aktuálně tento ukazatel 17x, zatímco Facebook 35x, LinkedIn 38x a Twitter dokonce 184x. Podobně je to s ukazatelem P/S (cena akcie děleno tržby na akcii). Nasdaq má tento ukazatel 2,1x, zatímco Facebook 18,1x, LinkedIn 13x a Twitter 12,8x. Všechna tato čísla ukazují, že sociální sítě jsou extrémně drahé ve srovnání a ostatními technologiemi, ale stále jsou velmi populární a cena jejich akcií s krátkými přestávkami roste. Jak je to možné?

Ušili majitelé Googlu na ostatní akcionáře boudu?

Ušili majitelé Googlu na ostatní akcionáře boudu?

Hlavní akcionáři společnosti Google – Sergey Brin a Larry Page – v obavě o svůj vliv ve firmě udělali něco zcela nestandardního.

Vysvětlením je obrovské očekávání, které vkládají investoři do těchto firem. Pokud by byly v oceňovacích modelech započítány pouze současné aktivity zmíněných firem bez dalšího rozšíření, cena akcií by prudce spadla výrazně pod průměr všech ostatních technologických firem. Jenže v modelech jsou započítány i budoucí aktivity, tedy ty, které možná nastanou, ale možná taky ne.

Možná budou stávající business rozvíjet ve stávajících kolejích, ale možná se rozkročí výrazně více i do jiných oborů. A možná budou úspěšně růst tempem desítek procent za rok, ale možná taky ne. A do extrému vzato, možná tady ty firmy za 5 let budou, ale možná ne. Na tomto jsem chtěl naznačit, že investoři věří v něco velkého, co ale nemusí nastat. A podle výše uvedených číselných srovnání v tu rozostřenou budoucnost věří nadále velmi silně. Co tedy musí sociální sítě udělat, aby se očekávání investorů naplnilo?

Musí investovat, nakupovat firmy mnohdy i vizionářské doufajíc, že jedna z deseti investic bude bombastická. Musí také vymýšlet, jak získat více peněz nejen z nových investic, ale i ze stávajících aktivit. A sociální sítě to činí. Jak jinak vysvětlit 31 akvizic Twitteru v loňském roce? Twitter koupil například aplikaci na sdílení videí Vine, firmy MoPub a Trendrr na podporu reklamy či Lucky Sort na vizualizaci velkých dat. Facebook zase nedávno nakoupil za horentní peníze aplikaci WhatsUp či vizionářský projekt virtuální reality Oculus a s Googlem se přetahoval (a prohrál) o firmu vyrábějící drony na solární pohon. Přesně takhle to investoři chtějí. Chtějí vidět, že jim management dává naději, že tržby, zisky a hotovost se skutečně budou vyvíjet směrem strmým nahoru. Jestli se budoucnost protne s aktuálním očekáváním je ve hvězdách, ale investoři věří, že ano. A sociální sítě musí v četných akvizicích a překotném vývoji dále pokračovat.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená