FinExpert.e15.cz

Jízdenky ČD: zkuste nákup přes mobil

Od prosince 2012 si přes mobilní telefon můžete koupit i jízdenku na vlaky ČD, a to odkudkoliv kamkoliv v rámci ČR. Jízdenky jsou přestupní a bez vazby na konkrétní vlaky.

Stačí zadat adresu www.cd.cz do mobilního prohlížeče nebo načíst QR kód, systém sám rozpozná, že jde o chytrý telefon a automaticky nabídne jako výchozí právě mobilní web. Není potřeba instalovat žádné speciální aplikace či programy do mobilního telefonu.

Mobilní portál ČD umožňuje vyhledání spojení, nákup jízdenek a zjištění dalších aktuálních informací o jízdě vlaků ČD a nabídce služeb. Dostupný je odkudkoliv, kde se pomocí mobilního telefonu můžete připojit na internet. Při nákupu jízdenky nepotřebuje tiskárnu a nemusíte ani k pokladně, jízdenku předložíte průvodčímu přímo na displeji svého telefonu. Platit můžete platební kartou nebo prostřednictvím služby PaySec.

Na jaro se chystají další novinky

Už během jara České dráhy slibují další novinky, jako jsou informace z odjezdových tabulí (nástupiště a kolej), podpora QR kódů, TV Stream a další služby pro elektronické odbavení cestujících. V plánu je také vývoj speciální nativní aplikace pro zařízení typu iOS, Android a Windows Phone podporující získání informací o cestování a elektronické odbavení.

Mobilní web ČD včetně eShopu si můžete vyzkoušet i v počítači přímo na stránce http://m.cd.cz, kde je vše také plně funkční. Celý mobilní web ČD i mobilní eShop jsou přizpůsobeny pro chytré mobilní telefony s dotykovým displejem, nicméně lze je použít i v tzv. komunikátorech bez dotykového displeje, a internetovým prohlížečem. Výjimkou jsou mobilní telefony Nokia s vestavěným prohlížečem OEM – zde je třeba pro správnou funkci používat prohlížeč Opera Mini nejnovější verze.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek 

Vyzkoušejte si Mobilní web ČD i ve vašem počítači. Zadejte www.m.cd.cz

Základní informace o mobilním eShopu ČD

 • Pro mobilní eShop ČD platí stejné obchodní podmínky jako u standardního eShopu ČD.
 • Pro nákup v mobilním eShopu je nutné připojení k internetu, protože se jedná o normální internetové stránky, které jsou pouze přizpůsobeny pro mobilní telefony. Připojen můžete být přes datové připojení operátora nebo i přes WiFi (stejně jako při procházení jiných internetových stránek).
 • Nákupní proces funguje obdobně jako nákup v klasickém eShopu při příchodu z vyhledávače spojení. Pro mobilní verzi eShopu jsou použity speciální šablony odpovídající dalším stránkám mobilního webu.
 • V mobilní verzi je možné zakoupit pouze vnitrostátní jízdenky s doplňkovými službami (místenka, kolo/zavazadlo, pes), není možné koupit lůžkové nebo lehátkové příplatky.
 • 1. třída se nabízí pouze pokud vybrané spojení pro cestu tam umožňuje v celé trase použít 1. třídu; pokud uživatel zvolí 1. třídu a zároveň chce i cestu zpět, tak se mu pro cestu zpět nabídnou pouze spojení umožňující 1. třídu.
 • Jízdenku je možné zaplatit pomocí platební karty nebo pomocí platebního nástroje PaySec (stejně jako u standardního eShopu ČD), pouze jsou použity platební brány přizpůsobené pro mobilní telefony.
 • Jízdenka je na konci nákupu zobrazena jako obrázek ve formátu PNG, který obsahuje kód transakce, 2D kód (nebo i více 2D kódů) a další doplňkové informace (například čísla vozů a zakoupená čísla míst k sezení). Tento obrázek zároveň slouží jako jízdenka a lze jej předložit průvodčímu ke kontrole zobrazený přímo v mobilním telefonu. Obrázek si můžete uložit přímo do svého telefonu a pro jeho následné zobrazení pak nepotřebujete připojení k internetu. Kromě toho po ukončení nákupu zároveň obdržíte e-mailovou zprávu (stejně jako ze standardního eShopu) obsahující také standardní eshopovou jízdenku ve formátu PDF a také navíc zjednodušenou jízdenku ve formátu PNG (to je ta, která se vám i přímo zobrazí v mobilním telefonu).
 • Jízdenku ve formátu PNG (obrázek s kódem transakce a 2D kódem) ukážete průvodčímu přímo na displeji svého mobilního telefonu – nic tedy netisknete a ani nikde nevyzvedáváte. V případě problémů s mobilním telefonem (např. vybití baterie) je možné průvodčímu sdělit jenom kód transakce (doporučujeme si ho tedy na konci nákupu zapsat).
 • Mobilní eShop není aplikací ke stažení do mobilního telefonu, ale standardní internetová stránka. Pro jeho použití je tedy nutné používat internetový prohlížeč a připojení k internetu. Není třeba nic instalovat do svého telefonu, čímž je zároveň zajištěna aktuálnost všech dat (data jízdních řádů, ceny a typy jízdenek, volná místa k sezení atd.).
 • Mobilní eShop umožňuje pouze jednorázové nákupy bez registrace, nezaznamenává tedy historii nákupů. Pro snadné opakování provedených nákupů můžete využít funkci „Moje poslední nákupy“, kterou najdete hned na stránce pro vyhledání spojení. Zde jsou zaznamenány vaše poslední nákupy a snadno můžete zobrazit vaši koupenou jízdenku (musí být ale funkční připojení k internetu) nebo zadáním data můžete zopakovat stený nákup pro jiný den (nemusíte zadávat údaje pro vyhledání spojení).

Nákup v mobilním eShopu ČD

 1. 1. Mobilní web – v mobilním telefonu zadáte adresu www.cd.cz (případně přímo m.cd.cz) a zde zvolíte první položku „Spojení a jízdenka“.
 2. 2. Spojení pro cestu TAM – zadáte údaje o požadované cestě tam (výchozí stanice, cílová stanice, datum a čas odjezdu nebo příjezdu, případně další upřesňující informace). Následně se zobrazí nabídka spojů se základními informacemi. U spojů, na které si můžete koupit jízdenku se rovnou zobrazí odkaz „Koupit jízdenku“. Kliknutím na tento odkaz budete pokračovat v nákupu. Můžete si však zjistit i podrobnější informace o spojení kliknutím na vybraný spoj. Tímto se vám otevřou detailní informace o spojení a i zde můžete kliknout na tlačítkou „Koupit jízdenku“ a pokračovat v nákupu.
 3. 3. Třída a typ dokladu – zadáte zvolenou vozovou třídu (nabízí se 1. nebo 2. třída podle zvoleného spojení) a typ dokladu („jízdenka s možnou rezervací“ nebo „pouze rezervace místa“).
 4. 4. Spojení pro cestu ZPĚT – pokud budete cestovat i zpět, můžete zadat údaje pro zpáteční cestu a vyhledat konkrétní spoj pro cestu zpět. Pro pokračování nákupu opět můžete použít odkaz „Koupit jízdenku“ v základním přehledu spojů nebo tlačítko „Koupit jízdenku“ v detailním výpisu informací o spojení.
 5. 5. Výběr cestujících – zadáte věk a kategorii cestujících, slevový průkaz a počet cestujících této kategorie. Pomocí tlačítka „+ Přidat cestujícího“ můžete přidat další cestující odlišné kategorie. Případně nesprávně zadané cestující můžete odebrat pomocí tlačítka „x“. Zadávání kategorie cestujícího a slevového kupónu je stejná jako v klasické verzi eShopu.
 6. 6. Jízdenka a doplňkové služby – na stránce Jízdenka se zobrazí rekapitulace cesty, celková cena, rozdružení na jednotlivé typy jízdného a doplňkových služeb (zde je možné případně odstranit některou položku seznamu a podle toho se přepočte cena, jízdenky je možné odstranit pouze všechny najednou, doplňkové služby je možné odstraňovat jednotlivě), oproti standardnímu eShopu zde uživatel nemá možnost volby alternativních nabídek jízdného. Pomocí tlačítka „+ Rezervace místa“ není možné zadat konkrétní místo a není možné výbrat místo z plánku vozu, dostupné je pouze obecné nastavení počtu místenek, počtu místenek se slevou na In-kartu, typ oddílu, typ místa (v případě povinně místenkového vlaku jsou místenky zadány ihned na začátku nákupu bez ruční volby místa a rovnou se objeví v přehledu položek nákupu, uživatel má ale možnost změnit nastavení parametrů místenek. Pomocí tlačítka „+ Přeprava zavazadel a kol“ lze zadat počet kol s automatickou nabídkou úschovy během přepravy nebo spoluzavazadla včetně rezervace místa pro kolo. Tlačítko „+ Přeprava psa“ umožní zadat počet psů a podle spojení automaticky doporučí jednodenní doklad pro psa nebo dokladu na jeden vlak. Kliknutím na odkaz „Podmínky jízdních dokladů“ zjistíte základní podmínky zakupovaných dokladů.
 7. 7. Osobní údaje – jízdenky z eShopu jsou nepřenosné, vázané na jméno a průkaz konkrétního cestujícího. V tomto kroku tedy zadáte typ průkazu, jméno a číslo průkazu cestujícího (při použití In-karty se zadává číslo In-karty a datum narození, jméno je pak pro kontrolu dotaženo automaticky systémem). Dále zadáte emailovou adresu, na kterou vám doručíme jízdní doklady ve formátu PDF a obrázek PNG. Na závěr zvolíte způsob platby (platební kartou nebo pomocí služby PaySec) a odsouhlasíte obchodní podmínky.
 8. 8. Platba – platba probíhá prostřednictvím platební brány ČSOB a eSHop následně obdrží informaci o úspěšné nebo neúspěšné platbě.
 9. 9. Potvrzení nákupu – po úspěšném zaplacení nákupu se zobrazí potvrzení včetně 2D jízdenky (2D kód se základními údaji o jízdence – kód transakce, trasa, datum cesty a případně informace o doplňkových službách – např. čísla míst k sezení). 2D jízdenka je vložena na stránce jako obrázek a po přidržení prstu na 2D kódu lze obrázek uložit do paměti telefonu. Velikost 2D jízdenky je optimalizována na minimální rozlišení obrazovky. Uživatel při kontrole ve vlaku může průvodčímu předložit tuto 2D jízdenku přímo na mobilním telefonu a ten ji ověří sejmutím 2D kódu. Mimo to obdrží uživatel 2D jízdenku také emailem společně se standardním PDF dokladem z eShopu.

Zdroj: ČD

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Nejde...
Karel743
25. 1. 2013, 12:41
Super, že i ČD se snaží a konečně začali žít v 21. s...
Honza
24. 1. 2013, 19:26
To jako nejde použít ty slevové karty čd, na kterých...
Karel743
24. 1. 2013, 13:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená