FinExpert.e15.cz

Jen asi každý desátý Čech ví, co je to kolektivní investování

Praha, 16. dubna 2015

Podílové fondy v České republice zažily loni rekordní rok. Investiční skupina Pioneer Investments proto zjišťovala, zda Češi vůbec vědí, co se skrývá pod pojmem kolektivní investování. A výsledky jsou šokující: jen necelých 10 % Čechů odpovědělo správně, že se jedná o investování do podílových fondů. Pioneer Investments se v dubnu připojuje k oslavě Světového dne investičních fondů (19. 4.), jejímž cílem je právě popularizovat kolektivní investování v povědomí široké veřejnosti a představit jeho výhody i retailovým investorům v ČR. 

Přestože investice do podílových fondů loni dosáhly historické úrovně a české domácnosti se tak přiblížily standardu zemí západní Evropy, podle čerstvých zjištění skupiny Pioneer Investments devět z deseti dotazovaných neví, co pojem kolektivní investování vlastně znamená, případně z nabídky zvolilo chybnou odpověď. 17 % dotazovaných je například přesvědčeno, že jde o investování většího počtu individuálních investorů na společný bankovní účet. Dalších téměř 8 % Čechů pak míní, že principem kolektivního investování je využití více investičních nástrojů či forem dohromady, tedy například investice do akcií, zlata, uměleckých sbírek a nemovitostí. 

Co skutečně je kolektivní investování tak ví jen každý desátý Čech. Prostor pro osvětu v rámci zvyšování finanční gramotnosti, jíž se skupina dlouhodobě věnuje, je tedy stále velký. A právě ke zvýšení informovanosti a popularizaci investování do podílových fondů využije Pioneer Investments oslav letošního druhého ročníku Světového dne investičních fondů, který připadá na 19. dubna. 

„V České republice se kolektivní investování začalo rozvíjet až v 90. letech minulého století a v samých začátcích mělo pro řadu lidí punc něčeho exkluzivního, co si mohou dovolit jen bohatí anebo ti, kdo investování rozumí. Jak je vidět, zažité obavy a s tím i určitá neznalost v lidech přetrvávají. A to i přesto, že dnešní trh nabízí investiční produkty, které jsou široce dostupné, transparentní a srozumitelné, a ze strany potenciálního investora nevyžadují žádné zvláštní dovednosti,“ říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR, a dodává: „Právě kolektivní investování šetří čas a umožňuje zhodnocovat peníze i těm, kdo nechtějí sami rozhodovat o tom, jaké cenné papíry nakoupit, nebo nemají dostatečné finanční zdroje pro nákup jednotlivých titulů do svého investičního portfolia. Nejběžnějším typem kolektivního investování jsou otevřené podílové fondy. Mezi jejich výhody patří mimo jiné široké spektrum investičních strategií, z nichž je možné vybírat v souladu s cíli a rizikovým profilem klienta, diverzifikace rizika či například vysoká likvidita.“

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená