FinExpert.e15.cz

K moři na „Černo“

Rozeklané vápencové skály na pobřeží Jaderského moře, hluboké kaňony a města s bohatou historií a navíc můžete platit eurem.
K moři na „Černo“
Klepněte pro větší obrázekOd 14. března 2002 existuje stát „Srbsko a Černá Hora“; Jugoslávie oficiálně zanikla, i když jinak víceméně vše, včetně vlajky, zůstalo při starém.

Zřejmě nejlepšími měsíci pro návštěvu přímořského státu jsou květen, červen a září, kdy jsou nižší ceny, moře už (respektive stále ještě) velmi teplé a k tomu máte možnost vychutnat si přeci jen méně přeplněné atrakce a středomořské pláže.

Vytáhněte si „Bílého Petra“

Na území Černé Hory i Srbska můžete s českým cestovním dokladem pobývat až 90 dnů bez víza – pokud je účelem vaší cesty výhradně turistika. Nebývá ani zvykem požadovat po přijíždějících turistech, aby prokázali dostatečnou finanční hotovost.

Jestliže nebydlíte v hotelu nebo penzionu, musíte se do 24 hodin po příjezdu na místo pobytu přihlásit na místně příslušném policejním oddělení, kde vám vydají tzv. bílou kartu. Tento dokument vyžadují hlídky pořádkové a dopravní policie a příležitostně i pasová kontrola na výstupu ze Srbska a Černé Hory. Pokud byste kartu neměli, hrozí vám i krátkodobé odnětí svobody nebo zákaz dalších cest do země. Před odjezdem je nutné se na policii opět odhlásit.

Co vám brání v rozletu

Jestliže se nechcete rozčilovat na ucpaných silnicích, k vašim oblíbeným kratochvílím nepatří zkoumání mapy a cizojazyčných silničních ukazatelů a můžete si dovolit vydat pár tisíc navíc, můžete letět z Prahy až do černohorské metropole Podgorica. Společnost JAT Airways létá pravidelně z Prahy a s přestupem v Bělehradu můžete být na místě za necelých šest hodin. Zpáteční letenka v turistické třídě stojí cca 8 500 Kč včetně letištních poplatků.

Levněji můžete absolvovat vzdušný transport s Montenegro Airlines, které ovšem odlétají z Vídně. Vzhledem k tomu, že let je přímý a zpáteční letenka vás přijde na cca 7 000 Kč, vyplatí se ovšem odlet z Rakouska už při cestě dvou osob. 


K nejzajímavějším místům Černé hory patří: jezero Skadar, poloostrov Sveti Stefan, Boka Kotorska, klášter v Cetinje, národní par Durmitor a města Stari Bar, Budva, Cetinje.

Z vlaku do vlaku

Můžete jet i vlakem nebo autobusem, připravte se ale na větší či menší množství přestupů. Každé pondělí a pátek až do konce října 2006 jezdí z Prahy-Florence autobusy do Bělehradu. Vyjíždí se ve 13:00 a přes Brno (16:00) a Novi Sad (4:45) se druhého dne ráno v 6:30 dostanete až na místo. Zpáteční jízdenka z Prahy stojí 2 000 Kč a zpět z Bělehradu můžete jet každou středu (12:00–5:30) a neděli (8:00–01:30). Dál směrem na Černou horu byste museli pokračovat autobusem některé z místních linek.
Z Prahy do Budapešti můžete jet i vlakem, ale počítejte s minimálně třemi přestupy a cestou trvající cca 20 hodin, přičemž finanční úspora oproti autobusu není žádná.

Autem až k moři

Pro cestu vlastním autem budete potřebovat platný český řidičský průkaz a technický průkaz. V zemi je uznávána tzv. zelená karta mezinárodního pojištění motorových vozidel. Pro jistotu ovšem zkontrolujte, zda symbol pro Srbsko a Černou horu (YU) není přeškrtnut.

Optimální cesta z Prahy vede přes Brno, Bratislavu a Budapešť do Bělehradu, kam byste po ujetí 900 kilometrů (z toho 650 km po rychlostních silnicích či dálnicích) měli dorazit zhruba za deset hodin. V Bělehradu můžete strávit i několik dní a pak pokračovat na 420 km vzdálenou Podgoricu, kam byste měli přijet za cca 6 hodin. Celkové náklady na benzin na trase Praha-Podgorica jsou cca 2 500 Kč. Při použití dálnic je ovšem potřeba počítat i s poplatky za jejich použití, přičemž na Slovensku by měla stačit dálniční známka na 7 dní, kterou koupíte za 120 Kč (150 Sk), případně si můžete i pro návrat pořídit měsíční známku za 240 Kč (300 Sk).

V Maďarsku je pro použití dálnice při průjezdu zemí nejvýhodnější koupit čtyřdenní známku, která v období 1. 5. – 30. 9. 2006 stojí 1 460 forintů (cca 180 Kč); jestliže pojedete v říjnu nebo později, zaplatíte za ni 1 120 forintů (cca 140 Kč). Za použití dálnic v Srbsku a Černé hoře se platí mýtné. Z Bělehradu směrem na Černou horu žádný placený úsek nevede, ale například na úseku Novi Sad–Bělehrad byste zaplatili 5 EUR. 

Opatrnosti není nazbyt

Při cestách v regionu Balkánu cestujte pokud možno za dne a na noc nezastavujte na odlehlých parkovištích. Vozovky jsou všeobecně v horším stavu než ty české a řízení je potřeba věnovat velkou pozornost například i proto, že na dálnicích můžete potkat také chodce, cyklisty a koňské povozy. V případě, že jste kontrolováni dopravní policií, se vyvarujte jakýchkoliv konfliktů, které mohou končit i odebráním pasu a udělením „pořádkové pokuty“.

Euro má dlouhé prsty

Velkou výhodou cestování po Černé Hoře je oficiální používání společné evropské měny. Euro vám tedy bude (na rozdíl od Srbska, kde jsou měnou dináry) stačit pro celou cestu. Jestliže ale budete cestovat zpět domů vlakem, není vyloučeno, že část ceny budete muset hradit v eurech a část v dinárech.

Ve velkých městech byste neměli mít problémy vybrat si pomocí vaší mezinárodní platební karty hotovost a také platební terminály přímo u obchodníků jsou čím dál rozšířenější.

Na pobřeží levněji

Ačkoli jako dopravní orientační bod uvádíme hlavní černohorské město Podgorica, není žádný důvod se v něm zdržovat. Turista tady kromě drahého ubytování (v případě potřeby se dá nejlevnější dvoulůžkový pokoj sehnat za cca 70 EUR/noc) nenajde nic pozoruhodného.

Naproti tomu ubytování na pobřeží je cenově přijatelné a výběr široký. Sehnat pokoj pro dva za částku kolem 15 EUR není nic výjimečného a najde se i pár kempů pro ty, jejichž rozpočet je skromnější. Dva lidé se stanem a autem zaplatí za noc 5–8 EUR. Ubytování vám pomohou najít místní cestovní kanceláře.

Pojistěte si dohodu

Mezi ČR a Srbskem a Černou Horou platí oboustranná dohoda, která stanovuje, že občanům druhého státu bude v akutních případech poskytnuta bezplatná zdravotní péče. V té ovšem nejsou zahrnuty náklady na případnou repatriaci a navíc je nutné pro případ potřeby před cestou vyzvednout u zdravotní pojišťovny vyplněný a potvrzený formulář CR/YU 111. Takže rozhodně prospějete klidu a stavu svého účtu, když na cestu uzavřete cestovní pojištění.

Černohorské cestování

Letadlem

Vnitrostátní lety zajišťují společnosti JAT Airways a Montenegro Airlines, které každý den létají z Bělehradu do Podgorice a Tivatu.

Vlakem

Linku z Bělehradu do Podgorice a dál do pobřežního města Bar zajišťují Jugoslovenske Železnice čtyřikrát denně (včetně dvou nočních přejezdů) přičemž cesta až na pobřeží trvá 8–9 hodin. Jízdenka do Baru včetně rezervace a rychlíkového příplatku stojí ve druhé/první třídě cca 1 300/1 730 DIN, což je zhruba 500/650 Kč. Zpáteční jízdenka přijde na 2 000/2 700 DIN, tedy 760/1 030 Kč. Jízda do Podgorice je u jednoduché/zpáteční jízdenky jen asi o 80/120 DIN levnější.

Autobusem

Autobusy jezdí téměř všude, jsou spolehlivé a málokdy plné. Rychlost o něco vyšší a ceny o cca 20 % nižší než v případě vlaků.

Autem

Jestliže nepřijedete vlastním vozem, můžete si automobil půjčit na místě za cenu od cca 35 EUR/den.

Rychlostní limity: v obci/mimo obec/na dálnici – 60/80/120 km/h.
Alkohol v krvi: maximálně 0,5 ‰.

Důležitá telefonní čísla

 • Policie – 92
 • Hasiči – 93
 • První pomoc – 94
 • Silniční služba Bělehrad/mimo Bělehrad – 987/011 9800

Kurzy měn


V Černé hoře je platidlem euro, sousední Srbsko má nové srbské (jugoslávské) dináry – DIN
 • 1 GBP = cca 116 DIN
 • 1 USD = cca 66 DIN
 • 1 EUR = cca 80 DIN
 • 1 Kč = cca 2,65 DIN
 • 1 EUR = cca 31,5 Kč

Vyslanectví

Velvyslanectví Srbska a Černé Hory
Mostecká 15, 118 00 Praha 1
provozní hodiny: Po, St, Pá 9.00–12.00
tel.: 257 532 075, 257 533 949
fax: 257 533 948
e-mail

Velvyslanectví ČR v v Srbsku a Černé Hoře
Ambasada Češke Republike
Bulevar kralja Aleksandra 22, Beograd 11000
úřední hodiny: Po–Čt 9.00–11.00, 14.00–14.30
tel.: 0038111/3230133, 3230134
fax: 0038111/3236448
e-mail, web

Internetové odkazy

Stránky o Černé Hoře v angličtině a srbštině

 • www.visit-montenegro.cg.yu
 • www.visit-montenegro.com
 • www.bestof-montenegro.com
 • www.photo-montenegro.com
 • www.weather-montenegro.com
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená