FinExpert.e15.cz

Kam směřují Evropané své úspory?

O Češích se v souvislosti s úsporami mluví jako o velmi opatrném národu. Většina z nás má převážnou část úspor uloženu na bankovních účtech. Jak jsou na tom jinde ve světě?
Kam směřují Evropané své úspory?

Přestože všichni Evropané chtějí maximálně využívat možností, které nám dnešní svět nabízí – a kvůli svému vysněnému bydlení, autu, dovolené, zařízení bytu se zadlužují, mají vždycky našetřeno na horší časy. Spoření na bankovní účet je nadále v Evropě velmi populární, i když vykazuje určitý pokles. Při výběru bankovního produktu Evropané upřednostňují bezpečné bakovní vklady, přestože jsou úročeny nízkou sazbou.

Američané mají likvidní majetek

Každý druhý Američan vlastní finanční majetek v hodnotě vyšší než 50 tisíc amerických dolarů, což je o 14 % více než v loňském roce. V Evropě jsou na tom "majetkově" nejlépe Švýcaři, přibližně 38 % občanů má naspořeno více než 50 tisíc euro a Belgičané (28 %). Ze západoevropských zemích mají v průměru nejméně našetřeno Němci a Francouzi, kde má naspořeno více než 50 tisíc euro každý jedenáctý. Němci však utratí nejvíce peněz za dovolenu na světě. Němci jsou pro osm zemí nejčastějšími zahraničními návštěvníky (Česko, Itálie, Řecko Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Rakousko a Polsko), v dalších deseti členských zemích Evropské unie jsou na druhém místě. Francouzi zase rádi investují své finanční prostředky do nemovitostí. Bydlení je celkově v Evropě v průměru dražší než ve Spojených státech (což samozřejmě neplatí pro města jako je New York, Los Angeles…). Občané střední a východní Evropy však mají naspořeno mnohem méně, pouze dvě procenta Východoevropanů má naspořeno více než 25 tisíc euro. Nejlépe na tom jsou potom překvapivě Turci se Slovinci.

Evropané mají rádi jistotu

Při nakládání se svými úspory jsou Evropané oproti Američanům velice opatrní. Téměř 52 % svých úspor mají na svém bankovním účtu. Když už někam mají investovat, tak do bezpečných finančních produktů. V životním pojištění a penzijním pojištění mají Evropané 39 % svých úspor. Pouze zbylých 9 % mají Evropané ve formě výnosnějších (současně rizikovějších) finančních produktech, např. v akciích, dluhopisech, podílových listech či jiných cenných papírech. Můžeme dokonce říci, že zájem o akcie během posledních let ještě mírně klesl. Úplně jiná je však situace v USA. Američané mají k akciím veskrze kladný vztah, když více než 60 % svých úspor mají ve formě tohoto cenného papíru. V Americe je nejlépe rozvinut kapitálový rizikový průmysl, který neustále přináší nové technologie. Vysoká akceptace rizika, podnikavost, kladný vztah k inovacím jsou základními americkými vlastnostmi.
 

S věkem klesá chuť riskovat

Ve většině zemí s rostoucím věkem klesá chuť investovat do rizikovějších finančních produktů s vyšší mírou zhodnocení a starší občané preferují bankovní hotovost. Současně však mají starší občané více našetřeno, více než 50 tisíc euro má v západní Evropě naspořeno každý pátý padesátník. Ve věkové skupině 30 až 49 let je těchto "korunových miliónářů" pouze 11 % a mladších třiceti let pouze 8 %.

Rozdíly v životní úrovni

Vysokoškolsky vzdělaní odborníci plynně hovořící dvěmi světovými jazyky pracující v renomované firmě v Londýně si vydělají v Británii desetinásobně více, než občané pracující v továrně v malém městě. Rozdíly ve výši příjmů (a tedy i úspor) ve Velké Británii jsou nejvyšší v Evropě. Největší rovnostáři jsou naopak Dánové a Maďaři. Příjem domácnosti ovlivňuje zásadním způsobem životní úroveň rodiny. V Dánsku, Maďarsku či Česku nejsou díky poměrně nízké mzdové odlišnosti velké rozdíly ve vybavení rodiny osobním automobilem, internetem, mobilními telefony a jinými spotřebními předměty. Vybavenost průměrné domácnosti předměty komunikační technologie (domácí internet, mobilní telefony, notebooky či PC) je nejvyšší v Lucembursku a severní Evropě.

Výše finančních úspor Evropanů (koncem roku 2004)

Region/země Suma finančních úspor
Méně než 50 000 euro (východní Evropa 25 000 euro) Více než 50 000 euro (východní Evropa 25 000 euro)
Západní Evropa 85% 15%
Německo 93% 7%
Velká Británie 75% 25%
Švýcarsko 62% 38%
Francie 92% 8%
Belgie 72% 28%
Východní Evropa 98% 2%
USA 50% 50%


Pramen:
GfK Custom Research Worldwide im Auftrag von The Wall Street Journal Europe im Herbst 2004 durchgeführten Studie
Cental Inteligence Agency - The Word Factbook 2004

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená