FinExpert.e15.cz

Jste pracující důchodce? Víme, jak od ledna nepřijít o daňovou slevu

Pokud dojde ke schválení novely zákona o daních z příjmu mohou pracující důchodci přijít o 2 070 Kč měsíčně.
Jste pracující důchodce? Víme, jak od ledna nepřijít o daňovou slevu

Momentálně Poslanecká sněmovna schvaluje novelu zákona o daních z příjmu, která by měla být účinná od 1.1.2013. Rozhodující hlasování lze očekávat v nejbližších hodinách. Pokud se novelu podaří prosadit do konce roku, čeká pracující důchodce zásadní změna: Zrušení tzv. základní slevy na poplatníka. Mohou tak přijít o 2 070 Kč měsíčně, sleva totiž znamená snížení daně o 24 840 Kč ročně.

Pokud se vás tato změna může týkat, dále se dozvíte, jak postupovat, abyste si základní slevu na dani mohli i nadále uplatnit. Změny mohou zasáhnout ty, kdo pobírají starobní důchod – řádný i předčasný – a zároveň vykonávají výdělečnou činnost, která podléhá dani z příjmu.

Když je přivýdělek nutností

Když je přivýdělek nutností

Důvody pro druhý příjem jsou v zásadě dva: možnost více si dopřát a mít více peněz např. na své koníčky nebo nutnost.

V zákoně o daních z příjmu je do konce roku 2012 uvedeno, že vaše vypočtená daň se snižuje o částku 24 840 Kč, tj. o zmíněnou základní slevu na poplatníka. Od 1. 1. 2013 se k tomuto připojuje, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod...“. Což znamená, že pokud k 1. 1. 2013 budete pobírat starobní důchod, nemůžete si základní slevu na dani uplatnit.

Podmínka, za které dojde ke zrušení základní slevy pro pracujícího důchodce, je pobírání důchodu k 1. lednu. V případě, že k tomuto dni důchod pobírat budete, na dani můžete zaplatit až o 24 840 Kč více.

Pokud jste v situaci, že přiznání důchodu teprve plánujete, odložte jej na některé datum po 1. 1. 2013. Pokud již starobní důchod pobíráte, postup pro zachování základní slevy na dani je vysvětlen v následujícím textu.

Pozastavení výplaty důchodu

Pobírání starobního důchodu můžete kdykoli pozastavit, a to na libovolné období vyplněním formuláře na místní Okresní správě sociálního zabezpečení, v Brně Městské, v Praze Pražské. Jediné omezení je, že pozastavit výplatu vašeho starobního důchodu můžete nejdříve ke dni následujícímu po dni podání žádosti. Datum podání žádosti je buď osobní podání na OSSZ, nebo datum odeslání vyplněného formuláře poštou, vhodná je doporučená zásilka. Nemůžete žádat o pozastavení výplaty důchodu zpětně a dle sdělení call centra ČSSZ ani za týž den, kdy podáváte žádost. Formulář k pozastavení výplaty důchodu naleznete zde: Žádost o zastavení výplaty/uvolnění/úpravu starobního důchodu.

A jak využít pozastavení důchodu k tomu, abyste si nadále mohli uplatnit základní daňovou slevu? Mohlo by stačit, abyste pobírání důchodu pozastavili na jediný den, a to na 1. 1. 2013. Pak byste nesplňovali podmínku uvedenou v zákoně: K 1. lednu zdaňovacího období byste nepobírali starobní důchod – základní slevu na dani byste si tedy mohli uplatnit.

Tento postup jsme konzultovali s Ministerstvem financí a dle jeho výkladu by se jednalo o obcházení zákona. Nicméně Generální finanční ředitelství tento názor nesdílí. Není jisté, který názor se nakonec prosadí.

Problémem dle ministerstva je, že pobírání důchodu pozastavíte pouze za účelem menšího placení daní a očividně chcete ustanovení zákona obcházet. Řešením může být, že získání daňové slevy není jediným účelem pozastavení výplaty Vašeho důchodu.

Nejvhodnější postup k zachování slevy

Abyste mohli aplikovat bezpečnější postup, jak si zachovat tzv. základní daňovou slevu, musíte splňovat následující podmínky:

  1. 1. Musíte vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění.
  2. 2. Museli jste již dosáhnout (obecného) důchodového věku, tj.věku, kdy vzniká nárok na řádný starobní důchod.

Pokud při výkonu výdělečné činnosti v důchodovém věku či později starobní důchod nepobíráte, důchod se navyšuje za každých takto odpracovaných 90 dní o 1,5 % z vašeho výpočtového základu. Pobírání vašeho důchodu tedy pozastavte na celých 90 dní výkonu výdělečné činnosti, a díky tomu se váš důchod navýší. Jedná se o známé přesluhování, či práci na procenta. Dejte si však pozor, do takto odpracované doby se nepočítají doby neplaceného volna, doba neomluvené nepřítomnosti v práci a doba dočasné pracovní neschopnosti nebo pobírání dávek nemocenského pojištění. Pokud by takové doby při pozastavené výplatě důchodu vznikly, je třeba o ně prodloužit období 90 dní, jinak by se vám důchod nenavýšil.

Protože dojde k navýšení důchodu, již není možné namítnout, že jediným účelem pozastavení výplaty důchodu je snížení daně. Což je rozdíl oproti předchozímu postupu. Na druhou stranu přijdete o zpravidla tři výplaty důchodu. V další části článku vypočítáme finanční návratnost takového pozastavení důchodu.

Pokud nesplňujete jednu z podmínek, uvedený postup použijete jen s obtíží. Stále však můžete využít zmíněný „riskantní“ postup přerušení výplaty důchodu pouze na několik dní.

Výhodnost navrhovaného řešení

Pro ukázku výhodnosti řešení vezmeme obvyklé údaje: váš řádný starobní důchod přiznaný v roce 2012 činí 10 000 Kč, do důchodu se vám započítalo 43 let doby pojištění. Po valorizaci na přelomu roku 2012/2013 bude důchod činit 10 130 Kč. Pokud pozastavíte pobírání důchodu na 90 dní od 1. 1. 2013 (včetně), o jeho uvolnění požádáte k datu 1. 4. 2013 a nebudete mít po celou tuto dobu dny dočasné pracovní neschopnosti, apod. (viz. výše), důchod se vám navýší o 239 Kč.

Samo o sobě by to nebylo nijak zvlášť výhodné – přijdete o 30 390 Kč, důchod se navýší o 239 Kč. Částku 30 390 Kč získáte díky navýšení důchodu za přibližně 10,6 let (zjednodušený výpočet).

Vy však o tzv. základní slevu na dani nepřijdete a pokud ji využijete plně, zaplatíte na dani o 24 840 Kč méně, pozastavení výplaty důchodu je tak rázem výhodnější. Přijdete pouze o 5 550 Kč (30 390 - 24 840). Tuto částku získáte díky navýšení o 239 Kč za přibližně 1,9 roku, a to je jistě výhodné.

Pokud si chcete spočítat přibližnou výhodnost tohoto řešení pro vás konkrétně, stačí k tomu dva údaje. Jedním je výše důchodu v roce 2013, to jistě víte; druhým  je výše vašeho výpočtového základu. Ten najdete na první straně vašeho přiznání o důchodu, kde se obvykle píše „Procentní výměra důchodu se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu (dále „VZP“), který činí ......... Kč.“ Důchod se Vám navýší o 1,5 % z této částky (výpočtového základu). Také musíte vzít v úvahu, o kolik zaplatíte na dani méně, podle toho, zda očekáváte plné uplatnění daňové slevy.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli přerušení výplaty důchodu, musíte o to požádat nejpozději 31. 12. 2012. Nakonec ještě připomeneme, že pokud novela zákona o daních z příjmu nebude schválená, žádné změny pro pracující důchodce nenastávají a není třeba žádat o pozastavení důchodu, aby vám byla základní daňová sleva uznána.
 

Další článek


 

celkem 70 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
16. 7. 2013, 10:51
Pěkný den, jestli chcete ušetřit, tak koukněte n...
Aneta
10. 3. 2013, 13:25
Dobry den, mam stejny problem - bylo mi sdeleno, z...
Jaroslav Hruska
1. 3. 2013, 15:39
Dne 31.12.2012 jsem na vytištěném tiskopise odeslala...
hana
30. 1. 2013, 16:35
Dobrý den, nevíte jak se máme bránit my důchodci co...
Marie Pilařová
11. 1. 2013, 23:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená