FinExpert.e15.cz

Je mateřská (otevřenou) branou k chudobě?

Chystáte se na návrat do práce? Co se bude dít?
Je mateřská (otevřenou) branou k chudobě?

Mohlo by se zdát, že náš stát podporuje matky. Nebo se tím alespoň neustále ohání. Je to ale pravda? Není pro ženy vstup na mateřskou zároveň i bránou do chudoby? Je sice pravda, že máme poměrně příznivé podmínky, pokud na mateřské zrovna jsme. Pokud před odchodem na mateřskou řádně pracujeme a splníme všechny potřebné podmínky, dostaneme peněžitou pomoc v mateřství a poté rodičovský příspěvek. Doma můžeme být až do čtyř let věku dítěte. Co se ale bude dít potom, až se budeme chtít vrátit do pracovního procesu?

Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět

Mateřská dovolená 2017 – vše, co potřebujete vědět

Pokud před odchodem máme uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a vrátíme se do věku tří let dítěte do práce, je zaměstnavatel povinen nám držet pracovní místo. Často to ale funguje tak, že s maminkami zaměstnavatel nějak vyběhne. Nezbývá pak nic jiného než si hledat jinou práci. 

Cestovní náhrady: Vše, co potřebujete vědět

Cestovní náhrady: Vše, co potřebujete vědět

MPSV vydalo pro rok 2016 novou vyhlášku o cestovních náhradách.

Ukončení kariéry na několik let

Automaticky se počítá s tím, že na mateřskou půjde žena. Tím, že na několik let vypadne z pracovního procesu, je po návratu z rodičovské nucena v podstatě začínat znova. Tím jsou bité oproti mužům. Ženám v produktivním věku jsou mnohem častěji nabízeny částečné nebo flexibilní formy úvazků než mužům. Může se to sice jevit jako výhoda, protože se tak mohou lépe postarat o malé děti. Má to však svou stinnou stránku. Pokud vás totiž někdo zaměstnává stále na nevýhodné smlouvy, těžko se pak dočkáte něčeho jiného. „Získat stálé místo po letech brigád je velmi obtížné, jak ukazují naše analýzy,“ říká autorka analýzy, kterou provedla společnost Gender Studies, socioložka Romana Volejníčková. 

Na částečný úvazek u nás podle posledních průzkumů pracovalo 9, 5 % žen. Je jasné, že tím pádem jsou ženy hůře ohodnoceny a dochází k platovým nerovnostem. 

Podle průzkumu Gender Studies jsou pouze 4 % žen na pozici top managementu. Rozhodně to není zapříčiněno tím, že by byly méně schopné než muži, nebo méně vzdělané či cílevědomé. Je to právě tím, že v nejlepším pracovním věku odchází na mateřskou dovolenou. „Ženy samy si často v hloubi duše myslí, že jako matky nemohou být tak dobrým šéfem jako muž. Nevěří svým schopnostem, mají nízké sebevědomí a nakonec přistoupí na to, že si vyšší pozici nezaslouží,“ dodává Lenka Václavíková koučka, která v rámci projektu Rozbít skleněný strop neziskové organizace Gender Studies radí ženám řešit problémy s jejich kariérním růstem.

Firmy si mnohdy neuvědomují, že ženy-matky pro ně mohou být velkým přínosem. Získají v nich totiž motivované a loajální manažerky. V některých zemích Evropské unie existují kvóty, které jasně deklarují nutný minimální počet žen na určitých pozicích. V některých zemích se tímto instrumentem začínají řídit, i když na konci minulého roku země Evropské unie v Bruselu nepodpořily návrh Evropské komise na podobné zavedení kvót pro zastoupení žen ve vedení firem (proti byla těsně i Česká republika). 

Co je příčinou nezaměstnanosti žen-matek?

Podle Evropské komise se naše republika může „pyšnit“ statusem země, kde má mateřství negativní vliv na míru zaměstnanosti žen. Ženy v České republice jsou vysoce ekonomicky aktivní. K obrovskému propadu dochází ve chvíli, kdy nastoupí na mateřskou a může to trvat až do věku šesti let dítěte. Pro ženy je těžké skloubit osobní a pracovní život. Problémem je i určitá ztráta kvalifikace za dobu, kdy je na rodičovské dovolené. Dále jim příliš nepomáhá nedostatek míst v zařízeních péče o děti. Podle všeho je nedostatek míst ve školkách tím největším problémem. Nezdá se ale, že by jej stát nějak řešil. V praxi to může vypadat tak, že ve školce odmítnou i třetinu malých uchazečů. Rodiče tak v podstatě nemají šanci se do práce vrátit. Řešením mohou být firemní školky. Těmi ale disponuje malá část firem. Většinou těch větších. Žena, která pracuje ve fabrice, má prostě smůlu.

Řešením pro tyto ženy může být rozjezd podnikání. Je však otázkou, jestli právě v době, kdy mají malé děti je to šťastný nápad.

Jakou podporu v nezaměstnanosti maminka dostane?

Když žena po rodičovské dovolené žádá o podporu v nezaměstnanosti, musí i v tomto případě splnit podmínku odpracování minimálně 12 měsíců (platit si důchodové pojištění). Naštěstí se do toho počítá i doba, kdy byla na rodičovské dovolené. Jelikož žena nepracovala, nemůže jí ÚP vypočítat výši podpory z platu. ÚP ČR jim tedy vypočítá, v případě, že splní podmínky nároku, podporu v nezaměstnanosti  z průměrné mzdy v národním hospodářství.

V tom případě tedy klient dostane za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství. První dva měsíce tedy dostane asi 4 tisíce, další dva měsíce něco přes 3 tisíce a dále necelé 3 tisíce.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená