FinExpert.e15.cz

Je pro vás město drahé? Bydlete ve vesnici.

Nový fenomén láká stále více lidí mimo město. Ukážeme vám, jak lze pomocí hypotéky financovat bydlení na vesnici.
Je pro vás město drahé? Bydlete ve vesnici.
Počet poskytnutých hypotečních úvěrů v současnosti rok od roku roste. Velkou „zásluhu“ na tom mají právě lidé, kteří se rozhodli pro novostavbu rodinného domu na venkově. Tím, co je k tomu vede, je srovnatelná cena nového domu s velkým bytem v centru našich největších měst. Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak by hypoteční financování stavby rodinného domu mohlo v praxi vypadat, aby vedlo k vysněnému cíli.  

Jde to i bez parcely a bez peněz

Pokud nevlastníte stavební pozemek a ani nemáte k dispozici dostatek vlastních finančních prostředků na stavbu, může se zdát vaše situace bezvýchodná. Problémem je skutečnost, že hypoteční bance nemáte do zástavy co nabídnout. Řešením by mohlo být zastavení nemovitosti ve vlastnictví jiné osoby (např. rodičů), ale co dělat, když nikoho takového neseženete.

Obvykle platí, že hypoteční banka uvolní na účet peněžní prostředky na nákup stavebního pozemku, který se současně zastaví ve prospěch peněžního ústavu. Nezískáte ale peníze na stavbu, jež zatím neexistuje. V takovém případě se musíte smířit s tím, že jediným způsobem, jak stavbu realizovat bude nalézt takovou stavební firmu, která bude ochotna provést jednotlivé části stavby na dluh. Je dobré vědět, že pro zápis rozestavěné stavby do katastru nemovitostí postačí, aby rozestavěný dům měl patrné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží. Poté již nebude tak obtížné získat na dokončení stavby další úvěrové prostředky, protože se budete moci zaručit rozestavěnou nemovitostí. Tento způsob výstavby a financování je nejnáročnější ze všech možných, přesto jej můžete v praxi úspěšně aplikovat. 

S pozemkem je to snazší

Vlastníte-li stavební pozemek, na jehož hranici jsou dovedeny inženýrské sítě (voda, plyn, elektřina, kanalizace), máme docela snadnou cestu  cestou k získání hypotečního úvěru na samotnou stavbu domu.  Hodláte-li si postavit standardní rodinný dům, nemusí být objem půjčovaných prostředků velký. Výše půjčovaných zdrojů bude odvislá na hodnotě pozemku. Jeho hodnotu určí znalec spolupracující s konkrétním peněžním ústavem. Pro následné jednání s bankou si přichystejte stavební povolení s doložkou nabytí právní moci, projektovou dokumentaci, co nejpodrobnější položkový rozpočet, výpis z listu vlastnictví a snímek z pozemkové mapy. Samozřejmě nezapomeňte na podklady dokazují vaši bonitu.

První čerpání půjčených prostředků začne v časové koordinaci se zastavením stavebního pozemku ve prospěch banky a dále po předložení smlouvy o dílo uzavřené se stavební firmou, nebo předložením faktur za stavební materiál, stavíte-li svépomocí. Získáte tak peníze, ze kterých financujete první etapu výstavby. Ta končí po dosažení jednoho metru výšky hrubé stavby. Nyní geodet stavbu zaměří a stavebník rozestavěný dům vkládá do katastru nemovitostí.

Tímto způsobem vlastníte rozestavěnou nemovitost, která má samozřejmě větší hodnotu než samotný pozemek. Znalec proto provede aktualizaci znaleckého posudku a následně se připraví nová úvěrová smlouva. Takový postup se může několikrát opakovat až do kolaudace stavby.


Stavíte-li svépomocí, můžete využít některé nabídky hypotečních bank, které uvolní část peněz oproti čestnému prohlášení, že půjčené prostředky byly použity na výstavbu příslušné nemovitosti (obvykle max. 30%).

Když máte peníze na účtu

Další variantou, se kterou se v praxi můžeme setkat je taková, že potenciální stavebník nevlastní stavební pozemek, ale disponuje určitými finančními prostředky. V této situaci máte na výběr. Hypotékou zaplatíte  kupní cenu pozemku a s naspořenými penězi zahájíte stavbu samotnou.  Budeme mít tedy hypotéky dvě: jednu 100% na pozemek, jejíž anuitu začnete splácet po podpisu kupní smlouvy, a druhou na výstavbu domu. Hypotéku na stavbu domu budete splácet až po kolaudaci a její postup byl popsán výše. Podmínkou však je fakt, že obě hypotéky musí být od stejného hypotečního domu. Zbylou variantou je použití jedné hypotéky zároveň na pozemek i dům, kdy uspořené peníze pokryjí část kupní ceny pozemku.

Závěrem

Díky bohaté nabídce hypotečních úvěrů je financování výstavby rodinného domu snadnější. Přesto lze jen doporučit, abyste si při výběru hypotečního úvěru sehnali co nejvíce relevantních informací, které vám konečné rozhodnutí usnadní. Rozdíly mezi jednotlivými produkty jsou nezanedbatelné a v konečném součtu můžete ušetřit několik tisíc korun.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Prosím,
David Vorel
26. 5. 2006, 14:34
Prosím,
Jarmila
26. 5. 2006, 11:24
Dalsi vydaje
Nox
24. 5. 2006, 17:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená