FinExpert.e15.cz

Je těžké získat hypotéku?

Zeptali jsme se, kolik musíte mít naspořených vlastních zdrojů či jak dlouho trvá schválení hypotéky.
Je těžké získat hypotéku?

Zvažujete, že si vezmete hypotéku, ale nevíte, jestli byste na ni měli vůbec nárok? Je opravdu tak obtížné na úvěr dosáhnout? Zeptali jsme se na to bank, které nám odpověděly.

Modelový příklad:

Muž nastoupil do nové práce, kde má momentálně čistý příjem okolo 18 tisíc korun. Samozřejmě je ve tříměsíční zkušební lhůtě. Jeho manželka je na rodičovské dovolené. Uvažují nad koupí domu. Dostanou ale hypotéku? Ovlivní to fakt, že muž má pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou?

„Úvěry poskytujeme i pracovníkům se smlouvou na dobu určitou, ale musí pracovat už nejméně 3 měsíce, a pokud jim má smlouva trvat jen do konce dalšího měsíce, musí doložit její prodloužení nebo novou smlouvu,“ říká za Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

To samé může říct i UniCredit Bank či Equa bank. U ČSOB postupují individuálně. Ale i zde vám za určitých podmínek hypotéku poskytnou. U Sberbank požadují alespoň jedno obnovení pracovní smlouvy.

Kdo platí provizi realitce?

Kdo platí provizi realitce?

Kdo platí provizi realitní kanceláři? Ten, kdo nemovitost prodává, nebo ten, kdo ji kupuje? (příklady)

„V těchto případech záleží na individuálním posouzení, především oboru a pozice, ve kterém klient pracuje, jeho předchozích zaměstnáních, výši úvěru, LTV, výši vlastních zdrojů a účelu. Standardně to není problém u vybraných povolání (jako učitel, policista, lékař či sestra a podobně),“ uvádí Pavel Vlček z mBank.

„Při vyřizování hypotéky je pro nás klíčový tzv. credit scoring, což je proces, za pomocí kterého prověříme klientovu schopnost dlouhodobě splácet a který nám pomůže stanovit optimální výši úvěru a měsíčních splátek. Porovnáváme tedy klientovy příjmy na jedné straně a výdaje na straně druhé a bereme v potaz i další údaje. Jedná se tedy o komplexní pohled, ke kterému jsou používána veškerá dostupná klientská data. Smlouva na dobu určitou není překážka v získání hypotéky,“ říká za tiskové oddělení České spořitelny Tereza Endrštová.

Jaké procento z částky musíte mít naspořené?

Dále jsme se bank zeptali, jaké procento z částky hypotéky musí mít jejich klient naspořené, aby úvěr získal. Zda je možné dostat i 100 procentní hypotéku. Jestli se 100 procentní hypotéka nějak promítne do úrokové sazby. U Raiffeisenbank dostanete hypotéku až do 100 % hodnoty zastavované nemovitosti. I u ČSOB, Equa bank, České spořitelny, Sberbank i mBank vám poskytnou 100 procentní hypotéku. „Klientům v UniCredit Bank nabízíme i hypoteční úvěry na 100 % LTV (zástavní hodnoty nemovitosti). Pro získání výhodnější úrokové sazby ale klientům doporučujeme hypotéku do 85 % LTV, tedy aby měli naspořeno 15 % a víc z ceny pořizované nemovitosti. Většina našich klientů preferuje hypotéku do 85 % LTV,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. 

Jak dlouho trvá, než banka hypotéku schválí?

Jakmile klient poskytne bance potřebné doklady, je to otázka pár dnů. U ČSOB dokonce i do 24 hodin.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby u hypoték?

Česká spořitelna bude od 20. 10. nabízet hypotéku s garantovanou sazbou 2,29 % s fixací na 5 a 10 let. Equa bank poskytuje například účelovou hypotéku s garantovanou sazbou na 3 a 5 let 2,09 % p. a. pro hypotéky od 700 tisíc korun až do 90 % hodnoty nemovitosti. „Úrokovou sazbu 2,79 % může klient získat u hypotéky do 70 % ZHN s fixací na 3 nebo 5 let. Sazba je před slevou za využití pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,20 % – pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Takže nejnižší sazba je 2,59 % s fixací na 3 nebo 5 let,“ říká tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. UniCredit Bank může poskytnout na 85 % LVT a dvouleté fixaci úrokové sazby od 1,99 %.

Pro více informací navštivte internetové stránky bank.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Získat hypotéku až takový problém není, ale daleko h...
Ing. Lucian PAPAZIAN
15. 10. 2014, 15:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená