FinExpert.e15.cz

Jistota a disponibilita - spořicí účty

Spořicích účtů existuje v nabídce českých bank pěkná řádka. Provedli jsme srovnání těch nejvýhodnějších.
Jistota a disponibilita - spořicí účty

Inflace se v posledních měsících pohybuje na vysokých úrovních. V lednu a únoru byla 7,5 procenta, teprve v březnu mírně klesla na 7,1 %. Jedná se o nejvyšší hodnoty od listopadu 1998. Proti takové míře znehodnocení peněz vás ochrání pouze investice do některých podílových fondů, akcií či rizikových instrumentů, kde se výnos může pohybovat i v řádech desítek procent.

V současnosti však ještě doznívají následky krize americké ekonomiky, které mnoho investorů přivedly ke ztrátě. Pokud burzovní riziko není zrovna vaším šálkem kávy, a máte rádi spíše jistotu, jsou jednou z možností, jak bezpečně uložit peníze alespoň s částečným zhodnocením, spořicí účty. Navíce míra inflace by měla klesat. Podle odhadu Ministerstva financí ČR v roce 2008 dosáhne úrovně 5,5 %, a v dalším roce se pak předpokládá návrat na 2 až 3 %.

Ačkoliv tedy letos žádný spořicí účet neposkytne ani minimální výnos, ani neochrání finanční prostředky před inflací, mají spořicí účty své přednosti.

Jistota a disponibilita

Spořicí účty se začaly hojněji objevovat teprve nedávno. Jejich výhodou je především, že víte, jak se vaše vložené prostředky zhodnotí. Banky většinou nastavují úroky v návaznosti na změny úrokových sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. V únoru se úroveň základní sazby zvedla na 3,75 %. Banky současně začaly u spořicích účtů nabízet zhodnocení až 3,5 procenta.

Finanční prostředky je ze spořicích účtů také možno kdykoli vybrat a jsou tak k dispozici v každém okamžiku. Výnosy na tomto typu účtů podléhají zdanění, což však provádí samotný bankovní ústav, a nepřináší to pro zákazníka žádné další komplikace (výše srážkové daně je 15 %).

Termínované vklady vám sice nabídnou leckdy vyšší úrok, avšak za cenu, že nebudete moci na své peníze po jistou dobu sáhnout. Na spořicím účtu je také výrazně nižší minimální požadovaná částka vkladu, někdy dokonce nulová. Dále je spořicí účet většinou provázán s běžným účtem – volné prostředky na běžném účtu si podle potřeby převádíte na spořicí účet nebo si necháte automaticky přeposílat na spořicí účet částku, která přesáhne vámi zvolený zůstatek na běžném účtu, abyste dosáhli vyššího zhodnocení. Není tedy určen pro vysoké částky, spíše ho lze pojímat jako prostředek pravidelného spoření a přípravu na větší investici.

V následujícím se zaměříme na srovnání vybraných spořicích účtů, které nabízejí nejlepší zhodnocení. 

SPOŘICÍ ÚČTY
  mBank Bawag Bank ING Poštovní spořitelna Citibank FIO, družstevní záložna
Název produktu eMax Spořicí účet ING Konto Červené konto Citi konto Fio konto
Min. vklad 0 500 0 0 1000 100
Roční úrok (v %) 3,5 3,5 3,25 3 3 3,1
Přípisování úroků měsíčně měsíčně čtvrtletně měsíčně měsíčně měsíčně
Nutnost zřídit běžný účet ne ne ne ne ano ne
Přímé bankovnictví internet, telefon internet internet, telefon internet, telefon internet, telefon internet
Manipulace s vkladem hotově/ bezhotovostně hotově/ bezhotovostně bezhot. bezhot. bezhot. hotově/ bezhotovostně
Založení konta přepážka, internet, telefon přepážka, internet, telefon, pošta přepážka, internet, telefon, pošta přepážka přepážka přepážka, internet
Doba zřízení na dálku 7+5 pracovních dnů doručení pošty + 2 pracovní dny 10 + 2x doručení pošty (tj. cca 15-20 dnů) x x x
Platební karta ke spoř. účtu ano ne ne ne ne ano

 

Spořicí účty

Bawag Bank

Bawag Bank zvýšila úrokovou sazbu na svém spořicím účtu od 11. února 2008. Ze 3,33 % p.a. na 3,5 % p.a. a v současnosti spolu s kontem eMax od mBank nabízí nejvyšší úročení na trhu. U účtu neexistuje žádná výpovědní lhůta. Účet lze založit osobně, ale i přes internet a bezplatnou telefonní linku nebo poštou. Bezplatné je otevření, vedení a zrušení účtu, aktivace internetového bankovnictví a všechny příchozí transakce, zřízení 1 trvalého příkazu vklady hotovosti čtvrtletní nebo roční výpis ze spořicího účtu Za odchozí domácí platby zaplatíte 10 Kč. Pokud budete chtít výpis z účtu zasílat měsíčně, zaplatíte 50 Kč. U spořicího účtu existuje jeden „skrytý“ poplatek, a to jednorázový poplatek za výběr hotovosti – 30 Kč.

Citibank

Citibank nabízí na svém spořicím účtu zhodnocení 3 procenta. Spořicí účet lze u Citibank získat v rámci balíčků Citi konto a CitiGold.

Vedení Citi konta vás přijde na 99 Kč měsíčně. CitiGold je pro ty, kdo mají u banky uloženo více než 1,5 miliónu Kč, zdarma. V paušálu Citi konta je zahrnut neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů, dále libovolný počet tuzemských plateb, využívání platební karty.

Citibank spořicí účet však nelze použít jako transakční účet, tj. nelze z něj a na něj provádět jakékoliv platby. Peníze je třeba nejdříve převést na zvolený Citibank běžný účet. K snadnější manipulaci se svými penězi můžete využít nastavení minimálního a maximálního zůstatku na běžném účtu. Tato funkce Auto-sweep umožňuje automatické přelévání peněz z běžného na spořicí účet a naopak.

Otevření, vedení i zrušení spořicího účtu je zdarma, vážou se k němu poplatky z běžného účtu (viz článek o běžných účtech v Osobních financích č. 1/2008).

mBank

Spořicí účet eMax poskytuje úročení 3,5 % p.a. Úroky jsou na něm vypočítávány denně (připisovány měsíčně). Výše vkladu není omezena. Účet ovládáte přes internet, telefon nebo můžete na pobočce. Převody mezi spořicím kontem eMax a běžným kontem mKonto probíhají v reálném čase. Ke kontu nabízí mBank zdarma platební kartu Visa Classic. Výběry z bankomatu vás přijdou na 19 Kč jak v bankomatech v České republice, tak i v zahraničí!

Založení, správa konta i převody jsou zdarma, stejně jako bezhotovostní platební styk (odchozí i příchozí platby). Můžete si založit až 4 spořící konta eMAX. Ke každému z nich je možné přiřadit vlastní jméno i disponenta s odlišnými pravomocemi.

Poštovní spořitelna

Červené konto Poštovní spořitelny je úročeno ve výši 3 % p.a. Podmínkou je však vklad nad 50 tisíc Kč. Máte-li na Červeném kontě méně, úročení klesne na nízkých 0,1 % p.a. Účet není vázán na výpovědní lhůtu, takže finanční prostředky jsou k dispozici okamžitě.

Účet není určen pro běžný platební styk, a proto se k němu mj. nevydává ani platební karta.
Zřízení, vedení a zrušení účtu je zdarma a rovněž ani platební transakce nejsou zpoplatněny. Účet lze obsluhovat pouze bezhotovostními operacemi, a tudíž podmínkou pro jeho založení je zřízení některé z nabízených služeb elektronického bankovnictví. Úročení je denní, úroky se připisují měsíčně. Lze zadávat výhradně jednorázový nebo trvalý platební příkaz; inkaso ani SIPO nelze.

Změna údajů (jména, příjmení, adresy, podpisového vzoru, periodicity a formátu výpisů) je zpoplatněna 30 Kč, přičemž poplatek se vztahuje k jedné žádosti bez ohledu na počet požadovaných změn.

ING

ING Konto je zavedený spořicí účet a o jeho oblíbenosti svědčí i to, že počet jeho uživatelů překročil nedávno hranici 100 tisíc. Dlouhou dobu patřil k jednomu z nejvýhodněji úročených spořicích účtů, který při nízkých hodnotách inflace finanční prostředky vhodně zabezpečoval. V současnosti je jeho úroková sazba 3,25 % p.a.

U ING Konta je bezplatné otevření, vedení i zrušení účtu, dále neplatíte za transakce (jednorázové i trvalé platební příkazy, inkasa). Obsluhovat konto můžete prostřednictvím přímého bankovnictví (internet, telefon). Zůstatek na účtu není stanoven. Z ING konta můžete posílat příkazy jen na tři předem definované účty v českých bankách.

Úroky jsou připisovány čtvrtletně, výpis z účtu je zasílán bezplatně jednou za rok.

FIO, družstevní záložna

FIO, družstevní záložna sice není bankou, avšak není také typickou záložnou. Rejstříkem služeb může banku připomínat a k bance skutečně směřuje i legislativně a organizačně, protože v průběhu letošního roku chce o bankovní licenci požádat ČNB. Spořicí konto začala nabízet na konci ledna letošního roku jako přímou odpověď na produkty výše uvedených bank. FIO spořicí účet nabízí úrokovou sazbu 3,1 % p.a.. Výhodou je možnost hotovostních operací na účtu a neomezených převodů na účty v rámci FIO. Omezení ale spočívá v tom, že peníze lze zasílat pouze na jeden zvolený externí bankovní účet.

K účtu je možno zdarma získat platební kartu Fio Maestro Chip a zadávat na něm trvalé příkazy k úhradě. Klienti, kteří již mají zřízen internetbanking, si mohou Fio konto založit pomocí této aplikace, tedy elektronicky. Pokud nejste klientem FIO, musíte zajít na pobočku.

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: 3 % p.a znamená přesně co ??
szdfgfg
28. 4. 2008, 22:53
3 % p.a znamená přesně co ??
Kirk
28. 4. 2008, 20:09
Citi za 299,- měsíčně
Petr
24. 4. 2008, 14:32
Re: Poradite?
Roman Svoboda
22. 4. 2008, 15:15
Re: Poradite?
LN
22. 4. 2008, 11:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená