FinExpert.e15.cz

Ještě nemáte čipovou platební kartu?

Platební karty s magnetickým proužkem pomalu dosluhují a nahrazují je karty s čipovou technologií, které zatím nabízejí dvě české banky. Větší bezpečnost, rychlejší placení a věrnostní programy. Čipové platební karty začínají dobývat svět.
Ještě nemáte čipovou platební kartu?

Klasické platební karty s magnetickým proužkem používají lidé na celém světě již přes 25 let. Dost dlouhá doba na to, aby se začala používat nová, vyspělejší technologie. Již v roce 1994 se kartové asociace Visa, MasterCard a Europay (MasterCard a Europay dnes představují jednu společnost) dohodly na tom, že další generace platebních karet bude postavena na čipové technologii. Postupně byl vyvinut standard EMV, který garantuje vzájemnou kompatibilitu karet na celém světě. České i světové bankovní domy by podle doporučení mezinárodních kartových asociací měly na čip přejít do ledna roku 2005. Čipové karty vypadají podobně jako telefonní nebo nejrůznější věrnostní karty (například Smart karta společnosti Shell).

Co to je standard EMV?
Standard vyvinutý asociacemi MasterCard a VISA, jenž sjednocuje podmínky čipové technologie. Právě díky existenci EMV mohou banky vydávat čipové karty, které se budou vzájemně akceptovat.

Přelomový rok 2003
Až do začátku tohoto roku žádná banka v ČR čipové karty nenabízela. Klienti Poštovní spořitelny možná namítnou, že již od roku 1999 používají Maxkartu, která čip má. Nicméně Maxkarta neodpovídá standardu EMV a přechod k zajištění její plné kompatibility se teprve chystá. Zásadní otázkou všímavého čtenáře jistě bude, jak s čipovou kartou vybrat peníze z bankomatu nebo zaplatit za zboží v obchodech? Aby mohla být čipová karta použita, musí bankomat nebo platební terminál podporovat novou technologii. V současnosti Komerční banka a ČSOB (viz dále) provádějí inovaci nebo kompletní výměnu zařízení.

Aby klient s čipovou kartou nebyl znevýhodněn oproti majiteli magnetické platebky, jsou všechny dnes vydávané karty hybridní. To znamená, že kromě čipu disponují magnetický proužkem. Častým dotazem klientů bank je, zda jsou poplatky za čipovou kartu vyšší než za platebku s magnetickým proužkem. Je jedno, jestli máte magnet nebo čip – poplatky za vedení karty jsou stejné.

Kolik stojí výměna platebního terminálu
Asociace VISA uvádí cenu čipového terminálu asi na 6 000 Kč, přídavné zařízení pro stávající terminály má stát asi 4 500 Kč. Ceny ale mohou být i vyšší – záleží na modelu zařízení.

Komerční banka, ČSOB a ... eBanka
Prvním vydavatelem platebních karet s čipem se u nás v polovině února stala Komerční banka. Karty s čipem nabízí Komerční banka místo původních magnetických VISA Electron jako součást balíčků za stejných cenových podmínek jako dříve. V červnu začala čipové karty vydávat i ČSOB, která zatím vydala 114 tisíc karet Visa Electron. Podle Pavla Hejzlara z ČSOB bude obměna stávajících karet za čipové plně dokončena v roce 2006. „Do konce příštího roku budou klienti mít celkem 600 tisíc čipových karet a do konce roku 2005 jich bude již 1,3 mil.“, dodává Hejzlar. Do konce letošního roku bude u ČSOB inovováno asi 7 200 terminálů a všechny bankomaty budou podporovat čipové karty nejpozději do konce roku 2005. Kolik bude celý přechod na čipovou technologii stát ale banka neuvedla.

Po Komerční bance a ČSOB bude třetí bankou s čipovými kartami nejspíše eBanka. Podle Pavla Makovského probíhá testovací provoz a ostré zavedení čipových karet bude na počátku roku 2004. Ostatní banky na českém trhu slibují, že přechod na čipovou technologii zvládnou v termínu daném karetními asociacemi, ale zatím to tak nevypadá. Zvlášť postup největšího vydavatele platebních karet, České spořitelny, je udivující. Zatím není jasné, kdy hodlá s výměnou začít. Pokud vezmeme v potaz, že spravuje více než 2,5 mil. karet, tak již včera bylo pozdě.

Kolik stojí vylepšení bankomatu
Staré bankomaty musí být vyměněny celé a banku to bude stát zhruba milion korun. Novějším modulárním bankomatům stačí nainstalovat čtečku čipových karet, která stojí zhruba 200 000 Kč. V současnoti v ČR funguje více než 2 500 bankomatů, a i když je většina z nich modulárních, budou náklady na jejich inovaci zhruba 400–600 mil. Kč.

Více aplikací na kartě
Jelikož čipová karta disponuje vlastní pamětí, je možné podle jejího typu (tzn. velikosti paměti), nahrát i jiná data. Banky například slibují, že zavedou věrnostní programy (bonusy, slevy atp.). V budoucnu by čipová karta mohla být využita i k elektronickému podpisu nebo jako elektronická peněženka pro placení drobných částek na internetu. Hovoří se také o tom, že čipové karty by mohl vydávat i stát a obsahovaly by řidičský, nebo občanský průkaz.

Klepněte pro větší obrázek
Čipová platební karta ČSOB s tématikou Olympijských her 2004

Bezpečnost
Pokud vám zloděj ukradne klasickou magnetickou kartu a je alespoň trochu schopný padělatel, máte smůlu. Zlodějům totiž stačí protáhnout kartu čtečkou a jednoduše vytvořit kopii. Naproti tomu čipové karty data šifrují a prolomení ochrany je složité a hlavně nákladné. Vydavatel karty může měnit parametry tak, aby při použití karty bylo vždy nutné zadat PIN. České banky se dohodly, že právě toto pravidlo se stane standardem při vydávání čipových karet u nás. Svůj PIN, který je uložen v paměti karty, si navíc můžete jednoduše změnit.

Výhody čipový karet v kostce

- větší bezpečnost
-
možnost věrnostních programů
-
možnost změnit jednoduše PIN nebo limity karty
-
větší odolnost proti mechanickému poškození
- rychlejší placení (nemusí být požadována autorizace a nákup tak může být zaplacen během pěti sekund....

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená