FinExpert.e15.cz

Jen polovina pracujících Čechů očekává většinu důchodových příjmů od státu

Praha, 18. ledna 2011

Pouze 55 % ekonomicky aktivních lidí v ČR se domnívá, že většina jejich příjmů po odchodu do důchodu poplyne ze státního systému důchodového pojištění. Mezi mladými lidmi do 34 let se toto očekávání objevuje dokonce pouze v 43 % případů. U 87 % současných důchodců přitom pochází většina příjmů ze státního systému. Vyplývá to z výsledků průzkumu AXA Retirement Scope.

„Je zde patrný výrazný rozdíl mezi dnešními a budoucími důchodci. Zatímco nyní má stát téměř monopol na finanční zajištění lidí v důchodu, v budoucnu se bude stále více lidí spoléhat na jiné zdroje příjmů,“ uvedl Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR a finanční ředitel skupiny AXA pro ČR a SR a dodal: „Lidé si zřejmě uvědomují, že systém postavený na průběžném financování je vzhledem k demografickému stárnutí populace jen těžko udržitelný. Proto se také na důchod začínají připravovat již v 35 letech.“

V současnosti je státní penze hlavním příjmem pro téměř devět důchodců z deseti (87 %). Jen 5 % penzistů má příjmy především z vlastních úspor a investic, 6 % z penzijního programu zaměstnavatele a 2 % z nemovitostí. V budoucnosti budou hrát mnohem větší roli vlastní úspory a investice, které jako svůj hlavní zdroj důchodových příjmů označilo 26 % současných pracujících. Poroste i význam penzijních programů zaměstnavatele, na které primárně spoléhá 14 % ekonomicky aktivních. Hlavní příjmy z nemovitostí očekává 5 % Čechů.

Velké rozdíly existují i mezi jednotlivými věkovými skupinami v kategorii pracujících s tím, že s rostoucím věkem roste podíl těch, kteří se budou muset spolehnout především na státní systém. „Zatímco mezi pracujícími ve věku 50 až 64 let bude státní penze tvořit většinu příjmů v 74 % případů, lidé ve věku 25 až 34 let budou na stát spoléhat pouze v 43 % případů. Většina těchto mladých lidí tedy chce svůj důchod financovat buď z úspor či investic, nemovitostí nebo programů zaměstnavatele,“ doplnil Mojmír Boucník.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená