FinExpert.e15.cz

Je váš důchod v bezpečí?

Země Evropské unie v důsledku finanční krize přehodnocují své penzijní systémy. Většina Evropanů, kteří odcházejí do penze dnes, se však nemusí o svůj důchod příliš obávat.
Je váš důchod v bezpečí?

Proti výkyvům hospodářství není imunní žádný penzijní systém, i když podle nedávno vydané studie EU je evropský důchodový systém poměrně stabilní. V důsledku krize se však začala věnovat pozornost některým aspektům důchodových systémů, především penzijních fondů, u nichž jsou důsledky hospodářského propadu bezprostřednější a přímější.

Ve studii se uvádí, že dlouhodobá povaha důchodových systémů zajišťuje určitou ochranu před výkyvy na trhu. Dále se studie zabývá různými typy penzijních systémů, včetně systému předplácení a průběžného penzijního systému.

Za poslední rok došlo u soukromých penzijních fondů k silnému propadu hodnoty jejich aktiv. Existuje však jen málo důkazů o tom, že penzijní fondy významně investovaly do těch druhů nezdravých aktiv, které podkopaly celosvětový bankovní systém.

Do jaké míry jsou lidé se soukromým penzijním pojištěním ovlivněni nízkou návratností investic, záleží na druhu daného důchodového systému. Obecně řečeno, lidem se zaměstnaneckým penzijním pojištěním, u něhož jsou definovány dávky, bude vyplácen takový důchod, s kterým počítají, jelikož investiční riziko je tímto systémem pokryto a výplata penze je zpravidla zajištěna. Ale to se může změnit, pokud dojde k úpravě fondu z důvodu pokrytí ztráty.

Podle studie nelze vyloučit ani závažnější dopady. Uvádí se v ní sice, že Evropská unie i členské státy disponují právními předpisy na ochranu pracovníků v případě platební neschopnosti podniků, které sponzorují dávkově definované systémy. Na druhé straně systémy penzijního pojištění s definovanou výší příspěvků převádějí riziko zcela na jednotlivce. Je tomu tak proto, že vyplácený důchod závisí přímo na návratnosti investic ve fondu. Lidé, kteří před sebou mají ještě mnoho let pracovního života, možná budou mít čas na to, aby se jim investice vrátily. I ti, kteří do důchodu nemají tak daleko, mohou krizi přestát – pokud zvolí strategii založenou na životním cyklu. Ta se snaží rizika snižovat s blížícím se odchodem plátce do důchodu.

Avšak starší lidé bez této strategie, kteří počítali s tím, že příspěvkově definovaný systém bude fungovat, budou muset vystačit s menším důchodem – anebo budou muset déle pracovat, aby danou ztrátu vykompenzovali.

Takové případy však nejsou běžné. Většina Evropanů, kteří dnes odcházejí do důchodu, se stále do velké míry spoléhá na veřejné penzijní systémy, do kterých se přispívá průběžně během života. Proto na ně doposud finanční krize příliš nedolehla. Pokud však bude hospodářský propad pokračovat a nezaměstnanost bude stoupat, vlády by měly své systémy penzijního pojištění přezkoumat, aby zajistily jejich dlouhodobou funkčnost.

Robert Hrabčík

Autor pracuje ve Sdružení obrany spotřebitelů ČR - www.spotrebitele.info

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená