FinExpert.e15.cz

Jste nešikovní? Můžete se pojistit

Pojistit si můžete odpovědnost jak v běžném, tak profesním životě. Za škodu způsobenou v práci odpovídáte do 4,5násobku své mzdy.
Jste nešikovní? Můžete se pojistit

Každému z nás se čas od času něco nepovede, někdy ale nemusejí být škody vzniklé naší nešikovností nebo nepozorností zanedbatelné. A jsou situace, kdy nakládáte s cizím majetkem, a pojištění vám – i když jej nevyužijete – přidá na klidu.

Nikdy nevíte, co se může stát

Pojištění odpovědnosti za škody způsobené jinému subjektu se většinou dělí na dva základní druhy – pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě a pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání. Nezáleží, zda jste doma, provozujete sport, jezdíte na koni či nemotorovém vozidle, nebo jen máte psa, který občas neposlouchá. Prakticky za každých okolností jste ve styku s majetkem svým či cizím a může tak vzniknout škoda.

Za škody způsobené v rámci běžného občanského života se dle České pojišťovny považují např.:

  • škody způsobené při vedení domácnosti či vzniklé z provozu jejího zařízení např. škody vzniklé sousedům vytopením, požárem, nevhodně umístěné předměty, o které zakopne návštěva a zraní se apod.
  • škody vzniklé v důsledku neopatrného jednání při rekreačních sportech, např. při lyžování, plavání, skocích do vody, škody způsobené na návštěvách (rozbití nádobí a jiných předmětů, polití koberce kávou, zranění hostitele) apod.
  • škody způsobené pojištěným jako chodcem, cyklistou , jízdou na kolečkových bruslích
  • škody způsobené vlastněnými domácími a drobnými hospodářskými zvířaty, např. pokousání psem, zvíře vběhne do silnice a způsobí dopravní nehodu
  • škody způsobené při činnosti, kterou lze svým charakterem považovat za běžnou součást života, např. shodíte a rozbijete parfém v obchodě, kopnete do míče a rozbijete sousedovi okno,

Z předchozího přehledu je zřejmé, že pojistka se vztahuje, resp. může vztahovat prakticky na všechno, co se může pokazit. A všichni známe, že občas se opravdu všechno kazí, nebo nám to tak aspoň připadá – takzvaný „den blbec“.

Výhodou je, že pojištění se vztahuje na odpovědnost všech osob, které spolu žijí v jedné domácnosti (manželé, nezletilé děti, studující potomci do 25 let) a také odpovědnost za škody způsobené pomocníky v domácnosti.

Pracujete s cizím majetkem? Další důvod se pojistit

V tomto případě hradí pojišťovna za klienta škodu, způsobenou zaměstnavateli zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů.

Pojištění se však nevztahuje na škody vzniklé následkem:

  • válečných událostí, vzpoury, povstání nebo jiných hromadných násilných nepokojů, stávky, výluky, teroristických aktů
  • zásahu státní moci nebo veřejné správy
  • působení jaderné energie
  • úmyslného jednání pojištěného

Za škodu neúmyslně způsobenou zaměstnavateli odpovídá zaměstnanec dle platného znění zákoníku práce maximálně do 4,5násobku své mzdy. Tuto částku pojišťovna zaplatí, nicméně často požaduje spoluúčast pojištěného v rozmezí 10 – 30%.

Jak vybrat pojišťovnu?

Např. pojišťovna Allianz v současnosti nabízí tři úrovně pojištění odpovědnosti za škodu:

Normal s pojistnou částkou 500 000 Kč a roční cenou 600 Kč se vztahuje na běžnou občanskou činnost, provoz domácnosti, rekreační sport a rekreační cyklistiku

Optimal s limitem plnění ve výši 1 mil. Kč a cenou 1 000 Kč/rok zahrnuje navíc chov jednoho psa, vlastnictví rodinného domu, svépomocné stavební práce, používání malých plavidel a jezdectví.

Exkluziv s volitelným limitem 2 - 20 mil. Kč a cenou 1 800 Kč/rok pak kryje také rizika spojená s chovem psů a dalších domácích a hospodářských zvířat, legálním používáním zbraní, výpomocí jiných osob v domácnosti, při stavebních pracích a opatrování zvířat a přechodným pobytem pojištěného na ostatním území Evropy.

Pokud si navíc pojištění sjednáte on- line, získáte slevu z ceny ve výši 15 %.

U ČSOB pojišťovny si pojištění odpovědnosti za škodu, způsobenou při výkonu povolání, můžete sjednat v několika úrovních dle limitu pojistného plnění: ve výši 60. 000 Kč, 80 000 Kč, 120 000 Kč, 200 000 Kč a 300 000 Kč. Při nejnižším limitu plnění je roční cena pojištění 300 Kč, při limitu plnění 120 000 Kč, který je doporučován jako nejvhodnější, stojí pojištění odpovědnosti za škodu ročně 570 Kč.

Výběr závisí jednoznačně na podrobném prostudování nabídek a bonusů, které jednotlivé pojišťovny nabízejí. Zvažte také, jaké rizikové činnosti provozujete a potřebujete je do pojistky zahrnout – obecný základ bývá u všech pojistek obdobný. Hledejte možnost, která bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám. Pročítejte podmínky – i ty uvedené jako by mimochodem – a nebojte se ptát. Jako například čtenáři u nás ve fóru.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

tady je o pojištění odpovědnosti vše online viz.. &l...
pojištění
25. 5. 2011, 09:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená