FinExpert.e15.cz

Jsme jen chudí příbuzní Západu

Naše kupní síla je 53,6 % průměru Evropy. Místo opony nás dělí výplatní pásky.

Není to příliš hezký pohled, ale svět je třeba vidět takový, jaký je a nikoliv takový, jaký bychom si přáli, aby byl. Pohled na Evropu optikou ekonomické síly jednotlivých regionů, respektive národů přináší každoročně německá analytická společnost GfK. V tomto ohledu je to stále západ a východ. Opona už není ze železa a fyzická hranice je díky Schengenu odstraněna, ale ta opravdová hranice vede skrz výplatní pásky a bankovní konta lidí ze západu a východu.

Hranice mezi těmito dvěma „bloky“ je jasně patrná na geomarketingové mapě starého kontinentu – chladné barvy (modrá, zelená) představují chudobu, ty teplé (žlutá, červená) bohatství. Samozřejmě to neplatí úplně bez výhrad, ale v zásadě to tak je a pravděpodobně ještě dlouho bude. Změny (k lepšímu) se totiž dějí jen pomalu a „dohnat“ západ se nám v následujících desetiletích pravděpodobně nepodaří.

Rozdíly v rámci Evropy jsou jasně patrné – západ × východ, ale také sever × jih. Však posuďte sami:

Klepněte pro větší obrázek
V Evropě jste buď bohatí nebo chudí. Něco mezi tím jsou jen Španělé (obr.: gfk.com)

Česká republika je bezpochyby země, která je poměrně rovnostářská a relativně málo lidí (v porovnání se zbytkem EU) je zde ohroženo chudobou, ale z pohledu GfK nás sráží trvající intervence ČNB a fakt, že naše koruna je podhodnocena. Dle Big Mac indexu je to dokonce o 30 % vůči euru:

Klepněte pro větší obrázek
Big Mac index má vypovídací hodnotu. Prestižní The Economist ho zpracovává už skoro 30 let. interaktivní mapu najdete zde (economist.com)

Průměrná kupní síla na jednoho obyvatele Evropy (42 zemí) je letos 13 636 €. Přepočteno aktuálním kurzem 27,10 Kč za euro tedy 369 536 Kč. To jsou peníze, které je možno rozdělit mezi úspory a spotřebu. ČR dopadla ve srovnání na šestadvacátém místě, průměr na obyvatele je 7 313 € (192 182 Kč). Pro zajímavost: prakticky na průměru jsou obyvatelé okresu Plzeň-sever. Jinak oněch necelých dvě stě tisíc korun představuje 53,6 % celoevropského průměru.

Ekonomicky nejsilnější evropské země (z pohledu kupní síly obyvatel):

Klepněte pro větší obrázek
ČR se umístila až na 26. místě (obr.: gfk.com)

Blaze je samozřejmě především v Praze, kde je kupní síla na obyvatele skoro třetinu nad zbytkem republiky. Konkrétně 9 598 € (260 106 Kč). Nejhůře se daří v Bruntále, kde je kupní síla jen 6 006 € (162 736 Kč). Analytici GfK poznamenávají, že lidé z Bruntálska jsou ekonomicky silní zhruba jako Chorvati. Detailně se vše dá vysledovat v grafice níže:

Přehled nejsilnějších okresů v tuzemsku:

Klepněte pro větší obrázek
Desítka okresů v tuzemsku, kde je nejlíp (obr.: gfk.com)

Pro srovnání přikládám čísla top okresů sousedního Polska:

Klepněte pro větší obrázek
Jako srovnatelný samosprávný celek mají v Polsku "powiaty" neboli hrabství (obr.: gfk.com)

Zprávu GfK o kupní síle 2015 si můžete otevřít kliknutím na odkaz níže, letos se analytici zaměřili na detailnější srovnání jednotlivých regionů Španělska, Francie, Polska a České republiky.

K výše uvedenému je třeba ještě dodat, že absolutní hodnota kupní síly v přepočtu na eura samozřejmě přímo nevystihuje životní úroveň v jednotlivých zemích. Ale... Velká spousta komodit včetně základních životních potřeb u nás už stojí úplně stejně nebo dokonce více než třeba v Německu. Ano, jistě, pro Němce, Dána, Francouze či Angličana jsou v domovské zemi statky a služby zpravidla dražší než u nás, ale i tak si jich může do svého spotřebního koše nakoupit několikrát více než my.

Problém = HDP versus mzdy

Nejde o jediný problém, ale má zásadní význam. ČR má v rámci zemí EU nejhorší poměr mezi hrubým domácím produktem (celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území) a úrovní mezd. Jinak řečeno, mzdy v tuzemsku jsou v relaci k produkci příliš nízké:

Na levnou práci v ČR upozorňují také odborové svazy a varují, že se nebezpečně vzdalujeme úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale také máme sedmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. Dokud bude tento stav trvat, bude GfK přinášet každý rok prakticky totožnou a z našeho pohledu ne příliš optimisticky vyhlížející geomarketingovou mapu...

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Ja mam v ostrave nadprumer 48000 a je to malo, na po...
MichalP
7. 12. 2016, 12:11
Jen deflace vyškolihlupaky, že era silne měny zkonci...
Honza Ruze
3. 1. 2016, 11:15
Re: Tyhle články miluju. V ubrečených Čecháčkách vzb...
Rerid
3. 11. 2015, 06:34
Tyhle články miluju. V ubrečených Čecháčkách vzbuzuj...
Radek Holeček
3. 11. 2015, 06:19
diky za kvalitni clanek!
j
3. 11. 2015, 04:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená