FinExpert.e15.cz

Jiří Doubravský, HVB Bank

S Jiřím Doubravským, ředitelem odboru Financování nemovitostí HVB Bank, o změnách podmínek hypotéky Majordomus a úvěrech na bydlení obecně.

V letošním roce jste provedli několik změn parametrů hypotečního úvěru Majordomus. Můžete zmínit ty nejvýznamnější?

Úpravy produktu Majordomus jsme začali realizovat ihned po mém příchodu do HVB Bank na podzim 2002. Provedených změn byla celá řada, ale určitě bych na úvod zmínil především fakt, že hypoteční úvěr Majordomus je nyní dostupný mnohem širšímu okruhu žadatelů a celá procedura jeho vyřizování je v současnosti pro klienta podstatně průhlednější a jednodušší. Zachovali jsme již osvědčený model bezplatné telefonní linky a mobilních hypotečních poradců, ale o hypotéku můžete nyní požádat také na kterékoli naší pobočce, prostřednictvím internetu nebo některého z našich externích partnerů. Zkrátka, mysleli jsme v prvé řadě na klienta a na to, abychom mu pořízení hypotečního úvěru co nejvíce zpřístupnili.

 

Čím je omezeno získání hypotečního úvěru Majordomus?

Možnost získat hypoteční úvěr je omezena pouze bonitou samotného klienta a odhadní cenou nemovitosti – jedná se o tzv. obvyklou cenu, kterou v naší bance určují interní znalci. Horní hranice výše hypotéky u nás stanovena není.

 

Některé banky již nabízejí hypotéku na sto procent ceny nemovitosti. Plánujete ji také?

Ale vždyť my takovou možnost našim klientům nabízíme a to dokonce již od roku 2001. Pokud jde o toto nyní tak veřejně proklamované „100% financování“, mám pocit, že hypoteční banky ne vždy zcela srozumitelně komunikují vůči klientům, co takovým financováním míní. Ať už máme na mysli stoprocentní financování kupní ceny příslušné nemovitosti, nebo plné profinancování odhadní hodnoty, tedy tzv. obvyklé ceny nemovitosti, vždy závisí především na dostatečné bonitě klienta a kvalitě konkrétní nemovitosti. Pokud oba tyto parametry dosahují požadovaných hodnot, nic nebrání tomu, abychom klientovi maximální financování poskytli.

 

Minimální částka u vaší banky, o kterou lze žádat na hypoteční úvěr je 400 000 Kč. Z jakého důvodu jsou hypoteční úvěry obecně poskytovány od vyšších částek než překlenovací úvěry u stavebních spořitelen?

Vychází to především z rozdílné samotné podstaty, nebo chcete-li účelu, k němuž oba tyto produkty slouží. Stavební spořitelny, aby zajistily svoji existenci, orientují svůj zájem masovou formou na drobnější klientelu s minimálními požadavky na bonitu a prostřednictvím vámi zmiňovaných překlenovacích úvěrů nabízejí především možnost profinancování stavebních úprav či rekonstrukcí menšího rozsahu. Na druhé straně hypotéka je svou povahou především dlouhodobý úvěr, sloužící k zajištění rozsáhlejších investic spojených s bydlením. Jinak řečeno, každý z těchto produktů má na trhu své nezastupitelné místo a oba produkty se vzájemně doplňují. Hranici čtyř set tisíc korun můžeme chápat jako pomyslnou mez, kterou končí účelná působnost stavebního spoření a nastupuje hypotéka.

 

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky u vaší společnosti? Požadujete nějaké odlišné doklady než ostatní banky?

Rychlost vyřízení hypotečního úvěru je jedním z bodů, na které jsme při úpravě produktu kladli maximální důraz. V současné době garantujeme žadateli sdělení stanoviska o schválení či neschválení do deseti dnů od podání žádosti o poskytnutí úvěru. Pokud jde o podklady, které vyžadujeme od klienta, nejsme v tomto směru nijak zásadně odlišní od jiných subjektů na trhu. I zde klademe hlavní důraz na vstřícný přístup ke klientovi, který se seznam požadovaných dokumentů dozví ihned na prvním osobním jednání s naším hypotečním poradcem, který navíc při kompletaci potřebných podkladů klientovi asistuje a pomáhá.

 

Není proces přidělování hypotečního úvěru příliš komplikovaný? Uvažuje vaše společnost o zjednodušení přístupu k tomuto finančnímu produktu?

Je pravda, že část veřejnosti stále ještě považuje hypoteční úvěr za komplikovaný a těžko dostupný produkt. Proto jsem se už na počátku zmínil o naší snaze maximálního zpřístupnění hypotéky každému klientovi. Nejen, že jsme zjednodušili celý administrativní proces vyřizování úvěru, ale především jsme podstatně snížili naše požadavky na příjmovou stránku klienta, respektive domácnosti, která si o úvěr žádá.

 

Nabízíte klientům, kteří nemohou získat hypotéku, jinou alternativu?

Klientům, kteří, ať už z bonitních či jiných důvodů, nedosáhnou na hypoteční úvěr, nebo jim postačí částka nižší než čtyři sta tisíc korun, nabízíme řešení ve formě spotřebitelského úvěru, který lze použít vedle investice do nemovitosti i k uspokojení řady jiných potřeb. Minimální výše takového úvěru činí padesát tisíc korun a zažádat si o něj lze na kterékoli naší pobočce.

 

Nabízíte hypoteční úvěr s fixní sazbou na 15 let, přitom obvyklá je fixní sazba na pět, výjimečně na deset let. Myslíte, že o takovou nabídku bude zájem? Jste si natolik jisti stabilitou české ekonomiky, že můžete 15letý fixní úvěr zaručit?

Věřím, že existuje celá řada klientů, které nabídka patnáctileté fixace úrokové sazby osloví. Úrokové sazby jsou v současnosti na svém historickém minimu a není již příliš prostoru pro jejich další razantní snižování, takže možnost zajistit si stabilní úrok třeba i na celou dobu splatnosti hypotečního úvěru je jistě velmi zajímavá. Tato naše nabídka není jen výrazem důvěry ve stabilitu české ekonomiky, ale rovněž výrazem důvěry v další pozitivní vývoj našeho trhu s nemovitostmi, vývoj v oblasti financování nemovitostí a hypotečních úvěrů především.

 

Jakým způsobem využíváte při komunikaci s klienty internet?

Internet je jedním z hlavních komunikačních nástrojů naší banky ke klientům a naopak. Na našich stránkách získá klient nejen ucelené informace o parametrech hypotéky, o podmínkách jejího poskytnutí či požadovaných dokumentech. Pomocí jednoduchého kalkulátoru také velmi rychle zjistí, jak vysoký hypoteční úvěr si může při svých příjmech dovolit a jaká je pravděpodobnost, že takový úvěr získá. Klienti, kteří projeví zájem o další jednání s bankou, mohou odeslat svůj požadavek prostřednictvím připraveného formuláře a pak už jen čekají, až se jim telefonicky ozve vybraný hypoteční poradce, který s nimi prodiskutuje podrobnosti jejich záměru.

 

V jaké míře využívají hypotéky občané ČR v porovnání se zahraničím? Převládá u nás podle vás stále strach ze zadlužení nebo si již lidé zvykli půjčovat si peníze?

Je jasné, že z historického hlediska bude ještě nějaký čas trvat, než získá hypoteční úvěr v České Republice takové postavení, jaké má ve státech vyspělé západní Evropy nebo v USA. Situace se však rok od roku zlepšuje a každoroční mohutný nárůst objemu poskytnutých úvěrů hovoří za vše. Myslím, že onen strach ze zadlužení je již dávnou minulostí a zejména mladí lidé si plně uvědomují, že hypoteční úvěr je pro ně jedinou dostupnou cestou k zajištění slušného bydlení.

 

 

 

Jiří Doubravský (30)

Je absolventem Západočeské univerzity, fakulty ekonomické. Od roku 1993 působil na několika pozicích v centrále Komerční bance – postupně byl ředitelem odboru Aktivní obchody pro podnikatelské subjekty a obce a odboru Občanských úvěrů. V HVB Bank je od září 2002. Je svobodný a mezi jeho koníčky patří zejména práce, ze sportovních aktivit pak squash a tenis.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená