FinExpert.e15.cz

Je už energetický trh pro lidi? Podívejte se, co se změnilo

Legislativa klopýtá o krok pozadu. Něco se ale přece jen změnilo.
Je už energetický trh pro lidi? Podívejte se, co se změnilo

Už deset let si lidé mohou svobodně vybrat svého dodavatele elektřiny nebo zemního plynu a ušetřit tak za energie. To s sebou ale často přináší komplikaci – někteří dodavatelé využívají nekalé praktiky, do smluv vepisují chytáky a po odběratelích potom požadují sankce. Legislativa klopýtá o krok pozadu. Něco se ale přece jen změnilo.

Minulý rok se nesl ve znamení pozitivních změn, alespoň co se týká novinek pro spotřebitele v oblasti energetiky. Někteří dodavatelé energií sice stále ještě neplní povinnost poskytovat pravdivé a úplné údaje o smlouvách, ale alespoň už k vyúčtování přidávají přehled se základními informacemi o spotřebě a platbách. Stále je ovšem co zlepšovat – například srovnatelnost nabídek dodavatelů napříč trhem nebo problémy s automatickým prodlužováním smlouvy.

Odstoupení i po zahájení dodávky

Zásadní proměnu do vztahu odběratele a dodavatele přinesla novela energetického zákona, která začala platit v lednu loňského roku. Mimo jiné například rozšířila možnosti lidí, jak se vyvázat ze smluv o dodávkách energií uzavřených po telefonu, internetu nebo při podomním prodeji bez zaplacení smluvní pokuty či jiné sankce.

Pokud spotřebitel uzavře smlouvu za těchto okolností, má možnost ji vypovědět ještě ve lhůtě 15 dní po zahájení dodávek. Stává se totiž, že spotřebitel vůbec neví, že smlouvu uzavřel a dozví se to často až po zaslání rozpisu záloh od nového dodavatele. Je třeba podotknout, že dodavatelé zvláště zpočátku tvrdili, že smlouvu lze tímto způsobem vypovědět až po zahájení dodávek a odmítali dříve podané výpovědi zákazníků přijmout. „Zákon ale nestanoví počátek lhůty pro výpověď, ale jen její konec, spotřebitel tedy může smlouvu vypovědět ihned po jejím uzavření. Tento názor potvrdil i Energetický regulační úřad ve svém stanovisku vydaném v dubnu,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Výmluvy dodavatelů u smluv se závazkem

Velké komplikace spotřebitelům způsobují smlouvy na dobu určitou se závazkem odběru elektřiny na dva nebo tři roky. Lidé zpravidla nevědí, že se smlouva automaticky prodlužuje a z ustanovení bývá komplikované vyčíst, do kdy smlouva platí a kdy je třeba ji vypovědět, aby nedošlo k její prolongaci. Novela energetického zákona dodavatelům výslovně ukládá, aby spotřebitelům poskytli údaje o smlouvě, tedy o jejím druhu, konci, výpovědní době a případných smluvních pokutách účtovaných za předčasné ukončení smlouvy.

Zkušenosti spotřebitelů ale ukazují, že dodavatelům se tyto informace sdělovat vůbec nechce. „Výmluvy mají různé. Někdy spotřebiteli rovnou řeknou, že si má údaje dohledat sám. To je však problém, protože spotřebitel nemusí mít již příslušné dokumenty k dispozici, navíc se může smlouva dodatky a změnami podmínek v průběhu svého trvání změnit. Dále někteří dodavatelé tvrdí, že se jedná o citlivé údaje, které by mohly být zneužity. Jiní uvádí, že informace o smlouvě jsou povinni poskytnout až po podání výpovědi. To je ale nesmysl, protože spotřebitel je potřebuje vědět před výpovědí, aby se mohl rozhodnout, zda dodavatele změní,“ popisuje Lukáš Zelený.

Za zbytečně dlouhou považuje spotřebitelská organizace dTest dobu nutnou pro změnu dodavatele. Ta obvykle zabere měsíc, ke kterému je však nutné připočítat ještě výpovědní dobu. Na úrovni Evropské unie se nyní uvažuje, že by se doba nutná pro změnu dodavatele mohla zkrátit až na 24 hodin.

Potíže jsou stále s automaticky prodlouženými smlouvami, které posléze nelze vypovědět před jejich uplynutím nebo jen se zaplacením smluvní pokuty. „Například Francie vyřešila problém s automatickým prodloužením smluv tak, že je lze kdykoli bez sankce vypovědět ve lhůtě jednoho měsíce,“ připomíná Lukáš Zelený.

Vyúčtování? Alespoň trochu přehledně

Ještě jedna novinka se na energetickém trhu objevila v souvislosti s novou vyhláškou připravenou Energetickým regulačním úřadem. Od 1. července 2016 dodavatelé musí zasílat spotřebitelům přehled vyúčtování se základními informacemi o platbách a spotřebě.

Zavedení přehledu vyúčtování má vést k lepší srovnatelnosti nabídek dodavatelů. „Cílem úřadu bylo co nejvíce fakturu zjednodušit přidáním přehledové tabulky ke každému vyúčtování, a tím posílit povědomí zákazníků o tom, za co platí, a zlepšit tím také jejich orientaci při případném výběru nového dodavatele elektřiny nebo plynu,“ říká předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

K zasílání zjednodušeného vyúčtování přistoupili všichni dodavatelé napříč energetickým trhem. Vyhláška je pro ně totiž závazná. „Zjednodušení spočívá v tom, že na první straně vyúčtování je přehledná tabulka, ve které jsou uvedeny všechny vybrané ukazatele,“ uvádí Ivan Tichý ze společnosti E.ON Energie, a.s. K ukazatelům v tabulce patří například cena za spotřebované množství, poplatek za stálé platby, objem spotřebované energie, výše uhrazených plateb, výše nedoplatku nebo přeplatku, datum jejich splatnosti nebo celková cena za odebranou energii.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Automatická prolongace je další bod, kterým by se mě...
Stavi
3. 3. 2017, 16:23
Prolongace = největší svinstvo.
Marty
14. 1. 2017, 19:48
východní styl myšlení-spíše imperialistický-urvi co ...
Vatarcz
14. 1. 2017, 14:15
Zkrátka a dobře , některé firmy ještě nepochopily, ž...
Jaj
13. 1. 2017, 04:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená