FinExpert.e15.cz

Jihomoravský kraj zná svoji Firmu a Živnostníka roku 2006

Nejlepší firmou roku v Jihomoravském kraji se stala společnost Grisoft, s.r.o.. Působí na trhu s produkty na ochranu dat již od roku 1991. Poskytuje nabídku bezpečnostního software a jejím vlajkovým produktem je Antivirový systém AVG Anti-Virus. Vítězným živnostníkem je Iva Unčovská – YVONNE, ta již od roku 1991 podniká v krejčovském oboru. O vítězích soutěží krajského kola Poštovní spořitelna FIRMA ROKU 2006 a Makro ŽIVNOSTNÍK ROKU 2006 rozhodla dnes v hotelu Holiday Inn v Brně odborná porota.

Z ekonomické údajů, které se podařilo shromáždit v rámci první fáze soutěže Poštovní spořitelna Firma roku 2006 vyplývá, že Jihomoravské firmy dokáží lépe zhodnotit vlastní kapitál než zbytek ČR. V roce 2005 rentabilita u těchto firem překročila 30 procent a byla tak proti údajům z celé ČR vyšší o téměř 5 procentních bodů. Na druhou stranu rentabilita celkových aktiv firem z Brněnska nedosáhla středních hodnot celé ČR, což souvisí s vyšším podílem cizího kapitálu, překračujícím 75 procent.

„Pokud bychom chtěli firmy z jižní Moravy za něco ještě pochválit, tak je to určitě produktivita práce. Nejenže se v roce 2005 u nich meziročně zvýšila, ale v tomto ohledu si také stojí jihomoravské firmy lépe než činí celostátní průměr,“ uvedla zástupkyně odborného garanta soutěže Klára Bumbálková z Bison & Rose. „Naopak by měly pozorněji sledovat svoji likviditu, tedy schopnost hradit své závazky,“ dodala Bumbálková.

V rámci úvodní fáze soutěže Poštovní spořitelna FIRMA ROKU 2006 bylo sledováno deset základních poměrových ukazatelů z oblasti rentability, likvidity, aktivity nebo produktivity. Finanční poměrové ukazatele neslouží pouze jako základní prvek pro hodnocení soutěžících, ale jejich shromáždění umožňuje v jednotlivých letech získat celostátní i regionální porovnání. V tomto ohledu se u každého ukazatele hledal medián, který jako střední hodnota dvou stejně velkých souborů dokáže lépe odhlédnout od extrémních hodnot než například průměr.

Členové odborných porot, které vybírají vítěze jednotlivých krajských kol, dostaly od pořadatelů soutěží Poštovní spořitelna FIRMA ROKU 2006 a Makro ŽIVNOSTNÍK ROKU 2006 během srpna seznamy finalistů ve svých krajích. Každý finalista již má zároveň vytvořenou takzvanou osobní kartu, která obsahuje základní informace o jeho osobě či firmě - název firmy, IČ, dosažené skóre v hodnocení ekonomických ukazatelů a popis činnosti, kterou firma provozuje. U živnostníka - jeho jméno, IČ a popis činnosti, kterou živnostník provozuje. Porotce měl pak na základě hodnocení této karty možnost finalistovi položit jednu otázku, která přehled jeho podnikání doplní.

Na základě dodaných ekonomických dat byly organizátory soutěží propočteny klíčové ukazatele rentability, likvidity, zadluženosti, ziskovosti a produktivity práce.
Tyto ukazatele byly dle metody mediánu přepočteny na skóre. Celkové dosažené skóre určilo pořadí soutěžících. Prvních 10 firem a živnostníků v každém kraji pak postoupilo do krajského kola soutěže. Uzávěrka přihlášek byla v polovině července, kdy se do soutěží registrovalo kolem dvou tisíc firem a živnostníků.

Porota rozhodla na základě dosaženého skóre, informací na kartě, odpovědí na doplňkové otázky porotců a ratingu MSP, které je zpracované Hospodářskou komorou ČR. Rozhodnutí o vítězích krajských kol pak padne při zasedání poroty, které se koná vždy v den vyhlášení výsledků krajského kola mezi 12. 9. a 17. 10.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená