FinExpert.e15.cz

Jedeme na lyže do zahraničí

Cestování do zahraničí, zvláště v zimě, s sebou nese řadu situací, které při běžných cestách nenastávají. Proto přinášíme několik základních rad před cestou na vaši zimní dovolenou.
Jedeme na lyže do zahraničí

Doklady

Se vstupem do Evropské unie se cestování zjednodušilo. Na hranicích se vyhnete občasné kontrole vašich zavazadel. Odbavení na hranicích probíhá v podstatě jen předložením dokladu totožnosti. Při cestách do zemí Unie stačí jako doklad totožnosti občanský průkaz. Do nečlenských států pouze platný cestovní pas. V obou případech je však nutné, aby platnost dokladů nekončila dříve než 90 dnů po plánovaném opuštění navštívené země.

Pojištění

Se vstupem do EU pro nás platí v členských zemích, pravidlo o poskytnutí neodkladná lékařská péče za stejných podmínek, jako klientům místních zdravotních pojišťoven. Tato definice je poněkud zavádějící, protože mezi neodkladnou péči nepatří např. repatriace (převoz) zpět do České republiky. Proto se stále vyplatí připlatit si tzv. pojištění léčebných výloh v zahraničí. Asi nejlevnější je pojištění přes vaši zdravotní pojišťovnu. Toto pojištění poskytují snad všechny zdravotní pojišťovny a je pro jejich vlastní klienty velmi levné (dle výše plnění je cena od 15 Kč na den).
Doporučoval bych sjednat také pojištění odpovědnosti na zdraví a věcech způsobených třetím osobám. Jedná se o pojistku, ze které bude hrazeno odškodnění osob, které zraníte při lyžování v zahraničí. Nepodceňoval bych tuto formu pojistky, protože v zahraničí je běžné, že pokud někoho zraníte, tak žádá poškozený o odškodnění a většinou se vše zaprotokoluje na policii.

Auto

Specifika zimního provozu si vyžadují na zimu připravené auto. Nedávno jsme uveřejnili článek o zimních pneumatikách. Zimní pneu by měly být samozřejmostí a to nejen na hnané nápravě. Povinné zimní pneu jsou v okolních státech pouze ve Slovinsku, ale při případných problémech musíte prokazovat, že jste pro bezpečnost svoji, ale i jiných řidičů, udělali vše. Stejná je situace s odpovídajícími sněhovými řetězy. Vím, že někdy se člověku nechce je nasazovat („...vždyť jsou to slabé dva kilometry, to nějak zvládnu…“), ale ono se to vyplatí.
Před cestou si taky ověřte, zda máte v ostřikovači dostatečně kvalitní zimní směs. To, že u nás jen v extrémních situacích klesne teplota pod 20 stupňů pod nulu, nemusí platit v horách, kde podobné teplotní výkyvy bývají naopak téměř pravidlem. Tady se nevyplatí šetřit a je lepší koupit silný koncentrát s garantovanou teplotou kolem –30 stupňů. Rozhodně si nechte v servisu změřit i kvalitu kapaliny v chladiči. Zde platí stejné pravidlo, že šetřit se nevyplatí. Nechte si ji raději vyměnit za novou, dostatečně kvalitní, nemrznoucí kapalinu.
Je taky dobré mít po ruce nějaký přípravek proti zamlžování skel. Ramena stěračů je dobré po odstavení auta odklopit nebo alespoň podložit, aby nedošlo k jejich přimrznutí ke sklu. Námraze z vnější strany skel lze zabránit přiložením igelitové folie.
Dalším problematickým místem na voze je baterie. Musí být kvalitní, aby vás nezradila v tom nejnevhodnějším okamžiku. V servisu si lze nechat změřit její kvalitu a po poradě s odborníkem ji vyměnit. Samozřejmostí by mělo být průběžné doplňování destilované vody do jednotlivých článků baterie (pokud tedy nemáte tzv. bezúdržbovou baterii, která nevyžaduje servis). Pozor však při dolévání vody abyste tak nečinili v mrazech a vozidlo pak nenechali stát. Pokud už musíte vodu doplnit, tak vždy před alespoň půlhodinovou cestou, aby se zředěný elektrolyt v baterii dostatečně „dobyl“. Pokud s vozidlem po dolití destilované vody nevyjedete, hrozí také její zamrznutí v baterii, kvůli nedostatečnému promíchání.

Nezapomeňte ani na zdánlivé drobnosti jako je třeba rozmrazovač zámků. Prodává se v malých lahvičkách, které lze stále nosit u sebe (je logické, že ten nový rozmrazovač, který jsem koupil před cestou a je zamčený v autě, mi příliš nepomůže…). Mohu doporučit i speciální tuhý „vosk“ na bázi glycerinu, kterým se natírají těsnící gumy ve dveřích, aby nepřimrzaly ke karoserii. Je však nutné jej aplikovat před zimou. K dalšímu vybavení, které lze jen doporučit, patří smetáček na sníh, škrabka na sklo, pracovní rukavice, tažné lano a určitě i pomocné startovací kabely.

Pomoc v nouzi

Před cestou je dobré zjistit si adresy telefonní čísla na naše ambasády v navštívených zemích. Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz) jsou kontakty na zastupitelské úřady v jednotlivých zemích. Zvlášť zajímavé pro lyžaře může být zřízení dočasného konzulátu ČR v Albertville (Francie) jen v období zimní lyžařské sezóny od 26. prosince minulého roku do 15. března 2005.

Co s sebou?

Rozepisovat co vzít s sebou na lyžování nebo snowboarding mi připadá jako psát seznam věcí na dětský tábor. Spíš jen připomenu na co určitě nezapomenout.
Před cestou si nechte zkontrolovat lyže resp. správnost nastavení bezpečnostního vázání, nechte si přebrousit nebo naostřit hrany lyží. Ceny těchto služeb u nás jsou mnohem levnější než v servisních střediscích v zahraničí, kde tzv.malý servis, tj. broušení hran s jednoduchým přebroušení skluznice stojí kolem 20 €. Nezapomeňte na lyžařské ale i opalovací brýle. Nutností, hlavně ve vyšších polohách, je pravidelné mazání opalovacími krémy s dostatečně vysokým faktorem. Prodávají se speciální krémy na zimní opalování s faktorem minimálně 16 a s tužkou na rty. Nepodceňujte péči o vaši pleť ani v době, kdy je zataženo. Hrozí totiž poškození vaší kůže nejen spálením, ale i omrznutím. Při ošetřování pleti je taky potřeba natřít opravdu všechna místa, která jsou vystavena slunci a větru. Není nic horšího než spálené ušní lalůčky nebo pokožka hlavy.

Lyže s sebou nebo půjčit?

Drtivá většina z nás si vozí na hory vlastní lyžařskou výzbroj. Všude si však můžete lyže, hole, boty i snowboardy také půjčit. Ceny jsou různé. Pohybují se v závislosti od kvality lyžařského střediska a značky lyží od 35 do 55 € na den. Je opravdu na úvahu, jestli se nevyplatí si vybavení zapůjčit na místě. Zkuste si spočítat kolik dní v roce lyžujete a jak často kupujete nové modely lyží. Nejlevnější nové vybavení pro dospělého (lyže, hole, vázání a boty) stojí podle kvality a značky cca 9 000 Kč a více. Pokud si tedy půjčíte kompletní výbavu (samozřejmostí v zahraničních půjčovnách je, že se jedná o aktuální modely lyží pro danou sezónu) třeba na 5 dnů, zaplatíte jen cca 5 000 Kč.

Na závěr

Před odjezdem se informujte na běžně dostupných serverech o počasí v daném středisku kam míříte. Na stránkách ÚAMK (www.uamk.cz), najdete pravidelně aktualizované informace o uzavírkách a komplikacích na silnicích v České republice.
Myslete při jízdě v zimě, že vozidlo se na mokré nebo namrzlé vozovce chová úplně jinak. Zachovávejte si dostatečné rozestupy mezi vozidly, abyste vždy dokázali zareagovat na konkrétní situaci. Většina středisek zažívá největší dopravní zácpy v sobotu, kdy jedni dovolenou končí a druzí na ni přijíždějí. Obrňte se trpělivostí, protože čekání v koloně se může protáhnout.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená