FinExpert.e15.cz

Jednání o reformě trhu s vínem - dominovaly finance

Princip tzv. národních obálek, tedy rozdělení finančních prostředků, které jsou v jednotlivých členských státech určené na specifické oblasti restrukturalizace trhu s vínem, jejich výdaje na propagaci v třetích zemích, návrh zkrácení doby klučení a opět problematika doslazování – taková byla náplň dnešního jednání o reformě sektoru vína na Radě ministrů zemědělství a rybolovu EU v Lucemburku.

„Zásadní je pro nás spravedlivé rozdělení finančních prostředků, bez použití historických alokací jako převládajícího kriteria. To totiž konzervuje nynější nevhodné vynakládání prostředků na oblasti, kde obvykle docházelo k plýtvání, jako je např. destilace a podpora skladování stolních vín. Toto je v rozporu s definovanými cíli reformy. Navrhujeme použít jako kriteria plochu vinic a objem produkce vína,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Nelíbí se nám také stanovený objem prostředků na propagaci na trzích třetích zemí, protože naši vinaři nemají problém s odbytem. Chceme spíš využít navržené prostředky na jiné nástroje, například na podporu moderních technologií nebo je alespoň přesměrovat na podporu prodeje našeho vína na trhu Společenství.“  

Rozdělení finančních prostředků na jednotlivé nástroje je nejen málo transparentní, ale neodpovídá reálné situaci v jednotlivých členských státech. Na propagaci v třetích zemích je pro ČR navrhováno 28% z předpokládaných prostředků, ačkoliv naše země nemá přebytky. Naopak pro tradiční vinařské velmoci, které mají problém s nadprodukcí nekvalitních vín, je na propagaci určeno jen 17%. 

V otázce použití sacharózy při výrobě vína se postoje členských států v zásadě nemění. Česká republika společně s mnoha dalšími členskými státy požaduje zachovat doslazování řepným cukrem, neboť zrušení této tradiční technologie by mělo ekonomické dopady na naše producenty, a to zejména v nepříznivých letech, a mohlo by změnit charakteristiky dosud produkovaných vín.  

 

Zdroj: tisková zpráva Ministerstvo zemědělství ČR

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená