FinExpert.e15.cz

Jste pro školné na vysokých školách?


Zekkon  |  21. 04. 2011 15:11

Samozrejme, skolne je potreba platit. Ovsem investovat do vyzkumu, zlepseni ve studiu a zahranicni staze, pripladne do ubytovani na kolejich ovsem ty hradit. Jak by k tomu prisli delnici, co na studenty musi pracovat a platit dane.Takze skolene cca 40 rocne.

 | 
Blažena Švandová  |  21. 04. 2011 21:37

Vzdělání není zboží. Vzdělání není prospěšné jen vzdělanému člověku, ale prospívá celé společnosti. Vzdělání občanů má vliv na kvalitu demokracie v zemi. Vzdělaní lidé by neměli přicházet do zaměstnání zadluženi, aby byli nuceni si vybírat zaměstnání tak, aby spláceli dluh a ne podle toho, na co mají kvalifikaci a co je baví dělat. Z těchto důvodů (a našly by se i další) jsem proti školnému.

 | 
Noxik  |  22. 04. 2011 13:33

Asi bych mel byt pro. Cim bude skolstvi drazsi, tim mene lidi bude mit VS a tim nizsi konkurenci na trhu prace budu mit ja ne? Co treba zavest skolne hned u ZS a poradne, nejlepe 100 000 Kc rocne. Potom bude vetsina lidi negramotnych a ti co jiz skoly maji nebo jejich rodice je mohou svym detem zaplatit na tom vydelaji.

 | 
Martin  |  24. 04. 2011 10:49

Nejsem si uplne jisty, zda uroven ceskych statnich VS odpovida navrhovane cene. Studoval jsem 2 skoly, ale tak bych prinos sveho studia neocenil. Nejsem si totiz jisty, zda by se skolne pozitivne odrazilo na urovni procesu vzdelavani a nebo by bylo jen dalsi dani, ktera by vzdelavani zaradila na listinu bezneho zbozi!

 | 
Pavel  |  24. 04. 2011 13:19

No, nějaký filtr by měl být. Učím na vysoké škole a ačkoli jsem velmi tolerantní a mám pro mladé lidi a jejich slabosti velké pochopení, to co se děje dnes, je už dávno za hranicí. Na preferované školy typu práv, kam se hlásí většina, tam rozhodují stále úplatky. To jde pořád mimo. Medicína to má dobré, studium je těžké a náročné, ale doktořina je skvěle placená jak ve státní tak v soukromé sféře. Ale co my, zástupci technického školství? Musíme brát všechno přimo z ulice, abychom alespoň částečně zaplnili posluchárny. Z celé paralelky (cca 250 lidí) se nám pro další studium hodí tak pět, maximálně deset lidí. Všechno ostatní na to nemá. Bohužel v inteligenční sféře. Finančně zřejmě ano, podle zpráv, které se ke mě občas dostanou, je hlavním krédem totálně vypitá lebka, nic nedělat a prolézat za každou cenu. Chudáci rodiče. Ale abych jenom nekřivdil. Mnoho studentů pracuje. Ale myslíte, že na to, aby měli lepší studium? Nikoli, aby mohli více chlastat. Doma jim méně dávají. To jena tom nejsmutnější. A ministerstvo nás k tomu ještě nutí postupným snižovaním dotací a tudíž zvyšováním počtů. Ale ono už není kde brát! Na vysokou školu má IQ tak kolem 5% národa. A v tuto chvíli "studuje" přes 60% populace. Je to normální? Zvlášť když vám řeknou, že třetina z třetiny je šestina? Ve třetím ročníku?

 | 
Noxik  |  24. 04. 2011 15:03

Pavel: Nedivte se studentum, ze tolik piji. On je totiz take nikdo nic kloudneho delat nenecha a pro vetsinu lidi student = darmozrout. S studovat musi, nebot dnes snat i uklizecka musi mit papir na 2 vysokoe skoly. Jakou maji zivotni perspektivu? Do konce zivota makat na stat, dane, ruzne tunely a hlavne drzet hubu a krok. Sance vymanit se z toho je 1 ku 1 000 000. A propite penize maji tu vyhodu, ze vam je nikdo neukradne a neznici inflace.

 | 
Pavla  |  25. 05. 2011 19:18

myslíte si, že chlastají všichni? to se mýlíte, v tom případě nevím, na jaké škole učíte ... a myslíte si, že když už někdo studuje, musí mít v soukromém životě útrum? vy učitelé si myslíte, že student má jen studovat a nedělat nic jiného..a když si najdou tu chvíli dát si pauzu, tak si někteří vyberou jít do hospody..je to jejich volba .. to je taky hodně dané tím, že jsou s kamarády a s těmi se procházet na Petřín asi nepůjdou! .. a myslíte, že bude lepší když téměř všichni mladí skončí se základní nebo střední školou? to to tady pak bude vypadat.. to bude společnost ještě blbější než je

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená