FinExpert.e15.cz

Jsme časopisová a knižní velmoc

Pouze v několika málo evropských statistikách patří naší republice přední místo v Evropě. Jednou z nich je počet vydávaných časopisů a knih, který je u nás velmi vysoký.
Jsme časopisová a knižní velmoc

Počet vydávaných časopisů za posledních pět let neklesl pod 700 titulů a počet knih pod 14 tisíc. Pro Česku republiku je typické vydávání různých regionálních, zájmových a specificky zaměřených časopisů. Za nejvyspělejšími zeměmi nezaostáváme ani v počtu vydávaných knih. Odborné časopisy jsou pro nás zdrojem potřebných informací v dnešním hektickém světě a pomáhají nám při řešení našich každodenních problémů.

Informační společnost

Informace, komunikační technologie a média dramaticky ovlivňují náš život – způsob vykonávání práce, pracovní vztahy, organizaci podniků, přípravu na budoucí povolání a způsob naší vzájemné mezilidské komunikace. Nové informace o dokonalejším způsobu práce vedou k růstu produktivity práce a ke zvyšování kvality poskytovaných služeb. Můžeme říci, že dnešní svět je informační společností, ve které jsou klíčovými faktory konkurenceschopnosti jednotlivých firem či podnikatelů kvalita a rychlost informování. V informační společnosti, ve které žijeme, se skoro žádná profese neobejde bez dobrých dovedností pracovat s novými informacemi. Neustále proto roste především počet odborných časopisů a knih s přesným zaměřením na specifickou činnost.

Druhy časopisů

Při porovnávání počtu časopisů musíme postupovat opatrně, v souhrnné statistice organizace United Nations Economic Commission for Europe jsou uvedeny celkové počty časopisů vycházejících v uvedených zemích, jak je nahlásily jednotlivé národní statistické úřady. Ve většině zemí jsou však různé druhy tiskovin: magazíny, žurnály, časopisy či noviny. V Česku jsou pod pojmem časopis uvedeny všechny druhy. Z tohoto důvodu by byl počet vydávaných tiskovin ve většině zemí o trochu vyšší (mimo ČR, Slovensko, Portugalsko, Slovinsko či Pobaltské země). Absolutně nejvíce vychází ve světě společenských časopisů zabývajících se událostmi ve společnosti, životem celebrit, módou a různými aférami. Další skupinou jsou potom odborné časopisy (technické, ekonomické, stavební, lékařské či právní). Dalšími časopisy vycházejících ve velkém počtu jsou časopisy sportovní, hudební, studentské a zábavné. Současně však roste počet inzertních časopisů, které jsou zdrojem nabídky a poptávky po veškerém možném i nemožném zboží a službách. Svým způsobem se časopisy podílejí na snižování nezaměstnanosti, neboť roste počet nezaměstnaných, kteří hledají nové pracovní místo v inzertních rubrikách časopisů (po internetu druhý nejoblíbenější způsob zejména mladých lidí). Více „časopisů“ než u nás vychází pouze v mnohonásobně rozlehlejších a lidnatějších zemích jako je USA (9728 titulů), Rusko (4596 titulů) a Kanada (1071 titulů). Ze zemí Evropské unie vychází nejvíce časopisů po Česku v Portugalsku (558 titulů), Velké Británii (462 titulů) a Slovensku (435 titulů). Naopak nejméně časopisů vychází v Lucembursku (1 titul) a na Maltě (15 titulů). Např. pro Velkou Británii jsou typické národní noviny. Deníky The Sun, Daily Mirror, The Daily Telegraph mají miliónové náklady (okolo čtyř miliónů). Ve Francii naopak hrají hlavní roli provinční noviny, v mnoha případech mají vyšší náklad než nejčtenější pařížský deník Le Figaro.

Bestseller

Nejvíce knih je vydáváno ve Velké Británii, kde za poslední roky neklesl počet vydaných knih pod magickou hranici sto tisíc. Hlavní rozdíl mezi knihou vydanou v USA či Velké Británii a v Česku je počet vydaných výtisků. Mnoho knih je totiž našimi vydavateli vydáváno ve stovkových nákladech. Tím, že knihu čte široký okruh čtenářů dosáhne statutu bestselleru. V Česku je kniha nadmíru úspěšná při prodeji 20 tisíc kusů. Ve Spojených státech se musí prodat více než sta tisíc výtisků. Pro české autory je mnohem těžší prorazit než pro anglosaské. Čeština je příliš specifický jazyk a překladem mnohdy ztrácí kniha své kouzlo. Přestože zájem o klasickou knihu pořád mírně klesá a je nahrazována elektronickou či jinými médii, patříme mezi nejpilnější čtenáře světa.

Počet vydaných knih a časopisů ve světě

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: UNECE – Circulations of Newspapers and Book production 2003, Statistická ročenka České republiky 2003

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená