FinExpert.e15.cz

Jen třetina Čechů ví, jak funguje kreditní karta

Jen třetina Čechů ví, jak funguje kreditní karta

Kreditka, termín, se kterým se setkala většina Čechů. Často tak označují svou platební kartu, byť kreditní kartu na rozdíl od běžné platební vlastní jen o něco více než třetina respondentů. Obliba kreditky tak mezi Čechy roste, protože před třemi lety ji dle šetření Ministerstva financí využívala jen jedna čtvrtina obyvatel (24 %).

Kreditní karta může být dobrý sluha, ale špatný pán. Aby nám opravdu dobře sloužila a mohli jsme naplno využívat její benefity, je třeba dobře znát, jak funguje její bezúročné období,“ říká Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovních služeb. A výzkum jí dává za pravdu. Téměř 40 % dotazovaných uvedlo, že bezúročné období se počítá pro každou platbu zvlášť, tedy její majitel má vždy například 45 dní na splacení závazku. „To je samozřejmě mylná odpověď. Princip fungování kreditní karty není takto jednoduchý, to by na tom jejich poskytovatelé moc nevydělali. Bezúročné období funguje tak, že je pevně stanovené určité datum a od něj se počítá například 45 dní pro každou platbu zvlášť. Doba na uhrazení závazku se zkracuje dle toho, kdy platbu realizuji. Po dobu těch 45 dní pak za úvěrované prostředky neplatím úroky,“ dodává Dagmar Prajzlerová. Správnou odpověď znalo jen 36 % respondentů a více než jedna pětina (21 %) pak vůbec netušila, jak bezúročné období funguje.

Kreditní karta je vlastně produktem pro movitější klienty, tedy pro ty, kteří mají vždy dostatečnou hotovost a platební disciplínu na uhrazení závazků v bezúročném období. Pro ně je kreditní karta opravdu výhodný produkt, který jim ušetří. Ovšem pro ty, kteří ji využívají jen jako další formu dlouhodobého spotřebitelského úvěru, je neúměrně drahá.

Výběry z bankomatu – za kolik?

Kromě plateb u obchodníka lze s kreditní kartou vybírat i z bankomatu. Ovšem za jakých podmínek ví méně než jedna polovina dotazovaných (43 %). Kreditní karta není určena pro výběry z bankomatu, proto je tato služba nejdražší. Navíc na výběr se nevztahuje bezúročné období. Stejné procento respondentů také ví, v jakém rozmezí se nejčastěji pohybuje RPSN kreditní karty.

Hotovost z kreditní karty je možné získat i jinou formou než jen výběrem z bankomatu, a to při placení kreditkou u obchodníka při využití služby cash back. Podmínkou je zpravidla nákup za minimálně 300 korun. Maximální částkou, kterou lze jednorázově získat, je pak 1500 korun. Na tento typ výběru hotovosti se vztahuje bezúročné období stejně jako na platby.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Asi málokdo ví, že u kreditní karty je potřeba včas ...
abc
13. 10. 2013, 12:18
stále chybí finanční vzdělání
František Scherbaum
12. 10. 2013, 20:25
A jak jinak bych platil tím "PAY-PAL"em ?
Neznaboh
12. 10. 2013, 11:44
A ty o inkasu a jeho možnostech evidentně nic nevíš B-]
Mates
11. 10. 2013, 22:28
Povolit inkaso ze svého účtu může jen blbec a ne eko...
Pavel
11. 10. 2013, 15:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená