FinExpert.e15.cz

Již v dubnu si můžete požádat o nižší zálohy

Neodpovídá záloha vaším současným příjmům? Jak postupovat?
Již v dubnu si můžete požádat o nižší zálohy

Odezvdali jste své zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích a vypočtená záloha na další období neodpovídá vaším současným příjmům? Požádejte si o snížení záloh na pojistném. Osoby samostatně výdělečné činné, pro které je jejich výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů, musí své zdravotní pojišťovně každý měsíc odvést zálohu na zdravotním pojištění. Měsíční výše zálohy přitom závisí na dosaženém zisku v minulém roce.

Praktický příklad: Pan Šedý dosáhl za rok 2010 zisku ve výši 600 000 Kč. Přehled o příjmech a výdajích za rok 2010 doručil zdravotní pojišťovně v únoru 2011. Jakou bude mít zálohu v příštím období? Kdy musí být poprvé zaplacena nová záloha?

Nová výše zálohy = 3 375 Kč (600 000 Kč  50 %  13,5 % : 12)

Novou vypočtenou zálohu ve výši 2 813 Kč musí pan Šedý poprvé zaplatit za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán Přehled a platí se ve stejné výši až do měsíce předcházejícího měsíci, kdy bude předložen Přehled za rok 2011. Pan Šedý odevzdal Přehled v únoru 2011, proto poprvé zaplatil měsíční zálohu ve výši 3 375 Kč do 8. března 2011.

I když byl rok 2010 ztrátový, tak však musí OSVČ platit své zdravotní pojišťovně minimální zdravotní pojištění, které v roce 2011 činí 1 670 Kč měsíčně.

Kdy je splatná záloha na pojistném?

Každá měsíční záloha musí být na účet příslušné zdravotní pojišťovny připsána do 8. kalendářního dne následujícího měsíce (za únor do 8. března). V případě, že připadne osmý kalendářní den na sobotu nebo neděli nebo svátek, tak je posledním dnem lhůty pro platbu zdravotního pojištění nejbližší následující pracovní den.

Kdy lze požádat o snížení zálohy?

V některých případech se stane, že byl uplynulý rok mimořádně vydařený a současné příjmy již neodpovídají minulému roku. V tomto případě je řešením podání žádosti o snížení záloh na pojistném. Plátce pojistného v tomto případě může každý měsíc ušetřit nemalé finanční prostředky.

Podáním žádosti o snížení zálohy na pojistném se totiž zamezí vzniku přeplatku na pojistném, které není na účtu zdravotní pojišťovny úročen, a „ušetřené“ peníze se mohou použít k podnikání nebo vlastní spotřebě. Žádost o snížení zálohy na pojistném lze podat, když průměrný zisk v období tří po sobě jdoucích měsících v roce, kdy se žádost podává, je alespoň o třetinu nižší, než takový průměrný měsíční zisk v předchozím roce.

Praktický příklad: Pan Šedý měl zisk za leden až březen 2011 ve výši 45 000 Kč. Splnil tedy zákonnou podmínku, neboť jeho průměrný měsíční zisk za poslední tři měsíce ve výši 15 000 Kč je nižší než požaduje zákon než průměrný měsíční zisk v roce 2010 (50 000 Kč).

O snížení záloh na pojistném lze nejdříve požádat 1. dubna 2011. Podáním žádosti o snížení zálohy na pojistném dochází ke snížení zálohy na dobu tří měsíců. Žádost však lze podat během roku i opakovaně.

Praktický příklad: Pan Šedý využije své zákonné možnosti a podá si žádost o snížení zálohy na zdravotním pojištění. Zdravotní pojišťovna jeho žádosti vyhoví a za duben bude platit zdravotní pojištění ve výši 1 670 Kč. Tuto sníženou zálohu bude platit za duben, květen a červen. Následně by si musel opět pan Šedý podat žádost o snížení zálohy na pojistném a splnit zákonné podmínky.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená