FinExpert.e15.cz

Jedeme vlakem za sněhem

Do horských středisek u nás i na Slovensku se lze dostat i vlakem. Máme pro vás tipy, které vám mohou pomoci.
Jedeme vlakem za sněhem
Možná jste to nevěděli, ale vlaky Českých drah nabízejí bezplatnou přepravu lyží, snowboardů, bobů a sáněk. Od vlakového nádraží sice musíte řešit dopravu na sjezdovku sami, ale přesto v poslední době provozovatelé mnoha skiareálů vypravují návazné skibusy až přímo pod sjezdovky.

Šumava

Špičák: Vlakem se lze dopravit až přímo na Špičák. Zastávka ČD Spičák se nachází 250 metrů od lyžařských vleků a není tedy nutné dále využívat skibusů nebo přecházet daleko pěšky. Z Plzně se lyžaři dostanou v sobotu a neděli přímými spěšnými vlaky již za dvě hodiny téměř ke sjezdovce.

V období od 5. 1. do 9. 4. 2007  bude poskytnuta sleva ve výši 5 % na celodenní permanentky všem návštěvníkům lyžařského střediska Špičák, kteří se prokáží jízdenkou ČD (jednoduchou, zpáteční, skupinovou včetně zlevněných variant těchto jízdenek a Kilometrickou bankou ČD) platnou v aktuální den s cílovou stanicí Špičák nebo síťovou jízdenkou SONE+ (bez uvedení cílové stanice).

Pancíř: Nedaleko od železniční zastávky Špičák (cca 300 m) se také nachází spodní stanice sedačkové lanovky na vrch Pancíř. Stejný název má i lyžařské středisko se čtyřmi sjezdovkami a různými běžeckými trasami.

Hojsova Stráž: Na trati Plzeň – Klatovy – Železná Ruda leží také železniční zastávka Hojsova Stráž. Nedaleko ní se nachází malé lyžařské středisko vhodné zejména pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. Pro běžkaře je nachystáno více než 40 kilometrů běžeckých tras.

Zadov: K nejoblíbenějším šumavským střediskům patří lyžařský areál Zadov. I když přímo do Zadova nejezdí žádný železniční spoj, je sem zajišťována doprava skibusy z měst Vimperk, České Budějovice, Český Krumlov, Sušice nebo Písek, kam už se lze vlakem pohodlně dopravit. Bližší informace o skibusech získáte na adrese www.lazadov.cz.

Krušné hory

Mikulov a  Nové Město (Moldava): Na trati 135 Most – Moldava v Krušných horách se nacházejí turisticky i lyžařsky zajímavá střediska Mikulov a  Nové Město (Moldava), která jsou výborně přístupná horskou železnicí jedoucí po trase Most - Osek - Dubí - Moldava. 

Sportovní centrum Bouřňák: Centrum se nachází v prostoru obcí Mikulov a Moldava v Krušných horách. V blízkosti nádraží ČD Mikulov-Nové Město se nachází dobře vybavený lyžařský běžecký stadion, ze kterého vycházejí dobře značené závodní běžecké tratě.

Jizerské hory

Tanvaldský Špičák: Železniční zastávka Tanvaldský Špičák leží na trati Smržovka – Josefův Důl. Na této trati jezdí vlaky většinou ve čtyřicetiminutových intervalech, ve Smržovce jsou pak zpravidla připraveny přípoje směr Tanvald či Jablonec nad Nisou a Liberec. Novinkou sezóny 2006/2007 jsou přímé vlakové spoje z Liberce a Jablonce nad Nisou přes Smržovku a Tanvaldský Špičák do Josefova Dolu a opačně. Tyto vlaky budou jezdit o sobotách, nedělích a svátcích v období od 10. 12. 2006 do 25. 3. 2007.

V období od 5. 1. do 9. 4. 2007  bude poskytnuta sleva ve výši 5 % na celodenní permanentky všem návštěvníkům lyžařského střediska Tanvaldský Špičák, kteří se prokáží jízdenkou ČD (jednoduchou, zpáteční, skupinovou včetně zlevněných variant těchto jízdenek a Kilometrickou bankou ČD) platnou v aktuální den s cílovou stanicí Tanvaldský Špičák nebo síťovými jízdenkami SONE+ a LIBNET+ (bez uvedení cílové stanice).

Ještěd: Do Liberce je dobré vlakové spojení. Samotný areál leží na okraji Liberce v části Dolní Hanychovice, kam je možné se dopravit tramvají. Na vrchol Ještědu lze využít služeb Českých drah. Visutá kabinová lanová dráha ČD Liberec-Horní Hanychov – Ještěd jezdí každý den kromě pondělí od 8:00 do 18:00 hod. téměř každých 30 minut.

Harrachov: Přestože je silniční spojení ze středních Čech do oblasti Liberecka rychlejší, do horských středisek Jizerských hor lze z Prahy využít přímé vlakové spojení přes Železný Brod do Tanvaldu a z Liberce přímé osobní vlaky do Harrachova. V železniční stanici Harrachov navazují na vlaky ČD autobusy směřující do centra stejnojmenného lyžařského střediska.

Bedřichov a Desná: Dalšími lyžařskými středisky v Jizerských horách jsou Desná a Bedřichov v Jizerských horách. Do Bedřichova lyžaře doveze linka č. 1 městské hromadné dopravy ČSAD Jablonec nad Nisou, která v Rychnově u Jablonce n. N. navazuje na vlaky Českých drah.

Krkonoše

Pec pod Sněžkou: Z Prahy hl. n. a Hradce Králové lze v pátek v podvečer dorazit přímým rychlíkem do Trutnova. Od nádraží ČD navazuje bezplatný skibus, který lyžaře dopraví až do areálu Ski Pec. Zpět odjíždí skibus v neděli od vleku Javor do Trutnova k odpolednímu rychlíku směr Hradce Králové a Praha. Z Hradce Králové lze vyjet vlakem na lyže i na jeden den – na sobotu - spěšným vlakem, na který opět navazuje v Trutnově bezplatný skibus do areálu Ski Pec až k vlekům na Javoru. Zpět jede skibus i v sobotu k odpolednímu rychlíku do Hradce Králové.

Bezplatné skibusy Ski Pec jezdí od vybraných vlaků ČD v pátek, sobotu a neděli od 5. 1. 2007 až do Pondělí velikonočního 9. 4. 2007. Podmínkou bezplatné přepravy návazným skibusem Ski Pec k vybraným spojům ČD je jízdní doklad ČD a návštěva areálu Ski Pec (podmínkou je zakoupení např. denního skipasu). Mimo to je možno v pátek, sobotu a neděli objednat si skibus pro skupiny nad 20 zákazníků ČD a Ski Pec i mimo uvedené spoje na základě telefonické objednávky na telefonu 777 210 207.

Zvýhodněné jízdné pro cestu do Pece pod Sněžkou již v pátek odpoledne s možností návratu až v neděli nabízí nově jízdenka VLAK+ s návazným bezplatným skibusem až do Pece pod Sněžkou. Při cestě z Prahy do Pece do areálu Ski Pec můžete za 224 Kč uskutečnit obě cesty – tzn. z Prahy do Pece dojedete rychlíkem a návazným skibusem jen za 112 Kč vč. zavazadel. Z Hradce Králové až do Pece a zpět na jízdenku VLAK+ za 88 Kč, tzn. za 44 Kč i s lyžemi a batohem za jednu cestu, a k tomu až přímo pod vlek Javor.

Zpáteční jízdenku VLAK+ je možno zakoupit z kterékoliv železniční stanice nebo zastávky ČD do cílové stanice Trutnov hl.n. Podmínkou platnosti jízdenky pro zpáteční cestu je otisk razítka „VLAK+Ski Pec“ u řidiče skibusu nebo v pokladně lyžařského areálu Ski Pec na Javoru. Podrobnosti je možné nalézt na webu Českých drah.

Jeseníky

Ramzová: Nejvýše položenou rychlíkovou stanicí (760 m. n. m.) u nás je Ramzová. Leží na trati Šumperk – Krnov a výhodná poloha nádraží nedaleko spodní stanice vleku jen potvrzuje, že vlakem je to do Ramzové v zimě nejvýhodnější.

Ostružná a Branná: Na stejné železniční trati (Šumperk – Krnov) leží také železniční zastávka Ostružná.
V období od 5. 1. do 9. 4. 2007  bude poskytnuta sleva ve výši 5 % na celodenní permanentky všem návštěvníkům lyžařského areálu Ostružná, kteří se prokáží jízdenkou ČD (jednoduchou, zpáteční, skupinovou včetně zlevněných variant těchto jízdenek a Kilometrickou bankou ČD) platnou v aktuální den s cílovou stanicí Ostružná nebo síťovou jízdenkou SONE+ (bez uvedení cílové stanice).
Navíc pokud ve zmíněném termínu využijete do Ostružné víkendového spoje R 909 s příjezdem v 9.39 hod., bude pro vás přichystaný odvoz batohů a lyží od nádraží ČD do skiareálu zdarma.

Staré Město pod Sněžníkem: Železniční stanice Staré Město pod Sněžníkem je konečnou na trati Hanušovice – Staré Město p. Sn., která navazuje na hlavní trať do Šumperka a na Olomouc. Z nádraží jsou pak lyžaři do jednotlivých areálů dopravováni autobusy, popř. skibusy.

Dolní Morava: Od prosince do března je na trase Králíky – Horní Morava v provozu skibus. Nejvýhodnější vlakové spojení je do železniční stanice Červený Potok, kde je možno přestoupit na skibus.

Beskydy – nově také vlaky EuroCity

Do regionu Valašska a Beskyd budou nově směřovat z Prahy tři páry vlaků kategorie EuroCity. Ty vám nabídnou dosažení Valašska za dobu kolem 4 hodin. Významným přestupním terminálem ve směru Frenštát, Rožnov pod Radhoštěm, apod. je stanice Valašské Meziříčí; ve směru Velké Karlovice pak Vsetín.

Pustevny: Lyžaři z Ostravy, Frýdku-Místku nebo Valašského Meziříčí se mohou vydat přímým vlakem do stanice ČD Frenštát pod Radhoštěm a odtud s přestupem na místní autobusovou linku do Trojanovic – rest. Ráztoka v lyžařském areálu Pustevny. Cesta autobusem trvá asi 10 minut a od zastávky autobusu je to k dolní stanici lanovky pouze 400 metrů.

Mosty u Jablunkova: Lyžařský areál je vzdálený necelých 500 metrů od železniční stanice Mosty u Jablunkova na nejvýchodnější trati Českých drah Třinec – Čadca (číslo trati 320).

Javorový vrch u Třince: Na Javorový vrch lze využít vlakové spojení do železniční stanice Třinec (ležící na trati číslo 320) s přestupem na pravidelný autobusový spoj do zastávky Oldřichovice. Zastávka je přímo pod lanovkou na Javorový vrch.

Bílá: Nejlepší vlakové spojení do Bílé je vlakem do železniční stanice Ostravice ležící na trati číslo 324 a následně pravidelným autobusovým spojem nebo vlakem do železniční stanice Rožnov pod Radhoštěm a odtud přímým autobusem do Bílé.

Velké Karlovice: Ve Velkých Karlovicích je konečná stanice železniční tratě číslo 282 vedoucí ze Vsetína, kam dojede osobní vlak za necelou hodinu.

Vysočina

Nové Město na Moravě: Na železniční trati číslo 251 Žďár nad Sázavou – Tišnov leží významné lyžařské centrum regionu – Nové Město na Moravě. Lyžařské středisko Harusák, stejně tak jako běžkařské tratě, leží nedaleko železniční stanice Nové Město na Moravě zastávka.
V období od 5. 1. do 9. 4. 2007  bude poskytnuta sleva ve výši 5 % na celodenní permanentky všem návštěvníkům lyžařského střediska Harusák, kteří se prokáží jízdenkou ČD (jednoduchou, zpáteční, skupinovou včetně zlevněných variant těchto jízdenek a Kilometrickou bankou ČD) platnou v aktuální den s cílovými stanicemi Nové Město na Moravě a Nové Město na Moravě zastávka nebo síťovou jízdenkou SONE+ (bez uvedení cílové stanice).

Borová u Poličky a Čachnov: Vhodná spojení do oblasti jsou ze železniční stanice Pardubice hl. n. přes Chrudim a Žďárec u Skutče do Čachnova či Borové u Poličky nebo ze železniční stanice Česká Třebová přes Svitavy a Poličku do Borové u Poličky či Čachnova.

Jak levně cestovat vlakem

Vyznat se ve slevách Českých drah není snadné, a tak věřím, že vám pomůže pár dobrých tipů:

Kilometrická banka ČD (KMB)

KMB je určená pro společné cesty maximálně 3 cestujících starších 15 let (15+), kteří společně nastupují  a vystupují v téže stanici, přičemž dvě děti od 6 do 15 let (-15), případně dva psi se považují za jednoho cestujícího nad 15 let (15+). Zakoupením sešitku si "předplatíte" projetí 2 000 kilometrů ve vlacích ČD. Kilometry se vám postupně při jednotlivých jízdách odečítají. Minimální odpis činí 100 kilometrů u cestujícího 15+ nebo 50 kilometrů u cestujících -15 nebo u psů. Naopak maximální odpis činí 400 kilometrů u cestujícího 15+ nebo 200 kilometrů u cestujících -15 nebo u psů. S platným sešitkem nastoupíte do vlaku a nejpozději do doby odjezdu vlaku vyplníte v levé části dokladu údaje o zamýšlené cestě. Ostatní úkony již provede pokladník nebo kontrolu provádějící zaměstnanec ČD ve vlaku.

Sleva pro skupinu

Sleva se poskytuje pouze ve 2. vozové třídě při společné jízdě minimálně 2, maximálně 30 spolucestujících. Celková cena za přepravu skupiny se vypočte tak, že první a druhý cestující zaplatí zákaznické jízdné pro cestující starší 15 let (15+) a každý další cestující ve skupině zaplatí zákaznické jízdné pro dítě (-15), tzn. přibližně 50 procent ceny prvního cestujícího. Při zakoupení zpátečního jízdného pro skupinu se přizná prvnímu a druhému cestujícímu zpáteční sleva pro cestující starší 15 let (15+) a ostatním cestujícím zpáteční sleva pro dítě (-15).

Zpáteční sleva

Zpáteční sleva se přizná každému buď za základní, nebo zlevněnou cenu, pokud si koupíte zpáteční jízdenku. Jízdenka platí do druhého dne.

SONE+

Při cestě na výlet o sobotách a nedělích je výhodné využít jízdenku SONE+. Za 160 Kč může celý den společně cestovat až 5 cestujících (2 mohou být starší 15 let), a to libovolně všemi osobními vlaky Českých drah, společnosti VIAMONT, OKD Doprava a Connex Česká železniční. Navíc tato jízdenka platí i v německém, rakouském, polském a slovenském příhraničí. Na jízdenku SONE+ za 160 Kč se tak mohou některou sobotu nebo neděli vydat na výlet například 2 dospělí a 2 děti z České Lípy až do Drážďan. Ve stejný den mohou na stejnou jízdenku cestovat i zpět. Když si připlatíte, za 360 Kč platí jízdenka SONE+ i ve spěšných vlacích, rychlících a expresech – a se zakoupenou rezervací také nově i ve vlacích kategorie IC a EC (vhodné například pro cesty do Beskyd směr Valašské Meziříčí / Vsetín / Rožnov p. R. / Frenštát p. R.

Tarif SC+

Podobně koncipovaný tarif jako SONE+ pro cestování skupin až 5 osob spoji SC Pendolino za celkovou cenu pro jeden směr 750 Kč. Tato jízdenka platí i ve všední dny s výjimkou vybraných spojů.
Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Jenom...
Dadly
4. 12. 2006, 18:42
Re:Jenom...
petr
4. 12. 2006, 10:52
Re:Jenom...
xxxxxxxxx
4. 12. 2006, 09:55
Re:A co Slovensko ?
dot
4. 12. 2006, 09:42
Jenom...
stoural
4. 12. 2006, 09:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená