FinExpert.e15.cz

Je platba kartou na poštách stále sci-fi?

Na všech pobočkách České pošty kartou stále nezaplatíte.
Je platba kartou na poštách stále sci-fi?

Máme tu 21. století a možnost platit kartou i v těch nejmenších samoobsluhách bereme jako samozřejmost. Ovšem jako samozřejmost tuto službu stále nebere Česká pošta. Na všech pobočkách České pošty totiž kartou stále nezaplatíte, pokud tedy nemáte bankovní účet u ČSOB nebo Poštovní spořitelny. A to jen díky dlouholeté spolupráci.

Ovšem abychom České poště nekřivdili, od září minulého roku možnost platit kartou na některých pobočkách je, a jejich počet se stále zvyšuje. Momentálně lze kartou zaplatit asi na 403 pobočkách v celé České republice. 

Paradox

Paradoxní je fakt, že Česká pošta nabízí různé finanční služby od pojištění po stavební spoření, resp. pracovníci pošty musí nabízet. Ale platit kartou všude stále nelze. České poště na tom ale nic zvláštního nepřijde. Podle ní nemá nabídka peněžních služeb na přepážkách vůbec žádnou souvislost s možností platit platební kartou.                                                                                                  

„Česká pošta je logistickou a obchodní společností, proto je nabídka doplňkového prodeje zcela na místě. Pracovníci přepážek mají tuto činnost zakotvenou ve své pracovní náplni a je součástí jejich práce. Představa pošty, která pouze doručuje dopisy a balíky, je v dnešní konkurenční době nereálná a pokud se chce Česká pošta rozvíjet, musí hledat další obchodní příležitosti, mezi které patří prodej doplňkového sortimentu, nebo nabídka produktů aliančních partnerů,“ říká Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty.

Platby kartou na poště. Proč jsou akceptovány pouze karty Ery a ČSOB?

Platby kartou na poště. Proč jsou akceptovány pouze karty Ery a ČSOB?

Česká pošta přijímá platební karty pouze Poštovní spořitelny a ČSOB. Proč ale právě tyto dvě společnosti? Není to ze strany Pošty diskriminující?

Co kdyby se ale pošta raději rozvíjela tím směrem, že její klienti, pokud půjdou například poslat balík, nemusí myslet na to, jestli mají v peněžence dostatečný obnos v hotovosti? Možná, že kdyby se Česká pošta zaměřila na základnější služby, nemuseli by její pracovníci „cpát“ pojištění každému, kdo přijde zaplatit například SIPO.

Na otázku, zda si pošta nemyslí, že jí nemožnost platby kartou může odrazovat klienty, nám odpověděla vyhýbavě s tím, že platba kartou byla zavedena již v roce 2015. Ovšem už nezdůraznili, že na zanedbatelném procentu poboček. Je třeba si položit otázku, proč vůbec zavádět platbu kartou na zkoušku, když už by měla být samozřejmostí? Odpovědi se nejspíš také nedopídíme.

Jak dopadl zkušební provoz na poštách, na kterých už je možnost platby kartou zavedena? 

„Implementace možnosti platit kartou probíhá podle stanoveného harmonogramu. V první fázi počítáme s celkem 700 pobočkami, na kterých naši klienti budou moci zaplatit kartou,“ odpovídá Vitík. Před několika měsíci Česká pošta uváděla, že je potřeba vyzkoušet, zda pilotní projekt bude vůbec fungovat a jestli je platby kartami opravdu takový zájem. Hlavní bylo zjistit, zda je to pro Českou poštu vůbec ekonomicky výhodný tah.

Minulost

Česká pošta vždy argumentovala tím, že by chtěla platby zavést, ale problém je v transakčním poplatku.

Pokud by byl poplatek za využití karty vyšší než ten, který pošta vybere za službu, bylo by to pro ni nevýhodné. Buď by musela jít do ztrát, nebo poplatky přenést na klienty. Tuto situaci by měla vyřešit regulace poplatků ze strany EU, která snížila poplatky za využívání karet. 

Budoucnost

Možná se bude platit kartou na všech pobočkách Českých pošt. Ale možná dojde i k jiné situaci. V roce 2017 České poště vyprší smlouva, kterou má uzavřenou s ČSOB. Co se bude dít potom? Budou mít smůlu i klienti ČSOB?

Další článek


 

celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

...tím jako myslím, že dluh budou splácet jiným dluhem
Jarda 80
2. 7. 2017, 09:27
Já bych platby kartou na poště vůbec nezaváděl. Víte...
Jarda 80
2. 7. 2017, 09:23
Argument, ze v konkurencnim prostredi musi jako post...
Lojza
24. 1. 2017, 17:56
Tohle je docela zajímavá situace, řekl bych hraniční...
Radek
13. 5. 2016, 10:34
> ...se i divím, proč dodnes nejde posílat platby...
L.
6. 5. 2016, 08:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená