FinExpert.e15.cz

Jobs.cz: Čtvrtina lidí není příliš spokojena s tradiční formou úvazku

Podle průzkumu pracovního portálu Jobs.cz není příliš spokojena s tradiční prací na hlavní pracovní úvazek hned čtvrtina odpovídajících. Jak firma informovala ve čtvrtek, téměř 40 procent přemýšlí o změně k jiné alternativě pracovního poměru.

Jak portál uvádí, vlivem krize se zvýšil počet uchazečů o práci a naopak se snížil počet inzerovaných pozic ze strany firem. Trhu by podle něj pomohly alternativní formy pracovních úvazků. Na portálu tak zavádí novou platformu flexibilního zaměstnávání.

„Jobs.cz se chce v českých podmínkách stát komplexní platformou z hlediska technologického, informativního i edukativního a místem kde dojde k propojení nabídky s poptávkou po flexibilních formách zaměstnávání,“ uvedl k tomu Petr Skondrojanis, koordinátor projektu flexibilního zaměstnávání na portálu.

Alena Králíková z projektu Alternativa, který se v Česku snaží více propagovat zavedení forem alternativního zaměstnávání, uvedla, že za nejvýznamnější úskalí, se kterými se doposud setkala, považuje nedůvěru k alternativním úvazkům na obou stranách. Obavu z jejich zneužití, nezkušenost s jejich zakotvením ve společnosti a ochotou tyto úvazky nabízet pouze současným zaměstnancům, nikoli je vytvářet v návaznosti na nabízené pozice. „Velkou bariérou je obrovská poptávka po těchto úvazcích, a to převážně z řad žen vracejících se z rodičovské dovolené na trh práce a z řad osob se zdravotním postižením, a neodpovídající nabídka ze strany zaměstnavatelů. Alternativní pracovní úvazky by neměly být zajímavé jen pro znevýhodněné jednotlivce, sociálně či zdravotně, ale obecně pro všechny,“ uvedla Králíková.

Jarmila Chlumová, ředitelka personálního oddělení LBBW Bank CZ, zase vidí nedostatky flexibilních úvazků v organizaci a zadávání práce na straně zaměstnavatelů. „Pokud se nejedná o pravidelné činnosti, musí vedoucí pracovník být schopný zadávat úkoly s dostatečným předstihem, aby umožnil zaměstnanci organizaci času tak, jak mu nejlépe vyhovuje,“ sdělila Chlumová.

Pod novou platformu flexibilního zaměstnávání na Jobs.cz patří zkrácené úvazky, krátkodobé přivýdělky, brigády, nabídka práce v neziskovém sektoru, nabídky pro osoby ze zdravotním postižením (OZP), jiné alternativní formy a nabídky práce pro absolventy. Součástí flexi platformy by do budoucna měla být podpora interim managementu, dobrovolnictví, podpora projektů a nezávislých profesionálů, podpora práce pro rodiče či rezervační systém brigád.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená