FinExpert.e15.cz

Kam letos v létě zadarmo

Kde jsou v tuzemsku i zahraničí volné vstupy a kulturní akce zdarma?
Kam letos v létě zadarmo

Letní měsíce nejsou jen o dovolených u moře, víkendovém lenošení u vody a večerních grilovačkách. Chcete-li uspokojit také svého uměleckého ducha, jistě vás zajímají možnosti kulturního vyžití v nejbližším okolí. A aby si odpočinula nejen prací zahlcená mysl, ale také vaše peněženka, přichystali jsme pro vás přehled tipů, co letos v létě navštívit při současném vynaložení minimálních peněžních prostředků.

Výstavy, muzea, galerie, open-air koncerty či památky v evropských metropolích. Investice do těchto druhů kulturního vyžití může s finančním rozpočtem vcelku zamávat. Pokud se však v informačních a turistických centrech a hlavně na internetu informujete o případných slevách a volných vstupech, můžete leccos ušetřit. Inspirujete se, kam v Praze, Brně a jinde za kulturou zdarma.

Praha v nabídce příležitostí vítězí

Hlavní město republiky nabízí vůbec nejširší portfolio kulturního vyžití zdarma. Národní galerie v Praze otevírá své brány zdarma v sobotu 11. června ve večerních hodinách a následně 2. července (toho data s výjimkou Valdštejnské jízdárny) od desáté ranní do šesté odpolední. Kromě shlédnutí cenných sbírek se v těchto dnech můžete těšit na pestrý doprovodný program.

Muzeum hlavního města Prahy láká každý první čtvrtek v měsíci na symbolické vstupné 10 korun, přičemž studenti, žáci a senioři mají vstup do jeho prostor zdarma. Během prvních čtvrtků v měsíci neprohloupíte ani návštěvou Podlapské celnice ve Výtoni, která vybírá symbolické vstupné o výši 5 korun.

První středy jsou vhodným datem k návštěvě Lobkowiczského paláce, který lze zhlédnout zdarma od 16.00 do 18.00 hodin. Ve stejný čas v pondělí zase nekasíruje Obrazárna Pražského hradu. Každý čtvrtek je pak ve znamení vstupného zdarma v rámci prostor Galerie Václava Špály, a to od šesté do desáté večerní.

Do Uměleckoprůmyslového muzea lze zamířit bez vstupného v úterky od páté do sedmé hodiny odpolední, každou první středu v měsíci od 13.00 do 17.00 nekasíruje zase Národní zemědělské muzeum. Celoročním volným vstupem se chlubí Armádní muzeum Žižkov, Muzeum Pražského Jezulátka, Galerie Jiří Švestka, Plynárenské muzeum a Letecké muzeum Kbely, jehož prostory jsou však v zimních měsících uzavřeny.

Denně od 18.00 je také volně přístupná proslulá Zlatá ulička. Celoroční absencí vstupného se pyšní také venkovní expozice Botanické zahrady Univerzity Karlovy a přední novogotická část Katedrály svatého Víta.

Toužíte navštívit také muzea, která zde nejmenujeme, neboť si za návštěvu účtují nemalé finance? Řešení je nasnadě¨. Zatímco například brněnská či plzeňská muzejní noc již proběhly, Pražané na populární každoroční zážitek teprve čekají. Horečka Pražské muzejní noci proběhne v sobotu 11. června v netradičním nočním čase a zve k návštěvě zdarma či za symbolický poplatek více než šedesáti objektů.

Zdarma na poslaneckém křesle

Za návštěvu stojí také kulturní objekty a instituce, které jsou spojeny s vysokou politikou a diplomacií. Například o víkendech od desáté dopolední do páté odpolední můžete obdivovat některé z prostor Valdštejnského paláce, denně pak Trčkovskou galerii se stálou expozicí protokolárních darů, které senátoři posbírali na zahraničních cestách.

Zdarma také povětšinou bývají expozice v Sále architektů Staroměstské radnice. S nastupujícím podzimem, konkrétně dne 28. října, můžete v rámci dne otevřených dveří nakouknout také do interiérů Poslanecké sněmovny a Senátu.

Několik vybraných červnových lahůdek

Netrpěliví jedinci si mohou do svých diářů zaznamenat například datum 3. června, kdy proběhne tradiční festival ČervEnd s hudebním a divadelním obsahem. Do 10. června máte možnost zdarma navštívit výstavu Face Me I Face You v rámci Galerie AVU, která čítá díla mnoha tuzemských umělců.

Od 13. června začíná kinematografická pouť českého Kinobusu, která bude zakončena až datem 4. září. Na samotném sklonku léta, ve dnech 23. až 25. června, se bude konat tradiční městský festival na pražských ostrovech United Islands. Aktualizované informace si můžete prohlédnout na facebookové stránce Kam v Praze zadarmo.

Brno, tam je kultury plno

Jihomoravská metropole aktuálně žije mezinárodní přehlídkou ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis 2011, která slavnostně finišuje v neděli 12. června. Netrváte-li přímo na místu na tribuně, můžete si jedinečný open-air zážitek dopřát zdarma.

Následně od 10. června až do 31. srpna budou mít Brňané možnost obdivovat neotřelé a originální sochy a další umělecké prezentace v ulicích, a to v rámci festivalu Brno Art Open. Přehlídky, jejíž součástí bude vše od filmové projekce přes sochy a fotografie až k workshopům, se letos zúčastní třináct autorů z České republiky a jeden autor z partnerského města Vídně.

Ve znamení volného vstupu je i letošní Autosalon Brno, v jehož rámci mohou v sobotu 4. června zájemci obdivovat expozice na zdejším výstavišti bez placení. Do diáře si poznamenejte také datum 25. června, kdy proběhne švédský festival Midsummer pod širým nebem. Těšit se můžete na známé hity skupiny ABBA i vystoupení Ewy Farne.

Milovníkům kultury jistě nesmí uniknout prohlídky zdejších kostelů a chrámů s průvodcovským doprovodem zdarma, které se budou konat od 14. června až do 17. září. Ze stálých expozic nepropásněte Dům umění města Brna, který poskytuje každou středu volné vstupné, stejně jako objekty Moravské galerie v Brně, jež nabízejí tutéž službu každý první pátek v měsíci.

Tipy na levné výlety

Co se týče dalších tuzemských měst, vyrazit můžete například na výstavu Mezi Námi organizovanou na olomouckém výstavišti Flora ve dnech 9. až 11. června, která je tematicky zaměřena na pomoc handicapovaným a nabízí zábavný doprovodný program pro všechny členy rodiny. Když už budete ve městě, proč také nenavštívit zdejší Muzeum umění Olomouc, které otevírá své brány zdarma každou středu, neděli a dále 5. a 6. července, 10. a 11. a 28. září a 28. října.

Vhodným výletem může být také Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni s volným vstupem každou poslední neděli v měsíci či zámek Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kam lze vstoupit bez placení každou první středu v měsíci od jedné do sedmé odpolední. V Kolíně lze gratis obdivovat sbírky Dvořákova muzea Kolínska v pravěku a Dějiny královského města Kolína vždy první úterý v měsíci.

Pivní, sportovní a karnevalové zajímavosti

Ostrava nabízí volný vstup denně například do výtvarného centra Chagall, pobavit se můžete také v sobotu 4. červa v rámci pestrobarevného Karnevalu v ulicích. Plzeň zve každou první neděli v měsíci zdarma do Západočeského muzea, ve Valticích je zase každou první středu v měsíci od 13.00 do 17.00 dovoleno zdarma navštívit Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí.

Milovníkům piva je pak určen nevšední zážitek v podobě pivních slavností Ferdinand v Českých Budějovicích. Ve dnech 3. a 4. června zde proběhne prezentace pivovarů spolu s degustačními soutěžemi, zábavným programem a možností zakoupit si pivní suvenýry. Sportovci nechť se vydají k vranovské přehradě, kde se i letos koná tradiční mezinárodní seriál turnajů Vranovské léto, jenž bude probíhat prakticky po celé letní prázdniny.

Londýn, Paříž, Řím. Značka: levně

Pokud míří vaše kroky do zahraničí, vězte, že ani v proslulých evropských metropolích nebudete ochuzeni o kulturní zážitky zdarma. Kulturní týden v Itálii, který se pravidelně koná v průběhu měsíce dubna a jenž umožňuje zcela unikátně navštívit veškeré památky bez placení, stejně jako květnový měsíc parků, jste již sice prošvihli, ale není všem dnům konec.

Zejména světový den turismu si zaslouží vaši pozornost. V úterý 27. září očekávejte atraktivní slevy, vstupy zdarma a doprovodné akce v ulicích po celé Evropě. Jinde máte možnost obdivovat historické klenoty bez placení neustále. Mekkou turistů je v tomto slova smyslu Londýn, který nabízí volné vstupné do většiny svých muzeí a galerií. Výhodně si tak můžete prohlédnout kolosální Britské muzeum, Muzeum Tate, Přírodovědecké muzeum vedle legendárního Hyde parku či designové Viktoriino a Albertovo muzeum a mnohá další.

Paříž se zase rozechvívá nápory turistů každou první neděli v měsíci, kdy jsou vstupy do celkem dvaadvaceti muzeí, včetně těch prestižních, volné. Každý sobotní večer zpřístupňuje zdarma své sbírky Evropský dům fotografie, denně lze navštívit například Balzakovo sídlo, Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Palác Petit, kapucínské divadlo a další památky.

Při návštěvě apeninského poloostrova určitě nevynechejte návštěvu Vatikánu – Vatikánské muzeum je totiž každou poslední neděli v měsíci přístupné bez placení. Zdarma se lze vydat také na Forum Romanum, sejít Španělské schody či obdivovat jedinečnou architekturu Pantheonu. Návštěvníci španělské Barcelony zase ocení volný vstup do takových objektů, jako je Gaudího Park Guell, proslulá La Rambla či historická gotická čtvrť.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Gaudího Park Guell, proslulá La Rambla či historická...
ja
2. 6. 2011, 15:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená