FinExpert.e15.cz

Jsou bankovní povodňové půjčky výhodné?

Banky poměrně chytře využily povodní k nabídce svých produktů. Pokud postižený nedisonuje vlastními prostředky, půjčka mu může pomoci překlenout období, než dostane peníze od pojišťovny, anebo doplní pojistné plnění. Některé nabídky však nejsou jen pro postižené. Máme pro vás přehled i s komentářem o jejich (ne)výhodnosti.
Jsou bankovní povodňové půjčky výhodné?

Raiffeisen stavební spořitelna - pro všechny

Banka poskytne překlenovací úvěr bez úhrady za uzavření smlouvy a také bez poplatku za úvěrovou smlouvu (která je jinak 1 % z celkové částky). Úvěr bude navíc vyřizován v režimu významných klientů s absolutní prioritou. Nabídka platí do 31.5. 2006. Získané finanční prostředky  lze využít na rekonstrukci poškozených objektů či vyřešení jiného, alternativního, způsobu bydlení. Podmínky nabídky platí pro všechny občany, nejen pro stávající klienty Raiffeisen stavební spořitelny.

Komentář: Odpuštění poplatku za poskytnutí překlenovacího úvěru je vstřícný krok, ušetříte tak min. 1 000 Kč. RSTS navíc situace chytře využila, takže nabídku neomezuje jen na postižené povodněmi. Potěšily by však i "akční" úrokové sazby. Standardní jsou v současné době od 2,99 % do 6,7 % p.a.a odlišují se podle výše akontace v % z cílové částky.  Úvěr ze stavebního spoření je úročený standardně 4,9 % p.a. Vedení překlenovacího úvěru stojí 80 Kč čtvrtletně (26,66 Kč měsíčně).

Československá obchodní banka - jen pro postižené

ČSOB v reakci na ničivé povodně nabízí zvýhodnění u dvou půjček. Vyřízení trvá nejdéle do druhého dne a žadatelům je zároveň odpuštěn poplatek za zpracování úvěru. Jistina se začíná splácet se začíná až za 6 měsíců.

Půjčka na lepší bydlení

Půjčku banka nabízí s úrokovou sazbou 5,9 % p.a. a může ji získat kdokoliv, kdo byl postižen současnými záplavami. Do druhého dne tak lze získat až 600 000 Kč bez jakéhokoliv zajištění. Se zajištěním není výše úvěru omezena a závisí jen na finanční situaci každého žadatele. Získané peníze lze využít na koupi nového vybavení domácnosti či na nutné opravy. Takto lze rovněž financovat nákup vysoušečů, podlahových krytin nebo obkladů. Čerpané finanční prostředky můžete využít i na nové rozvody v bytě, pořízení nábytku, novou fasádu nebo stavební práce. Půjčku lze čerpat postupně po dobu 6 měsíců. Během této doby se splácí pouze úrok, ale nikoliv jistina.

Půjčka na cokoliv

Půjčka má zvýhodněnou fixní úrokovou sazbu 9,9 % a je rovněž osvobozena od poplatku za zpracování úvěru. Může ji využít kdokoliv, kdo byl postižen povodněmi a nepomůže mu Půjčka na lepší bydlení, protože je vázána na specifický účel užití. Půjčka na cokoliv není oproti tomu nijak účelově omezena a tak ji lze využít opravdu na cokoliv. Žadatelům bude poskytnuto až 200 000 bez zajištění s dobou splatnosti úvěru do 5 let, přičemž výši a termín splátky si žadatel určí individuálně. Maximální výše půjčky není omezena.

Podmínky: Při žádosti o povodňové půjčky ČSOB musíte doložit poškození majetku povodní buď hlášením škody pojišťovně anebo potvrzením obce.

Komentář: Opět ušetříte na poplatku za zpracování úvěru, který je 1 % z výše úvěru, min. 500, max. 3 500 Kč. Úroková sazba u první účelové půjčky je velmi slušná a tato půjčka tak konkuruje stavebním spořitelnám. Druhá půjčka má úrokovou sazbu podstatně vyšší, takže nemůžete-li doložit účel, zkuste se podívat ještě po možnosti úvěru jinde. Ovšem ve srovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry je i tato sazba dobrá, u konkurenčních bank se roční úroková sazba u půjček tohoto typu pohybuje hodně nad 10 % p.a. a navíc není garantovaná (narozdíl od této). Úvěrový účet pak stojí měsíčně 30 Kč pro klienty ČSOB a 60 Kč pro ostatní.

Česká spořitelna - jen pro postižené

Dar nadaci

Banka věnuje prostřednictvím své Nadace ČS jeden milion korun na sbírkový účet pro povodně 2006 zřízený obecně prospěšnou společností Člověk v tísni při ČT pro zajištění rychlé operativní pomoci obětem povodní. Zároveň vyhlásila mezi zaměstnanci celé finanční skupiny sbírku. Sbírka potrvá do 30. dubna 2006, následně banka přispěje do jejího výtěžku a celou částku věnuje na likvidaci povodňových škod.

Povodňová půjčka pro občany

Jedná se o rychlý spotřebitelský bezúčelový úvěr až do výše 200 000 Kč. Úroková sazba je 7% p.a. (prima rate, tj. jako pro nejlepší klientelu) s možností odkladu splátek na šest měsíců. Půjčku mohou klienti sjednat na kterékoli pobočce České spořitelny od středy 5. dubna 2006. Splatnost úvěru může být až pět let. Podmínkou je potvrzení od městského úřadu, že klient byl postižen povodní.

Povodňová půjčka pro podnikatele a malé firmy

Banka nabízí kontokorentní úvěr do výše jednoho milionu Kč na dobu jednoho roku se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Úvěr lze sjednat od pondělí 10. dubna 2006. Opět je podmínkou  potvrzení od městského úřadu, že byli postiženi povodní. Nabídka je určena jen pro současné klienty banky.

Povodňová půjčka pro malé a střední firmy

Jde o kontokorentní rámec ve výši jednoho až několika milionů Kč. Banka slibuje rychlou schvalovací proceduru, odklad splátek a zvýhodnění v podobě časově progresivního úročení. Podmínky pro získání jsou totožné jako u předchozích nabídek.

Komentář: Pokud potřebujete účelovou půjčku, zkuste to nejdříve u ČSOB, její nabídka je lepší. Česká spořitelna si za poskytnutí úvěru pro občany vezme poplatek 0,8% z požadované hodnoty úvěru, min. 400, max. 7 000 Kč. To se u ČSOB nestane. Měsíčně pak vedení úvěrového účtu stojí 49 Kč. U neúčelové půjčky je nabídka ČS výhodnější i vzhledem k poplatku za schválení úvěru. Pro firmy začíná úroková sazba na základní výši 4,90 % p.a., ale zde se většinou veškeré obchody stanovují individuálně, je tedy pravděpodobné, že se firma na této slušné sazbě s bankou domluví (ale možná také ne).

Modrá pyramida stavební spořitelna - jen postižení

Banka uvádí, že vyčlenila 200 milionů korun na zvýhodněné úvěry pro všechny, kterým velká voda poškodila domovy.  Zvýhodněné úvěry s možností odkladu splátek vyřídí okamžitě, včetně přednostní výplaty peněz. Využít je mohou  především stávající klienti, ale i všichni, kteří si jejich prostřednictvím budou urychleně opravovat domy a byty. Úvěr  dostanete až do 300 000 Kč a k tomu obdržíte o 1 % sníženou úrokovou sazbou - tedy od 3,7 %  (v závislosti na typu úvěru a způsobu zajištění). Vyřízení úvěru je bez poplatku a přednostně, včetně výplaty peněz. Navíc poradci  MPSS v postižených oblastech obcházejí občany a pomáhají jim s vyřizováním, veškeré poradenství je také samozřejmě zdarma. Úrokové sazby přidělených (řádných) úvěrů ze stavebního spoření začínají již na 3 % ročně, u překlenovacích začínají v současné době na 4,25 % ročně.

Komentář: Nabídka MPSS je velm podobná nabídce RSTS. Úrokové sazby jsou velmi slušné, ale chybí uvedení hranice "do". Pomoc poradců s administrativou je příjemná, důležitější je však kvalitní nabídka úroků a poplatů. Nabídka je otevřená i pro nové postižené zákazníky, přesto ji spíše budou preferovat stávající klienti banky. Určitě však ušetříte poplatky za překlenovací úvěr, které jsou standardně 1 % z výše úvěru max. 5 000 Kč. Vedení úvěrového účtu vás přijde na 25 Kč měsíčně.

Půjčky kombinujte s pojistným plněním

Rozhodně se neuváženě do pořizování jakékoliv půjčky nehrňte. Každá půjčka se musí splácet a banky si umí dodržování splátkového režimu dobře pohlídat. Pojištění by měli nejprve počkat na vyjádření pojišťovny, je totiž velmi pravděpodobné, že pojišťovna poskytne zálohu, za kterou už lze pořídit základní opravy, resp. vybavení. Až pokud by pojistné plnění nestačilo, má smysl o půjčce uvažovat. Pokud na obnovu spěcháte, lze na půjčku přistoupit za předpokladu, že část půjčky (ideálně celá) se pojistným plněním následně splatí. Všechny jmenované banky nabízejí možnost úvěr kdykoliv předčasně splatit, příp. jen částečně, a to bez poplatku.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená